SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım) – SPSS indir

SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım) – SPSS indir

SPSS Kurulumu ve SPSS indir isimli makalemizde , SPSS nedir ? yada SPSS ne gibi işlemlerde kullanılır gibi konulara değinmeyeceğim. Bu konulara bir önce ki makalemizde değinmiştik. Bu makalemizi okuyarak SPSS hakkında genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Makalemizin linki aşağıda verilmiştir. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Geçelim öz konumuza. Bu makalemizde ;

 • SPSS indir
 • SPSS kurulumu
 • SPSS Toolbar gösterimi(File, View , Custom Sorunu)
 • SPSS Linsanslama işlemi

Konu başlıklarını adım adım resimli bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle SPSS programını kurabilmemiz için, Bilgisayar işletim sistemimizin kaç bit olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İşletim sistemimizin sistem tipi yani kaç bit olduğunu öğrendikten sonra, sistem tipine göre aşağıda verdiğim linklerden indirme sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar işletim sistemim kaç Bit ?

Masaüstünüzde bulunan Bu bilgisayar yazılı yada eski Windows türlerinde Bilgisayarım isimli olan Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Burada karşımıza gelecek ekranda Sistem tipi gibi bir şey yazacaktır. Bunun karşısında işletim sisteminizin kaç Bit olduğu yazacaktır. 32 yada 64 Bit diye.

Bu kısa açıklamayı da yaptıktan sonra, SPSS Programını İndirmek için lazım olan linklerimizi paylaşabiliriz.

NOT : Bu anlatılan makale , Microsoft Windows 10 üzerinden anlatılmıştır. Siz Windows 7, Windows 8 üzerinden de kurulum yapabilirsininiz. Fakat bilgisayarını Windows 10 yapıp daha sonrasında SPSS 22 kurulumu yapmak isteyen arkadaşlar için, Windows 10 kurulumu makalemizin linki aşağıda siz değerli okuyucularımız ile paylaşılmıştır.

SPSS indir

SPSS programını aşağıdaki linklere tıklayarak bilgisayarınza indirebilirsiniz.


WinRar şifre : selcukarabacak.com


İşletim sisteminizin sürümüne uygun olan SPSS programını, SPSS indir linklerimizden faydalanarak bilgisayarlarınıza indirildiyse, SPSS kurulumu başlıklı konumuza hiç vakit kaybetmeden geçebiliriz.


SPSS Kurulumu

SPSS kurulumu ile ilgili bütün dosyaları bilgisayarımıza indirdiğimize göre, adım adım SPSS kurulumu işlemine başlayabiliriz.

SPSS kurulumu için ilk adımımız, indirdiğimiz SPSS kurulum dosyasını zip ten çıkarmak olacaktır. Zip ten çıkardığımız SPSS kurulum dosyamızı açarak, içerisinde bulunan setup dosyasına çift tıklayarak, kurulum işlemini başlatmış oluyoruz.

SPSS Setup dosyasını çalıştırdıktan sonra, karşımıza önyükleme ekranı gelecektir ve önyükleme ekranının tamamlanmasını bekleyeceğiz.

Önyükleme tamamlandıktan sonra bizlere lisans koşullarını anlatan bir metin gelecektir. Bu metnin altında bulunan Next botununa tıklayarak bir diğer adıma geçiyoruz.

Authorized user license seçeneğini işaretleyerek Next butonuna tıklıyoruz ve diğer SPSS kurulumu aşamasına geçiyoruz.

Lisans koşullarını kabul ederek Next butonuna tıklıyoruz.

Bu kısımda User Name alanına istediğiniz ismi girebilirsiniz. Next butonuna tıklayarak sonraki adıma geçiyoruz.

Dil seçeneğinden kurmak istediğiniz dili seçerek Next butonuna tıklıyoruz ve kuruluma devam ediyoruz.

No seçeneğini seçerek ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Bu kurulum ekranında Yes seçeneği seçilerek Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

SPSS Kurulumu

Karşımıza bir kere daha lisans koşulları çıkacaktır. Bu lisans koşullarınıda kabul ederek resimde ki gibi işaretleyerek kuruluma devam ediyoruz.

SPSS Kurulumu

Programımızın kurulacağı klasörü istersek bu bölümden değiştirebiliriz. Biz değiştirmeden Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz

SPSS Kurulumu

Programımızın kurulumunu başlatmak için Install butonuna tıklıyoruz ve SPSS kurulumunun bitmesini bekliyoruz.

SPSS Kurulumu

Kurulum başladığında aşağıda ki ekran görüntüsünde dosyaların kurulumunun tamamlanmasını bekleyeceğiz.

SPSS Kurulumu

Kurulumu tamamladığında son olarak aşağıda ki ekranda kırmızı ile işaretli alan seçilerek OK butonuna tıklayarak kurulumu tamamlamış olacağız.

SPSS Kurulumu

SPSS 22 programı bilgisayarınıza sorunsuz olarak kurulmuş oldu. Şimdi sıra programımızı lisanslama işleminde. Lisanslama işlemi de , SPSS programını kurmak kadar basittir.

SPSS Toolbar kısmı gözükmüyor, ne yapabilirim ?

SPSS 22 programını çalıştırdık ama toolbar kısımlarında sadece file , view ve custom seçenekleri var. Diğer toolbar menüleri gözükmüyor ise yapacağımız işlem de çok basit.

SPSS tollbar gözükmemesi

Öncelikle Spss 22 programı kurulumunu yaptıktan sonra ,güvenlik duvarını kapatmamız gerekiyor. Kapatılmaz isek Microsoft virüs olarak gördüğünden ayarları yaptırtmayacaktır.Güvenlik duvarını , başlat’a tıklayarak “Windows güvenliği ayarları” yazarak arattırdığımızda karşımıza gelen “ Windows güvenliği ayarları” yazısına tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza gelen ekrandan, Windows güvenliği sekmesinden , virüs ve tehdit korumasına tıklıyoruz.

Virüs ve tehdit koruması ekranı karşımıza geldikten sonra , Virüs ve tehdit koruması ayarları altında bulunan ayarları yönet yazısına tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda, bulunan tüm korumaları kapalı hale getiriyoruz. Bilgisayarınız restar edildiğinde, korumalar tekrardan aktif hale gelecektir.

Korumaları kapattıktan sonra , Başlat’tan IBM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard programına tıklıyoruz ve çalıştırıyoruz. Karşımıza lisans anahtarı girmemizi ister ise , SPSS kurulumu için indirdiğiniz dosya içerisinde bulunan LÜTFEN OKUYUN yazılı dosya içerisinde bulunan lisans kodunu girebilirsiniz.(Büyük ihtimalle istemeyecektir. 3-5 saniye içerisinde arka planda çalışıp yükleme işini size birşey sormadan halledecektir.) Bir ekran gelmez ise bu adımdan sonra ,sırada ki adımımız olan SPSS Lisanslama işlemini gerçekleştiriniz.

Not : SPSS 22 Lisanslama işlemini yapılmaz ise , file , view ve custom toolbarlarından başka toolbar gözükmeyecektir.

SPSS Lisanslama İşlemi

SPSS kurulumunun ne kadar basit olduğunu sizlerde kurulum esnasında anlamışsınızdır. SPSS Lisanslama işleminin yapılması da bir o kadar kolaydır. Gelelim SPSS 22 lisanslama işleminin nasıl yapılacağına.

SPSS 22 kurulum dosyalarının içerisinde Lisans adında bir klasör bulunmaktadır. Bu klasörün içerisinde “lservrc” adında dosya bulunmaktadır. Bu dosyayı kopyalayarak SPSS programının kurulum yapıldığı klasör içerisine yapıştırmanız gerekmektedir.

SPSS kurulum klasörü , kurulum esnasında değiştirmediyseniz orjinal kurulum dosya uzantısı -> (C:\Program Files\IBM\SPSS\Statistics\22)

Bu uzantı içerisine söylenilen dosya yapıştırılarak lisanslama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Bu adımlar sonrasında , SPSS programını çalıştırınız ve programınız sağlıklı çalışıyor ise , aşağıda ki adımları yapmanıza gerek yoktur. file , view ve custom seçenekleri dışında , hiçbir Toolbar gelmedi ise , aşağıda ki adımları yaparak çözüm bulabilirsiniz.

Masaüstünde ,Bu Bilgisayar yada Bilgisayarım yazan simgeye tıklayıp  C: \ Program Files \ IBM \ SPSS \ Statistics \ 22 \ spssprod.inf verdiğim uzantıda ki dosyalar içerisinde ki “spssprod.inf ” isminde ki dosyaya çift tıklıyoruz. Dosya büyük ihtimalle WordPad uygulamasından otomatik açılacaktır.

Açılan sayfada “DaemonHost =” satırını bulunuz.

“=” kısmından sonra ” no-net ” yazısını ekleyiniz ve dosyayı kaydet diyerek kapatınız. Yazı aşağıda resimde gösterildiği gibi olacaktır.

Resimde gösterildiği gibi kayıt ederek kapattığınızda ve SPSS 22 programını tekrar açtığınızda Toolbar menüleriniz gözükecektir.

xHer hangi bir problemle karşılaştığınızda, yorum kısmından yada iletişim formundan iletişime geçebilirsiniz.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

Selçuk KARABACAK

Eğitimini Bilgisayar Mühendisliği dalında tamamlamış ,Bilişim teknolojileri alanında deneyim ve tecrübelerini, özgün dili ile okuyucuları ile paylaşan kendi çapında bir Blogger.

Hoşunuza gidebilecek makaleler...

TOPLAM 95 TEPKİ

 1. Cumhur dedi ki:

  SPSS programının kurulumunu detaylı bir şekilde bizlere anlatarak indirme şansını sunan sizlere çok teşekkür ederim. SPSS programını indirmek için kullandığım linklerden başarılı bir şekilde indirme sağladım. Hatta SPSS lisanslama işleminin bu kadar basit olduğunu düşünmemiştim. Teşekkürler

 2. Değer katan yorumunuz için teşekkür ederim. SPSS programının kurulumu günümüzde bir çok insanın işine yarayabileceğini düşündüğümden paylaşmak istedim. SPSS kurulumu isimli makaleme yorumunuz ile değer kattığınız için teşekkür ederim.

 3. dilek dedi ki:

  selcuk bey , indirme tamam ama lisanslamayı yapamadım maalesef. yüklemiyor? ne yapabilirim. yardımcı olurmusuz. kurulum lisans olmadan çalışmıyor

  • Dilek hanım öncelikle merhaba;

   İndirmiş olduğunuz SPSS 22 kurulum dosyası içerisinde bulunan lisans klasöründe “lservrc” isminde bir dosya mevcuttur. Bu dosyayı öncelikle kopyalayınız.Daha sonrasında bilgisayarınızda “C” sürücüsü içerisinde Program files klasörü mevcuttur. Bu klasörün içerisinden IBM klasörüne tıklayacaksınız ve daha sonrasında “SPSS” klasörüne tıklayarak , daha sonrasında ise “Statistics” klasörüne tıklayacaksınız.daha sonrasında karşınıza gelen ekranda “22“adında bir klasör göreceksiniz. Bu “22” klasörünün içerisine, indirdiğiniz SPSS 22 programı dosyalarının içerisinde ki lisans klasörünün içerisinde olan, kopyalamış olduğunuz “lservrc” isimli dosyayı, 22 klasörünün içerisine yapıştıracaksınız ve SPSS 22 programınızı normal bir şekilde çalıştıracaksınız. SPSS 22 lisanlama işlemi bu şekildedir.

   Kolay gelsin.

 4. sultan dedi ki:

  Süpersiniz, 2 gündür sürünüyorum Ibm spss kuracağım diye ve sürekli hata veriyor( Arkadaşım yanlışlıkla silmiş programı).Bakalım inşallah bu sefer yapacağım:

 5. Mehmet Muratoğlu dedi ki:

  Size çok teşekkür ederim,
  Bütün adımları basit bir anlatımla, ileterek SPSS kurulumunu kolaylaştırdınız.
  Bir insanın, bir insana faydası en büyük sevap ve erdemliktir, diye bilirim ben.
  Sağolasın.

 6. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar

  SPSS programı kurulumunu ve lisanslama işlemlerini yaptım. Fakat SPSS actıgımda hiç bir menu gözükmüyor.
  Bu neden kaynaklı olabilir.
  Şimdiden teşekkürler.

 7. halil dedi ki:

  merhabalar, kurulumu yaptım, lisanslamayı da yapıştırdım, ama programı acmaya calıstıgımda mouse ımlecı acılıyormus gıbı bırkac tur dondukten sonra acılmıyor. neden kaynaklı olabılır?

 8. Merhabalar ; Ctrl +Alt + Delete tuş kombinasyonu ile görev yöneticisine giriniz ve oradan SPSS programını sonlandırın. Daha sonrasında SPSS programını tekrardan çalıştırmayı deneyebilir misiniz ?

 9. merve altın dedi ki:

  merhaba ben dediğiniz her adımı gercekleştirdim fakat üst menüde file view ve custom dan başka secenek yok ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

 10. Merhaba ; SPSS 22 yı açtıktan sonra karşınıza gelen ekranda New dataset e tıklayıp data eklediniz mi yada data import ettiniz mi ? Data import etmediğiniz den kaynaklanıyor olabilir. Diğer Bir seçenek ise ; C: \ Program Files \ IBM \ SPSS \ Statistics \ 22 \ spssprod.inf yolunu takip ederek “spssprod.inf” dosyasına çift tıklayınız. Muhtemelen WordPad ile dosyayı açacaktır. Bu kodlar içerisinde “DaemonHost =” satırını bulunuz. “=” kısmından sonra “no-net” yazısını ekleyiniz. Yani satırda “DaemonHost =no-net” yazacaktır. Yazma işlemi bittikten sonra , dosyayı Kaydet diyerek kapatınız. SPSS 22 programını tekrar başlatarak sorunun düzelip düzelmediğini bize bildirebilirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar, kolay gelsin.

 11. Sude dedi ki:

  merhaba ben indirdim SPSS’i. Lisanslamayı da yaptığımı düşünüyorum..ancak hala diğer bölümler gözükmüyor ne yapabilirim acaba?

 12. Sude hanım merhaba;
  Makalemizin en alt kısmında bulunan “Toolbar kısmı gözükmüyor , ne yapabilirim” adlı başlıkta geçen adımları teker teker uygulayabildiniz mi ?

 13. Büşra dedi ki:

  merhaba, toolbar kısmı bende görünmüyor, yukarıda yazılanları denedim ancak no-net yazısını kaydedemiyorum. ne yapmalıyım?

 14. lservrc isimli dosyayı gerekli klasöre kopyaladınız mı lisanslama işlemini gerçekleştirirken ?

 15. Büşra dedi ki:

  Yanlış yere kopyalamışım şimdi oldu, yardımınız için teşekkür ederim

 16. Değer katan yorumunuz için ben teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 17. Koray dedi ki:

  Merhaba hocam, BM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard programına tıkladıktan sonra Could not create java virtual machine hatası alıyorum, ne yapabilirim?

 18. Koray dedi ki:

  Hataya rağmen diğer adımları güvenlik duvarını kapatarak yaptım ve sorunum düzeldi. Desteğiniz(mailden yardım) için teşekkür ederim 🙂

 19. Vermiş olduğu hataya aldırmadan diğer adımları gerçekleştirmeye devam ediniz. Güvenlik duvarı ayarlarını kapatıp , lisans dosyasını gösterilen yere yapıştırınız. Sonrasında geri dönüş yaparsanız sevinirim. Kolay gelsin

 20. Berna dedi ki:

  Dayan versini giremiyorum soru işaretleri oluyor

 21. Merhaba ;
  Bu çok değişken bir soru.

  1- Girdiğiniz veriyi Copy – Paste yaptıysanız , CTRL+C – CTRL+V kullanmak yerine mouse sağ tık ile copy-paste yaparak deneyiniz.
  2- Girdiğiniz verinin değişken tipini String olarak girip ,veriyi numeric olarak giriyorsanız yada tam tersi şeklinde burda da problem ile karşılaşabilirsiniz.

 22. emine dedi ki:

  merhaba, ben dosyaları açmaya çalıştığımda parola soruyor, parolayı öğrenebilirmiyim

 23. Emine hanım merhaba;

  İndirme linki altında paylaşmıştım aslında şifreyi.Sanırım göremediniz.Tekrar yazıyorum.

  WinRar şifre : selcukarabacak.com

 24. eylozi13 dedi ki:

  merhaba no-net yazmama rağmen erişim engellendi diyor ütelik defenderi kapattım

 25. Bu adımı atlayıp , sadece lservrc isimli dosyayı doğru yere yapıştırınız. Daha sonrasında SPSS 22 programını çalıştırıp kontrol ediniz.

 26. süleyman günay dedi ki:

  merhaba mac book air de spss vardı.
  güncelleme gelince java da güncellendi
  tekrar java 6 yüklemeliyim
  ama beceremedim

 27. Merhaba;
  Güncelleme geldikten sonra SPSS 22 çalışmadı mı ?
  Eğer Java 6 kurulumu yapmadan çalışmıyor ve Java eski sürümüne geri dönmek istiyorsanız, Apple kendi web sitesinde Java 6 kurulumunu anlatmıştır. Linki aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

  https://support.apple.com/tr-tr/HT202643

  Kolay gelsin.

 28. Süleyman Günay dedi ki:

  Selçuk Bey gunaydın
  daha önce spss beni java sayfasına yönlediriyordu. Oradaki yönergeleri izleyerek kaldırmadım
  sizin verdiğiniz linki ilk defa kullandım ama sonuçta cevap olarak bu satır çıktı ln: /usr/bin/javaws: Operation not permitted
  spss açmaya çalışınca : eski java çalışma ortamını(JRE) yüklemeden spss statistic çalışmaz uyarısı çıkıyor

 29. Süleyman Günay dedi ki:

  Verdiğiniz linki ilk defa kullandım daha önce spss in yönlendirdiği java sayfasından kaldırmaya çaılşmıştım olmad. Sizin verdiğiniz linkteki yönergeleri izleyince sonuçta bu satır çıktı ln: /usr/bin/javaws: Operation not permitted
  spss açmaya çaılışınca halen eski java çalışma ortamını (JRE) yüklemeden spss statistic çalışmaz uyarısı çıkıyor

 30. Aşağıda ki adımları takip ederek yaptığınızda sorununuz düzelecekir.

  1 – /usr/binDizine gidin :
  Kod : cd /usr/bin/

  2 – Mevcut javaws’ların yedek kopyasınıalınız.
  Kod : sudo mv javaws ./javaws.ORIGINAL

  3 – javaws dosyasına yeni bir klasör oluşturur
  Kod :
  sudo ln -s /System/Library/Java/JavaVirtualMachines/
  1.6.0.jdk/Contents/Home/bin/javaws ./javaws

 31. Süleyman Günay dedi ki:

  Beceremedim sanırım olmadı
  Benim bilgisayarıma uzaktan bağlanıp düzeltebilirseniz çok mutlu olacağım

 32. hatice metin dedi ki:

  merhabalar, tüm adımları izledim ancak lisanslama işlemi olmadı. no-net yazısı da bahsedilen satırda mevcut, ama toolbar da yine de file, view, custom dışında bir şey yok. lisanslama için tıkladığımda bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin veriyormusunuz dedi, evet dedim. ama bir işlem gerçekleşmedi. yardımcı olur musunuz ?

 33. Merhabalar Hatice hanım ;
  Lisanslama işlemi için SPSS 22 indirme klasörünün içerisinde bulunan lservrc isimli dosyayı , yukarıda ki malalede gösterilen adrese yapıştırdığınızdan emin olunuz. Yapıştırdıktan sonra SPSS 22 programını çalıştırabilirsiniz. Eğer dosya gözükmüyor ise , bilgisayarınızın güvenlik duvarı açık olduğundan dosyayı bilgisayarınız zararlı yazılım olarak görüp silebilir. Bu yüzden bilgisayarınız güvenlik duvarını kapatıp ,lservrc isimli dosyayı kopyalamayı denememiz daha sağlıklı olacaktır.

 34. meryem taş dedi ki:

  Merhabalar. Kurulum dosyasını zipten çıkarmak için bir parola isteniyor. İlk adımdayım yani henüz. Parolayı öğrenmem mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.

 35. Merhabalar ;
  İndirme linki altında hemen yazıyor ,sanırım görememişsiniz.

  Şifre : selcukarabacak.com

 36. Onur dedi ki:

  Hocam minimum sistem gereksinimi konusunda bilgi alabilir miyim? İ5 m460 işlemci 6gb ram bulunan sony vaio laptopımız var

 37. Merhaba Onur hocam ;
  En az 1 GHz Intel yada AMD İşlemci,
  1 GB RAM ve
  900 MB depolama alanı olması yeterlidir.
  En az 1024×768 çözünürlük desteğine sahip monitör olması kullanım açısından faydanıza olacaktır.

 38. sumeyyesan25@gmail.com dedi ki:

  iyi günler bitirme tezimi spss le yapmam gerekiyor dün indirdim proğramda üst menüde file view ve custom dan başka birşey yok ve söylediğiniz her adımı yaptım “DaemonHost =no-net” bu yazı kendiliğinde vardı ve sorun yine aynı şekilde devam ediyor.yardımcı olursanız sevinirim

 39. Sümeyye hanım iyi günler ;

  SPSS 22 indirme klasörü içerisinde bulunan “lservrc” isimli dosyayı , makale içerisinde yazılı olan yere kopyaladığınızda probleminiz düzelecektir. Probleminiz düzelmez ise tekrardan buraya yazabilirsiniz.

 40. Ahmet dedi ki:

  Selçuk bey Allah razı olsun beni çok büyük bir dertten kurtardınız, sayenizde sınavdan yüksek not alacağım. Telefonla bana ulaşıp sorunlarımı halledip kurulum işlemini yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 41. Hakan DÖNMEZ dedi ki:

  Sorunlarımızla kendi sorununuz gibi yoğun bir şekilde ilgilendiğiniz için teşekkürler. Umarım diğer kişilerde sizi örnek alabilir.

 42. Değer katan yorumunuz için teşekkür ederim. Sizlere fayda sağlayabildiysem ne mutlu bana.

 43. Ben teşekkür ederim Ahmet bey. Şimdiden sınavınızda başarılar 🙂

 44. Atakan Yiğit dedi ki:

  Merhaba ben programı kurdum lisans olaylarıda tmm programı ılk kurdugumda custom menusu gozukmuyodu lısans ıslemlerını yaptım bu geriye kalan hersey geldi custom menusu yıne gelmedi programı pek bılmıyorum yeni öğrenicem bana bi sıkıntı açarmı olmaması veya benmı hatalı bir işlem yaptım şimdiden ilgi alakanız için teşekkür ederm

 45. Lisans işlemini gerçekleştirdikten sonra Custom menüsü gözükmemektedir. Bu normal bir durumdur. Çalışmalarınızda herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

  İyi çalışmalar kolay gelsin.

 46. defne dedi ki:

  1 haftadan beri uğraşıyordum..Sayenizde programı kurabildim çok teşekkür ederimm ^^:

 47. Ben teşekkür ederim. Fayda sağlayabildiysem ne mutlu. 🙂

 48. kubra demir dedi ki:

  Ellerinize sağlık! Sayenizde kolay bir şekilde kurabildim ve sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Açıklamalı anlatımınız harika.Teşekkür ederim kendi adıma 🙂

 49. pinarerdogan dedi ki:

  çok teşekkürler. çok makbule geçti.

 50. Bekir Deveci dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 51. kaan dedi ki:

  spssprod.inf dosyası ”22” içerisinde görünmüyor ne yapmam gerek ?

  • MAC OSX için mi kurulum deniyorsunuz ? Yada öğrenci lisansı kullanımı (ODTÜ) için lisanslama mı yapmaya çalışıyorsunuz ? Kurulum esnasında spssprod.inf isimli dosya ile ilgili herhangi bir işlem gerekmemektedir. Öğrenci lisanslaması için , yani kampüs içerisinde , kampüs network’ü üzerinden lisanslama yapabilmeniz için gerkeli olan bir dosyadır ve SPSS 22 kurulumu için değil , SPSS 25 sürümü için anlatılan adımlar için geçerli bir adımdır. SPSS 22 kurulumu için spssprod.inf dosyasına ve bu dosyaya yapılması gereken bir değişikliğe ihtiyaç duyulmamaktadır.

 52. kenan dedi ki:

  selçuk bey merhabalar programı indirdim amam kurma işlemine geçemiyorum parola çıkıyor parola nedir

  • Kenan Bey merhaba ;

   WinRar parolası : selcukarabacak.com

   SPSS 22 indirme linki altında WinRar parola diye yazmaktadır. Sanırım göremediniz. Takıldığınız yer olursa iletişime geçebilirsiniz.

   İyi çalışmalar , kolay gelsin

 53. kaan dedi ki:

  hayır windows 10 işletim sistemli kişisel bilgisayarımda lisanlama yapmaya çalışıyorum , kampüs networküneyse ihtiyacım yok, zira okulda pc laboratuvarında ayrı cihazlarda çalışıyorum. paylaştığınız kurulum ve lisansı ise evde çalışmak adına kuruyorum ama sizin de bahsettiğniz üzere crack attıktan sonra file view edit dışında bir seçenek çıkmıyor toolbarda,bunu nasıl çözebilirim öyleyse ?

 54. mehmet dedi ki:

  Teşekkür ederim çalışmalarınız ve iş anlayışınız için tebrik ederim Selçuk bey. Programı rahatlıkla kullanabiliyorum artık.

 55. Hülya dedi ki:

  iyi günler, güvenlik duvarını kapattıktan sonra, “SPSS 22 kurulum dosyalarının içerisinde Lisans adında bir klasör bulunmaktadır. Bu klasörün içerisinde “lservrc” adında dosya bulunmaktadır. ” ibaresine göre 22 nin içinde lisans dosyasını yok. ” License” dosyası içinde ıservrc dosyası yok. bunları bulamadığım için yönlendirdiğiniz şekilde “spssprod.inf ” isminde ki dosyaya çift tıkladığımda “=” kısmından sonra ” no-net ” yazısının zaten ekli olduğunu gördüm.ancak “file , view ve custom” seçenekleri dışında , hiçbir Toolbar gelmedi. yardımcı olursanız sevinirim.yüklemeyi yaparken aralıklı olarak farklı zamanlarda tamamladım. bu nedenle programı kaldırıp tekrar yüklesem Güvenli bulut alanından kullandığım 50 GB depo yine kullanılabilir olur mu?

  • Hülya hanım merhaba ;
   İndirmiş olduğunuz SPSS 22 kurulum dosyalarının içerisinde “Iservrc” isminde dosya bulunmaktadır ve bu dosya Lisans dosyası içerisindedir. Orada yazan ibarelerin hepsi doğru bir şekilde ifade edilmiştir. Eğer lisans dosyası içerisinde “Iservrc” isimli dosyayı bulamıyorsanız , indirmiş olduğunuz Rar dosyasının şifresini tekrar girerek , Dosyayı yeniden Rar’dan çıkarınız. Kurulum işlemini hemen yaptıktan sonra “Iservrc” isimli dosyayı belirtilen yere kopyalamanız durumunda , programınız sağlıklı çalışacaktır. Hatanız devam eder ise , uzaktan bağlantı ile sorununuzun çözümü sağlarım.

   İyi çalışmalar , kolay gelsin.

 56. Hülya dedi ki:

  Selçuk Bey, sabrınız ve profesyonel desteğiniz için çok teşekkür ederim. Toolbar daki tüm bölümler açıldı. Emeğinize sağlık…

 57. ayseiremdavulcu dedi ki:

  indirdim ancak her açmaya çalıştığımda tekrar indiriyor ve pc mi tekrardan başlatıyor ?

  • SPSS 22 programını , bilgisayarınızdan kaldırıp tekrardan , sıfırdan kurulum yapmayı deneyiniz. Java sürümlerinin düzgün çalıştığından yada güncel olduğundan emin olunuz. Java sürümlerini güncelleme için, başlat’tan Güncellemeler kısmına giderek , güncellemelerinizi başlatınız. Güncellemeler sonrasında , SPSS kurulumunu tekrardan yaparak deneyiniz.

 58. ayseiremdavulcu dedi ki:

  programın içine asla giremiyorum

 59. irem dedi ki:

  merhaba, lisans dosyasının içindeki ıservrc dosyasını kopyalayamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim…

  • ıservrc isimli dosyayı kopyalayıp, belirtilen dosya konumuna yapıştırmak istediğinizde değişiklik yapılmasını onaylamanızı isteyecek bir ekran gelecektir. O ekranı onayladıktan sonra kopyalama ve SPSS lisanslama işleminiz gerçekleşecektir. Problem yaşamanız durumunda uzaktan bağlantı ile probleminizi çözmeye çalışırım. İyi çalışmalarınız olsun , kolay gelsin

 60. Özkan dedi ki:

  Merhaba, ”Arşiv biçimini tanımıyor veya arşiv hasarlı” yazısı çıkıyor dosyaya tıkladığımda.

  • Winrar yada Zip uygulamanızda problem var gibi gözüküyor. Aşağıda paylaştığım link üzerinden 7-zip uygulamasını indirip kurun. Küçük bir program. İndirmiş olduğunuz Dosyaya sağ tıklayarak 7-zip üzerinden açtığınızda sorun düzelecektir.

   7-zip İndirme linki : İndir

 61. Özkan dedi ki:

  Çok teşekkürler ilgi ve alakanıza.

 62. Zübeyde Hanım dedi ki:

  Linkleri diğer platformlara da yüklerseniz iyi olur. Çünkü Megaload kota koyuyor. Aynı IP adresinde kota aşıldığı zaman indirme yarıda kalıyor. Teşekkür ederim. Şimdiden

 63. gül dedi ki:

  meraba, ben programı daha önce kurmuştum sonra silindiği için tekrar indirip yüklemeye çalıştım fakat arşiv hatası veriyor 7-zipten indirdim orada yüklemeye çalıştığımda windows uygulamalar kısmına aktarıyor yardımcı olurmusunuz

 64. Buse Çetinkaya dedi ki:

  Merhaba, zip dosyasını indirdim fakat setup dosyasını tıklayınca bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor diyor ve açmıyor (Bilgisayarım 64bit). Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

 65. ece dedi ki:

  çok ama çok teşekkür ederim. internette başka bu kadar açıklayıcı bilgi bulamamıştım hemen yaptım 🙂

 66. Gamze dedi ki:

  merhaba, yandex 32 bit olanını indirdim fakat açılmıyor, dosya hata veriyor, yardımcı olma şansınız var mı?

 67. mehmet dedi ki:

  herşeyı halletim ama programı acabilcem bir uygulama yok programın kurulu oldugu dosya klosörinede girdim ne masaüstümde nede programın klasöründe ssps 22 yok yardımcı olurmusunuz

 68. gül dedi ki:

  Merhaba çok bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Fakat yükledikten sonra açtığımda karşıma “can not open file ‘C:users/Yavuz/Downloads/SPSS 22 – Win 32 bit – selcukkarabacak.com.rar’ as archive” uyarısı geldi. Herhangi bir şifre sorma ekranı gelmedi. Ne yapmam gerekiyor?

 69. Gözde dedi ki:

  İyi günler.
  Windows 10 sistemi için Java 6 yı nasıl yükleyeceğim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 70. Gamze dedi ki:

  Bir kere de buradan teşekkür etmek istedim. Bana vakit ayırdığınız, tek tek sorularımla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim!

Bir Cevap Yazın