Akıllı evler ‘in ve cihazların gerçek yüzleri

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü makalemizde , kullanmakta olduğumuz akıllı cihazların hatta akıllı evlerin o kadarda çok önemsemediğimiz yönlerine değinelim istedim. Bu makalemizde Akıllı evler in ve cihazların gerçek yüzleri ne ayrıntılı olarak bakacağız.

Neler mesela bu bahsedeceğimiz akıllı cihazlarımız. En çok yaygın olarak kullandığımız “Cep Telefonları“! Daha önce ki makalemde , cebimizde taşıdığımız cep telefonları hakkında yeterli bilgi vermiştim. Cebimizde taşıdığımız, cep ajanları olarakta belirttiğim makalemi aşağıda ki linkten okuyabilirsiniz.

Önerilen makale
Telefonlarımızdan dinleniyor ve izleniyoruz isimli makaleyi okumak için TIKLAYINIZ…

Diğer akıllı cihazlara örnek verecek olursak, bunların başlarında Akıllı (Smart) Tv’ler gelmektedir. Düşünecek olduğumuzda, yeni yapılan evlerin çoğu , günümüzde akıllı ev olarak dizayn edilmektedir.

Nedir bu akıllı evler ?

Akıllı evler, genelde network ağına bağlı ve uzaktan kontrol edilebilen donanımlar ile tasarlanarak satışa sunulur. Kombiden tutun, perdenize kadar her şey akıllı ev sistemlerine dahildir. Akıllı telefonlarınıza uygulama olarak kurulur ve siz evde olmasanız bile evinizde ki araç ve gereçleri uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örnek verecek olursak, akşam işten çıktınız ve evinizin sıcaklığını arttırmak istediniz. Akıllı telefonunuzdan uygulamaya girerek , evinizin kaç derece olmasını istiyorsanız uygulamaya girerek uzaktan kombiye start verebilirsiniz.

Diyelim ki il dışı seyahate çıkıyorsunuz. Evinizde bir prize bağlı televizyon, ütü vs. gibi bir donanımı açık unuttunuz. Uygulama üzerinden o prizin elektriğini kesebilirsiniz ve yoldan geri dönmemiş olursunuz. Bunun gibi bir çok avantaj sağlamaktadır.

Akıllı (Smart) televizyonlardan bahsedecek olursak;

Akıllı TV lerin kendi işletim sistemleri mevcuttur. Hatta Android işletim sistemi kurulu akıllı (Smart) TV’ler günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Akıllı (Smart) TV’lerin en büyük kolaylığı, bilgisayardan yapılan Film izleme, oyun oynama gibi bazı işlemlerde kolaylık sağlaması ve bilgisayar gibi kullanılabildiğinden büyük kolaylık sağlamış ve ilgi görmüştür. Çoğu insan artık film izlemek istediğinde Akıllı (Smart) Televizyonu ile İnternet ten bulup izlemektedir. Hatta Netflix gibi kanallara üye olarak, buralardan film yada dizileri daha kolay bulup , kaliteli bir şekilde izleyebilmektedir.

Akıllı (Smart) TV

Dezavantajlarından bahsedecek olursak , network’e bağlı bir cihazın verilerimizi ne kadar güvende tuttuğu soru işaretleri getirebilir. “Televizyonda ne gibi verilerimiz olabilir ki” ? diyenler muhakkak olacaktır.

Hemen açıklayayım. Sizin izlediğiniz film ve dizilerden, oynadığınız oyunlara kadar, hangi saatlerde televizyonu açıp hangi saatlerde hangi kanalı izlediğinize kadar bütün verileri toplayabilme yeteneklerine sahiptirler. Bu verileri toplayarak, gerekli firmalara bu verileri satarlar ve bu veriler üzerinden para kazanırlar. Mantık hepsinde aynıdır.

Sizin karşınıza sürekli takip ettiğiniz reklamları getirebilirler. Yada telefonunuza , takip ettiğiniz ürünlerin reklamlarını SMS olarak gönderebilirler. Pazarlama taktiği de diyebiliriz bunun adına. Bu kısım ne kadar mahremiyet içerir bir şey diyemem ama kamera ile sabit gelen Akıllı (Smart) TV’lerin mahremiyetine söz edebilirim. Neden mi ? Odanızda bulunan ve network’e bağlı bir Televizyondan bahsediyoruz. Network’e bağlı hiç bir cihazın tam güvenilirliğine hiçbir zaman inanmamışımdır. Kamera mevcut olan ve network’e bağlı bir cihazınız varsa, kullanmadığınız zaman kamerasını kapatacak şekilde küçük yapıştırmalar ile kapatılması taraftarıyım. Network’e sızan bir hacker, rahatlıkla görüntülerinizi hatta mikrofon olan TV’ler den ses kaydınızı bile alıp aleyhinize kullanabilir. Mahremiyetin kaybolduğu kısım burada devreye giriyor.

Ünlü yazılım firması Bitdefender, Akıllı (Smart) TV’leri kullanan kullanıcıları, taşıdığı riskler konusunda uyardı. Amerika’daki araştırma firmaları ise Akıllı (Smart) TV aracılığı ile milyonlarca kullanıcının takip edildiğini ortaya koydu.

Bu verileri neden topluyorlar ?

Toplanan veriler tamamen reklam amaçlı kullanılıyor. Bu verilerin reklam amaçlı kullanılacağı konusunda açık bir izin alınmıyor ama üretici firmalar, kullanıcıların %90 ‘ından fazlasının kişiselleştirilmiş içerik hizmetini kabul ederek onay verdiklerini belirtiyor.

Akıllı Ev, Akıllı Telefon, Akıllı (Smart) TV dendiğinde, teknolojinin en son olanaklarını kullanıyoruz diye mutlu oluyorsunuzdur. İşlerimizi gereğinden fazla kolaylaştırdığına hepimiz hemfikiriz. Ama kişisel olarak mahremiyetimizin tamamen yok olduğunu düşünenlerdenim. Akıllı cihaz olan her yerde ve akıllı cihaz kullanırken , akıllı cihazlara verdiğimiz izinlere ve yetkilere çok dikkat etmemiz gerekiyor fikrindeyim. Sebeplerini de açıklamaya çalıştım. Umarım siz değerli okuyuculara faydalı bir anlatım olmuştur.

Akıllı bir evde otururken , perdelerinizin sizden habersiz açılmaması dileklerimle 🙂

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir