SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım) – SPSS indir

SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım) – SPSS indir

SPSS Kurulumu ve SPSS indir isimli makalemizde , SPSS nedir ? yada SPSS ne gibi işlemlerde kullanılır gibi konulara değinmeyeceğim. Bu konulara bir önce ki makalemizde değinmiştik. Bu makalemizi okuyarak SPSS hakkında genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Makalemizin linki aşağıda verilmiştir. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Geçelim öz konumuza. Bu makalemizde ;

 • SPSS indir
 • SPSS kurulumu
 • SPSS Linsanslama işlemi

Konu başlıklarını adım adım resimli bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle SPSS programını kurabilmemiz için, Bilgisayar işletim sistemimizin kaç bit olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İşletim sistemimizin sistem tipi yani kaç bit olduğunu öğrendikten sonra, sistem tipine göre aşağıda verdiğim linklerden indirme sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar işletim sistemim kaç Bit ?

Masaüstünüzde bulunan Bu bilgisayar yazılı yada eski Windows türlerinde Bilgisayarım isimli olan Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Burada karşımıza gelecek ekranda Sistem tipi gibi bir şey yazacaktır. Bunun karşısında işletim sisteminizin kaç Bit olduğu yazacaktır. 32 yada 64 Bit diye.

Bu kısa açıklamayı da yaptıktan sonra, SPSS Programını İndirmek için lazım olan linklerimizi paylaşabiliriz.

SPSS indir

SPSS programını aşağıdaki linklere tıklayarak bilgisayarınza indirebilirsiniz.

İşletim sisteminizin sürümüne uygun olan SPSS programını, SPSS indir linklerimizden faydalanarak bilgisayarlarınıza indirildiyse, SPSS kurulumu başlıklı konumuza hiç vakit kaybetmeden geçebiliriz.

SPSS Kurulumu

SPSS kurulumu ile ilgili bütün dosyaları bilgisayarımıza indirdiğimize göre, adım adım SPSS kurulumu işlemine başlayabiliriz.

SPSS kurulumu için ilk adımımız, indirdiğimiz SPSS kurulum dosyasını zip ten çıkarmak olacaktır. Zip ten çıkardığımız SPSS kurulum dosyamızı açarak, içerisinde bulunan setup dosyasına çift tıklayarak, kurulum işlemini başlatmış oluyoruz.

SPSS Setup dosyasını çalıştırdıktan sonra, karşımıza önyükleme ekranı gelecektir ve önyükleme ekranının tamamlanmasını bekleyeceğiz.

Önyükleme tamamlandıktan sonra bizlere lisans koşullarını anlatan bir metin gelecektir. Bu metnin altında bulunan Next botununa tıklayarak bir diğer adıma geçiyoruz.

Authorized user license seçeneğini işaretleyerek Next butonuna tıklıyoruz ve diğer SPSS kurulumu aşamasına geçiyoruz.

Lisans koşullarını kabul ederek Next butonuna tıklıyoruz.

Bu kısımda User Name alanına istediğiniz ismi girebilirsiniz. Next butonuna tıklayarak sonraki adıma geçiyoruz.

Dil seçeneğinden kurmak istediğiniz dili seçerek Next butonuna tıklıyoruz ve kuruluma devam ediyoruz.

No seçeneğini seçerek ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Bu kurulum ekranında Yes seçeneği seçilerek Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

SPSS Kurulumu

Karşımıza bir kere daha lisans koşulları çıkacaktır. Bu lisans koşullarınıda kabul ederek resimde ki gibi işaretleyerek kuruluma devam ediyoruz.

SPSS Kurulumu

Programımızın kurulacağı klasörü istersek bu bölümden değiştirebiliriz. Biz değiştirmeden Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz

SPSS Kurulumu

Programımızın kurulumunu başlatmak için Install butonuna tıklıyoruz ve SPSS kurulumunun bitmesini bekliyoruz.

SPSS Kurulumu

Kurulum başladığında aşağıda ki ekran görüntüsünde dosyaların kurulumunun tamamlanmasını bekleyeceğiz.

SPSS Kurulumu

Kurulumu tamamladığında son olarak aşağıda ki ekranda kırmızı ile işaretli alan seçilerek OK butonuna tıklayarak kurulumu tamamlamış olacağız.

SPSS Kurulumu

SPSS 22 programı bilgisayarınıza sorunsuz olarak kurulmuş oldu. Şimdi sıra programımızı lisanslama işleminde. Lisanslama işlemi de , SPSS programını kurmak kadar basittir.

SPSS Lisanslama İşlemi

SPSS kurulumunun ne kadar basit olduğunu sizlerde kurulum esnasında anlamışsınızdır. SPSS Lisanslama işleminin yapılması da bir o kadar kolaydır. Gelelim lisanslama işleminin nasıl yapılacağına.

SPSS kurulum dosyalarının içerisinde Lisans adında bir klasör bulunmaktadır. Bu klasörün içerisinde “lservrc” adında dosya bulunmaktadır. Bu dosyayı kopyalayarak SPSS programının kurulum yapıldığı klasör içerisine yapıştırmanız gerekmektedir.

SPSS kurulum klasörü , kurulum esnasında değiştirmediyseniz orjinal kurulum dosya uzantısı -> (C:\Program Files\IBM\SPSS\Statistics\22)

Bu uzantı içerisine söylenilen dosya yapıştırılarak lisanslama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

Selçuk KARABACAK

Eğitimini Bilgisayar Mühendisliği dalında tamamlamış ,Bilişim teknolojileri alanında deneyim ve tecrübelerini, özgün dili ile okuyucuları ile paylaşan kendi çapında bir Blogger.

Hoşunuza gidebilecek makaleler...

TOPLAM 6 TEPKİ

 1. Cumhur dedi ki:

  SPSS programının kurulumunu detaylı bir şekilde bizlere anlatarak indirme şansını sunan sizlere çok teşekkür ederim. SPSS programını indirmek için kullandığım linklerden başarılı bir şekilde indirme sağladım. Hatta SPSS lisanslama işleminin bu kadar basit olduğunu düşünmemiştim. Teşekkürler

 2. Değer katan yorumunuz için teşekkür ederim. SPSS programının kurulumu günümüzde bir çok insanın işine yarayabileceğini düşündüğümden paylaşmak istedim. SPSS kurulumu isimli makaleme yorumunuz ile değer kattığınız için teşekkür ederim.

 3. dilek dedi ki:

  selcuk bey , indirme tamam ama lisanslamayı yapamadım maalesef. yüklemiyor? ne yapabilirim. yardımcı olurmusuz. kurulum lisans olmadan çalışmıyor

  • Dilek hanım öncelikle merhaba;

   İndirmiş olduğunuz SPSS 22 kurulum dosyası içerisinde bulunan lisans klasöründe “lservrc” isminde bir dosya mevcuttur. Bu dosyayı öncelikle kopyalayınız.Daha sonrasında bilgisayarınızda “C” sürücüsü içerisinde Program files klasörü mevcuttur. Bu klasörün içerisinden IBM klasörüne tıklayacaksınız ve daha sonrasında “SPSS” klasörüne tıklayarak , daha sonrasında ise “Statistics” klasörüne tıklayacaksınız.daha sonrasında karşınıza gelen ekranda “22“adında bir klasör göreceksiniz. Bu “22” klasörünün içerisine, indirdiğiniz SPSS 22 programı dosyalarının içerisinde ki lisans klasörünün içerisinde olan, kopyalamış olduğunuz “lservrc” isimli dosyayı, 22 klasörünün içerisine yapıştıracaksınız ve SPSS 22 programınızı normal bir şekilde çalıştıracaksınız. SPSS 22 lisanlama işlemi bu şekildedir.

   Kolay gelsin.

 4. sultan dedi ki:

  Süpersiniz, 2 gündür sürünüyorum Ibm spss kuracağım diye ve sürekli hata veriyor( Arkadaşım yanlışlıkla silmiş programı).Bakalım inşallah bu sefer yapacağım:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: