SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım) – SPSS indir

SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım) – SPSS indir

SPSS Kurulumu ve SPSS indir isimli makalemizde , SPSS nedir ? yada SPSS ne gibi işlemlerde kullanılır gibi konulara değinmeyeceğim. Bu konulara bir önce ki makalemizde değinmiştik. Bu makalemizi okuyarak SPSS hakkında genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Makalemizin linki aşağıda verilmiştir. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Geçelim öz konumuza. Bu makalemizde ;

 • SPSS indir
 • SPSS kurulumu
 • SPSS Toolbar gösterimi(File, View , Custom Sorunu)
 • SPSS Linsanslama işlemi

Konu başlıklarını adım adım resimli bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle SPSS programını kurabilmemiz için, Bilgisayar işletim sistemimizin kaç bit olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İşletim sistemimizin sistem tipi yani kaç bit olduğunu öğrendikten sonra, sistem tipine göre aşağıda verdiğim linklerden indirme sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar işletim sistemim kaç Bit ?

Masaüstünüzde bulunan Bu bilgisayar yazılı yada eski Windows türlerinde Bilgisayarım isimli olan Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Burada karşımıza gelecek ekranda Sistem tipi gibi bir şey yazacaktır. Bunun karşısında işletim sisteminizin kaç Bit olduğu yazacaktır. 32 yada 64 Bit diye.

Bu kısa açıklamayı da yaptıktan sonra, SPSS Programını İndirmek için lazım olan linklerimizi paylaşabiliriz.

SPSS indir

SPSS programını aşağıdaki linklere tıklayarak bilgisayarınza indirebilirsiniz.

WinRar şifre : selcukarabacak.com


İşletim sisteminizin sürümüne uygun olan SPSS programını, SPSS indir linklerimizden faydalanarak bilgisayarlarınıza indirildiyse, SPSS kurulumu başlıklı konumuza hiç vakit kaybetmeden geçebiliriz.

SPSS Kurulumu

SPSS kurulumu ile ilgili bütün dosyaları bilgisayarımıza indirdiğimize göre, adım adım SPSS kurulumu işlemine başlayabiliriz.

SPSS kurulumu için ilk adımımız, indirdiğimiz SPSS kurulum dosyasını zip ten çıkarmak olacaktır. Zip ten çıkardığımız SPSS kurulum dosyamızı açarak, içerisinde bulunan setup dosyasına çift tıklayarak, kurulum işlemini başlatmış oluyoruz.

SPSS Setup dosyasını çalıştırdıktan sonra, karşımıza önyükleme ekranı gelecektir ve önyükleme ekranının tamamlanmasını bekleyeceğiz.

Önyükleme tamamlandıktan sonra bizlere lisans koşullarını anlatan bir metin gelecektir. Bu metnin altında bulunan Next botununa tıklayarak bir diğer adıma geçiyoruz.

Authorized user license seçeneğini işaretleyerek Next butonuna tıklıyoruz ve diğer SPSS kurulumu aşamasına geçiyoruz.

Lisans koşullarını kabul ederek Next butonuna tıklıyoruz.

Bu kısımda User Name alanına istediğiniz ismi girebilirsiniz. Next butonuna tıklayarak sonraki adıma geçiyoruz.

Dil seçeneğinden kurmak istediğiniz dili seçerek Next butonuna tıklıyoruz ve kuruluma devam ediyoruz.

No seçeneğini seçerek ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Bu kurulum ekranında Yes seçeneği seçilerek Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

SPSS Kurulumu

Karşımıza bir kere daha lisans koşulları çıkacaktır. Bu lisans koşullarınıda kabul ederek resimde ki gibi işaretleyerek kuruluma devam ediyoruz.

SPSS Kurulumu

Programımızın kurulacağı klasörü istersek bu bölümden değiştirebiliriz. Biz değiştirmeden Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz

SPSS Kurulumu

Programımızın kurulumunu başlatmak için Install butonuna tıklıyoruz ve SPSS kurulumunun bitmesini bekliyoruz.

SPSS Kurulumu

Kurulum başladığında aşağıda ki ekran görüntüsünde dosyaların kurulumunun tamamlanmasını bekleyeceğiz.

SPSS Kurulumu

Kurulumu tamamladığında son olarak aşağıda ki ekranda kırmızı ile işaretli alan seçilerek OK butonuna tıklayarak kurulumu tamamlamış olacağız.

SPSS Kurulumu

SPSS 22 programı bilgisayarınıza sorunsuz olarak kurulmuş oldu. Şimdi sıra programımızı lisanslama işleminde. Lisanslama işlemi de , SPSS programını kurmak kadar basittir.

SPSS Toolbar kısmı gözükmüyor, ne yapabilirim ?

SPSS 22 programını çalıştırdık ama toolbar kısımlarında sadece file , view ve custom seçenekleri var. Diğer toolbar menüleri gözükmüyor ise yapacağımız işlem de çok basit.

SPSS tollbar gözükmemesi

Öncelikle Spss 22 programı kurulumunu yaptıktan sonra ,güvenlik duvarını kapatmamız gerekiyor. Kapatılmaz isek Microsoft virüs olarak gördüğünden ayarları yaptırtmayacaktır.Güvenlik duvarını , başlat’a tıklayarak “Windows güvenliği ayarları” yazarak arattırdığımızda karşımıza gelen “ Windows güvenliği ayarları” yazısına tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza gelen ekrandan, Windows güvenliği sekmesinden , virüs ve tehdit korumasına tıklıyoruz.

Virüs ve tehdit koruması ekranı karşımıza geldikten sonra , Virüs ve tehdit koruması ayarları altında bulunan ayarları yönet yazısına tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda, bulunan tüm korumaları kapalı hale getiriyoruz. Bilgisayarınız restar edildiğinde, korumalar tekrardan aktif hale gelecektir.

Korumaları kapattıktan sonra , Başlat’tan IBM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard programına tıklıyoruz ve çalıştırıyoruz. Karşımıza lisans anahtarı girmemizi ister ise , SPSS kurulumu için indirdiğiniz dosya içerisinde bulunan LÜTFEN OKUYUN yazılı dosya içerisinde bulunan lisans kodunu girebilirsiniz.(Büyük ihtimalle istemeyecektir. 3-5 saniye içerisinde arka planda çalışıp yükleme işini size birşey sormadan halledecektir.) Bir ekran gelmez ise bu adımdan sonra ,sırada ki adımımız olan SPSS Lisanslama işlemini gerçekleştiriniz.

Not : SPSS 22 Lisanslama işlemini yapılmaz ise , file , view ve custom toolbarlarından başka toolbar gözükmeyecektir.

SPSS Lisanslama İşlemi

SPSS kurulumunun ne kadar basit olduğunu sizlerde kurulum esnasında anlamışsınızdır. SPSS Lisanslama işleminin yapılması da bir o kadar kolaydır. Gelelim SPSS 22 lisanslama işleminin nasıl yapılacağına.

SPSS 22 kurulum dosyalarının içerisinde Lisans adında bir klasör bulunmaktadır. Bu klasörün içerisinde “lservrc” adında dosya bulunmaktadır. Bu dosyayı kopyalayarak SPSS programının kurulum yapıldığı klasör içerisine yapıştırmanız gerekmektedir.

SPSS kurulum klasörü , kurulum esnasında değiştirmediyseniz orjinal kurulum dosya uzantısı -> (C:\Program Files\IBM\SPSS\Statistics\22)

Bu uzantı içerisine söylenilen dosya yapıştırılarak lisanslama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Bu adımlar sonrasında , SPSS programını çalıştırınız ve programınız sağlıklı çalışıyor ise , aşağıda ki adımları yapmanıza gerek yoktur. file , view ve custom seçenekleri dışında , hiçbir Toolbar gelmedi ise , aşağıda ki adımları yaparak çözüm bulabilirsiniz.

Masaüstünde ,Bu Bilgisayar yada Bilgisayarım yazan simgeye tıklayıp  C: \ Program Files \ IBM \ SPSS \ Statistics \ 22 \ spssprod.inf verdiğim uzantıda ki dosyalar içerisinde ki “spssprod.inf ” isminde ki dosyaya çift tıklıyoruz. Dosya büyük ihtimalle WordPad uygulamasından otomatik açılacaktır.

Açılan sayfada “DaemonHost =” satırını bulunuz.

“=” kısmından sonra ” no-net ” yazısını ekleyiniz ve dosyayı kaydet diyerek kapatınız. Yazı aşağıda resimde gösterildiği gibi olacaktır.

Resimde gösterildiği gibi kayıt ederek kapattığınızda ve SPSS 22 programını tekrar açtığınızda Toolbar menüleriniz gözükecektir.

Her hangi bir problemle karşılaştığınızda, yorum kısmından yada iletişim formundan iletişime geçebilirsiniz.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

 

Selçuk KARABACAK

Eğitimini Bilgisayar Mühendisliği dalında tamamlamış ,Bilişim teknolojileri alanında deneyim ve tecrübelerini, özgün dili ile okuyucuları ile paylaşan kendi çapında bir Blogger.

Hoşunuza gidebilecek makaleler...

TOPLAM 29 TEPKİ

 1. Cumhur dedi ki:

  SPSS programının kurulumunu detaylı bir şekilde bizlere anlatarak indirme şansını sunan sizlere çok teşekkür ederim. SPSS programını indirmek için kullandığım linklerden başarılı bir şekilde indirme sağladım. Hatta SPSS lisanslama işleminin bu kadar basit olduğunu düşünmemiştim. Teşekkürler

 2. Değer katan yorumunuz için teşekkür ederim. SPSS programının kurulumu günümüzde bir çok insanın işine yarayabileceğini düşündüğümden paylaşmak istedim. SPSS kurulumu isimli makaleme yorumunuz ile değer kattığınız için teşekkür ederim.

 3. dilek dedi ki:

  selcuk bey , indirme tamam ama lisanslamayı yapamadım maalesef. yüklemiyor? ne yapabilirim. yardımcı olurmusuz. kurulum lisans olmadan çalışmıyor

  • Dilek hanım öncelikle merhaba;

   İndirmiş olduğunuz SPSS 22 kurulum dosyası içerisinde bulunan lisans klasöründe “lservrc” isminde bir dosya mevcuttur. Bu dosyayı öncelikle kopyalayınız.Daha sonrasında bilgisayarınızda “C” sürücüsü içerisinde Program files klasörü mevcuttur. Bu klasörün içerisinden IBM klasörüne tıklayacaksınız ve daha sonrasında “SPSS” klasörüne tıklayarak , daha sonrasında ise “Statistics” klasörüne tıklayacaksınız.daha sonrasında karşınıza gelen ekranda “22“adında bir klasör göreceksiniz. Bu “22” klasörünün içerisine, indirdiğiniz SPSS 22 programı dosyalarının içerisinde ki lisans klasörünün içerisinde olan, kopyalamış olduğunuz “lservrc” isimli dosyayı, 22 klasörünün içerisine yapıştıracaksınız ve SPSS 22 programınızı normal bir şekilde çalıştıracaksınız. SPSS 22 lisanlama işlemi bu şekildedir.

   Kolay gelsin.

 4. sultan dedi ki:

  Süpersiniz, 2 gündür sürünüyorum Ibm spss kuracağım diye ve sürekli hata veriyor( Arkadaşım yanlışlıkla silmiş programı).Bakalım inşallah bu sefer yapacağım:

 5. Mehmet Muratoğlu dedi ki:

  Size çok teşekkür ederim,
  Bütün adımları basit bir anlatımla, ileterek SPSS kurulumunu kolaylaştırdınız.
  Bir insanın, bir insana faydası en büyük sevap ve erdemliktir, diye bilirim ben.
  Sağolasın.

 6. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar

  SPSS programı kurulumunu ve lisanslama işlemlerini yaptım. Fakat SPSS actıgımda hiç bir menu gözükmüyor.
  Bu neden kaynaklı olabilir.
  Şimdiden teşekkürler.

 7. halil dedi ki:

  merhabalar, kurulumu yaptım, lisanslamayı da yapıştırdım, ama programı acmaya calıstıgımda mouse ımlecı acılıyormus gıbı bırkac tur dondukten sonra acılmıyor. neden kaynaklı olabılır?

 8. Merhabalar ; Ctrl +Alt + Delete tuş kombinasyonu ile görev yöneticisine giriniz ve oradan SPSS programını sonlandırın. Daha sonrasında SPSS programını tekrardan çalıştırmayı deneyebilir misiniz ?

 9. merve altın dedi ki:

  merhaba ben dediğiniz her adımı gercekleştirdim fakat üst menüde file view ve custom dan başka secenek yok ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

 10. Merhaba ; SPSS 22 yı açtıktan sonra karşınıza gelen ekranda New dataset e tıklayıp data eklediniz mi yada data import ettiniz mi ? Data import etmediğiniz den kaynaklanıyor olabilir. Diğer Bir seçenek ise ; C: \ Program Files \ IBM \ SPSS \ Statistics \ 22 \ spssprod.inf yolunu takip ederek “spssprod.inf” dosyasına çift tıklayınız. Muhtemelen WordPad ile dosyayı açacaktır. Bu kodlar içerisinde “DaemonHost =” satırını bulunuz. “=” kısmından sonra “no-net” yazısını ekleyiniz. Yani satırda “DaemonHost =no-net” yazacaktır. Yazma işlemi bittikten sonra , dosyayı Kaydet diyerek kapatınız. SPSS 22 programını tekrar başlatarak sorunun düzelip düzelmediğini bize bildirebilirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar, kolay gelsin.

 11. Sude dedi ki:

  merhaba ben indirdim SPSS’i. Lisanslamayı da yaptığımı düşünüyorum..ancak hala diğer bölümler gözükmüyor ne yapabilirim acaba?

 12. Sude hanım merhaba;
  Makalemizin en alt kısmında bulunan “Toolbar kısmı gözükmüyor , ne yapabilirim” adlı başlıkta geçen adımları teker teker uygulayabildiniz mi ?

 13. Büşra dedi ki:

  merhaba, toolbar kısmı bende görünmüyor, yukarıda yazılanları denedim ancak no-net yazısını kaydedemiyorum. ne yapmalıyım?

 14. lservrc isimli dosyayı gerekli klasöre kopyaladınız mı lisanslama işlemini gerçekleştirirken ?

 15. Büşra dedi ki:

  Yanlış yere kopyalamışım şimdi oldu, yardımınız için teşekkür ederim

 16. Değer katan yorumunuz için ben teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 17. Koray dedi ki:

  Merhaba hocam, BM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard programına tıkladıktan sonra Could not create java virtual machine hatası alıyorum, ne yapabilirim?

 18. Koray dedi ki:

  Hataya rağmen diğer adımları güvenlik duvarını kapatarak yaptım ve sorunum düzeldi. Desteğiniz(mailden yardım) için teşekkür ederim 🙂

 19. Vermiş olduğu hataya aldırmadan diğer adımları gerçekleştirmeye devam ediniz. Güvenlik duvarı ayarlarını kapatıp , lisans dosyasını gösterilen yere yapıştırınız. Sonrasında geri dönüş yaparsanız sevinirim. Kolay gelsin

 20. Berna dedi ki:

  Dayan versini giremiyorum soru işaretleri oluyor

 21. Merhaba ;
  Bu çok değişken bir soru.

  1- Girdiğiniz veriyi Copy – Paste yaptıysanız , CTRL+C – CTRL+V kullanmak yerine mouse sağ tık ile copy-paste yaparak deneyiniz.
  2- Girdiğiniz verinin değişken tipini String olarak girip ,veriyi numeric olarak giriyorsanız yada tam tersi şeklinde burda da problem ile karşılaşabilirsiniz.

 22. emine dedi ki:

  merhaba, ben dosyaları açmaya çalıştığımda parola soruyor, parolayı öğrenebilirmiyim

 23. Emine hanım merhaba;

  İndirme linki altında paylaşmıştım aslında şifreyi.Sanırım göremediniz.Tekrar yazıyorum.

  WinRar şifre : selcukarabacak.com

 24. eylozi13 dedi ki:

  merhaba no-net yazmama rağmen erişim engellendi diyor ütelik defenderi kapattım

 25. Bu adımı atlayıp , sadece lservrc isimli dosyayı doğru yere yapıştırınız. Daha sonrasında SPSS 22 programını çalıştırıp kontrol ediniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: