Akıllı Telefonumuzdan dinleniyor ve izleniyoruz!

Günlük hayatımızın bir parçası olan ve hayatımızdan çıkaramadığımız akıllı telefonların aslında bizleri adım adım takip ettiğini ne kadar biliyoruz ?

Evet dostlarım, konumuz akıllı telefonlar , aslında isimleri gibi çokta akıllılar. Hatta büyük teknoloji şirketlerinin , bizim kendi arzumuz ile ceplerimize kadar yerleştirdiği birer casus olarak bile adlandırabiliriz bunu. Kendi kendimize, farkında bile olmadan casusluğu yapmasına izin verdiğimiz, hayatımızın olmazsa olmazı akıllı telefonlardan bahsediyoruz. “Nasıl ? sorusunu duyar gibiyim. Çok basit. Kullandığımız sosyal medya uygulamaları , hatta dünyaca ünlü arama motoru bile işin içerisinde.

Akıllı
Hangi akıllı uygulamalar bunlar ? Yada hangi arama motoru ?

Çok yaygın olarak kullanmakta olduğumuz “Instagram,Twitter,Facebook,Tinder,Amazon ve hatta Linkedln bile sizin verilerinize sizin izniniz dahilinde ulaşıyor.

Nasıl benim iznim dahilinde ve özelim olan bu verilere ulaşabiliyor diye soruyorsunuzdur ?

Akıllı

Çok basit. Uygulamaları telefonlarımıza Google Play Store yada AppStore üzerinden indirdiğimizde, uygulama kurulum ekranı karşımıza uyarılar ile gelmektedir. Yani uygulama için erişim izinleri. Bu erişim izinlerini ne kadar duyarlı olarak yada umursayarak “izin ver” yada “izin verme” diyoruz hiç düşündünüz mü ? İzin ver dediğimiz her erişim için, uygulama şirketi sizin her şeyinize erişim sağlayabiliyor aslında. Örnek verecek olursak ; mikrofon , konum , rehber,galeri vb. yerlere erişim izni isteyen bir çok uygulama mevcut ? Konum iznini verdiğiniz andan itibaren o uygulamanın sizin her gittiğiniz adımdan haberi olduğunu biliyor muydunuz ? Bunları bi yerde depolayıp, bu verileri kullandığını yada sizin üzerinizden bu verileri firmalara satarak para kazandığını hiç aklınıza getirdiniz mi ?

Mikrofon erişim iznine “izin ver” dedikten sonra, sizin her konuşmanızı dinleyebilen bir uygulamanın olduğunu biliyor muydunuz ? Evet hemen konumuza daha ayrıntılı giriş yapalim;

Mitchollow” kullanıcı isimli bir ABD vatandaşı , bu konu ile ilgili bir test yapmak istedi. Kendisinin , Google firması tarafından dinlenip dinlemediğini merak eden bu kullanıcı , test sonucunda ilginç verilere ulaştı. Yaptığı testleri ise YouTube üzerinden yayınladı.

Yayınların Linkleri ;

İZLE
1.Video linki için TIKLAYINIZ
İZLE
2.Video linki için TIKLAYINIZ
İZLE
3.Video linki için TIKLAYINIZ
İZLE
4.Video linki için TIKLAYINIZ
Test sonucu

Test sonucunda, telefonunun yanında bir süre boyunca anahtar sözcük olarak cümlelerinin içersinde sürekli olarak “Köpek oyuncakları” kelimelerini sürekli olarak geçiren Mitchollow , bir süre sonra bilgisayarında her girdiği web sitesinde köpek oyuncakları reklamlarının çıktığını gördü. Bu iddaa Google bizi kesinlikle dinliyor şeklinde gösterilemesede , kullanıcıların rahatsız olacağı ortada.

Bazen sizlerinde denk gittiği olmuştur. Yolda arkadaşlarınızla yürürken, gözlük yada tatil üzerinden konuşuyorsunuzdur. Tam o esnada telefonlarınıza Tatil yada gözlük reklamları yapan firmaların mesajları telefonlarınıza gelebilir. İşte bu da Google’nın para kazanma taktiğidir. Sizin konuşmalarınızda ki anahtar kelimeleri tespit edip, firmalara satar ve o gözlük yada tatil firmaları size reklamlarını duyurur. Hatta bazı Alışveriş merkezlerine gittiğinizde, orda ki firmalardan indirim mesajları anında cep telefonlarınıza düşmeye başlar. Sizin cep numaranız orda ki firmalarda yoktur düşündüğünüz zaman, ama Telefon operatorleri, orada ki firmalara sizin bilgilerinizi , sizin haberiniz dahi olmadan satmıştır. İşte bu gibi olaylardan dolayı “Kişisel verilerin korunması kanunu çıkarıldı.

İzin verme” Dememiz ne kadar yeterli ?

Çoğu uygulama , cep telefonlarının küresel yer belirleme yani GPS sistemini kullanarak , kullanıcının nerede olduğunu izleme izni istemektedir. Kullanıcılar bu izni vermeseler bile , bazı firmalar nerede olduğunuzu görebilirler.

Örnek verecek olursak, Facebook GPS dışında sizin nerede olduğunuza dair farklı yerlerden de bilgi toplamaktadır. Bunları aktif olarak kullandığınız IP adresinizden yada aktif olarak yaptığınız Check-in ve katıldığınız etkinlikleri izleyerek yapmaktadır.

Tinder, Neden Jiroskop verilerinizi topluyor ?

Normalden farklı olarak isim , yaş ve konum bilgilerinizin dışında da verilerinizi toplayan firmalar mevcut durumda. Tinder uygulaması telefonun ivme ölçerini yani jiroskopunu(telefonunuzu tuttuğunuz açıyı ölçen sistem) ve pusulanızın sağladığı verileri topladığını da söylemektedir. Bu bilgileri ne amaç için topladığını ise açıklamamaktadır.

Facebook her türlü izliyor!

Facebook kullanıcısı olalım yada olmayalım, telefonumuzda Facebook uygulaması kurulu olsun yada olmasın, Facebook iş aracı denilen sistem ile Facebook’a bizlerin bilgileri doğrudan iletiliyor.

Fecabook iş aracı nedir ?

Facebook dışında ki faliyetlerimiz hakkında , Facebook’a bilgi gönderilmesi demektir. Facebook’un ortakları aracılığı ile iletilen bilgiler arasında şunlar bulunmaktadır.Telefon cihazınız hakkında ki bilgiler , girdiğiniz internet siteleri , internet üzerinden yaptığınız alışverişler ve internet üzerinden gördüğümüz reklamlar. Fecabook hesabımız olsun yada olmasın, bu bilgiler Facebook ortaklığı anlaşması sebebi ile, ortakları tarafından Facebook’a gönderilmektedir.

Linkedln özel mesajlarımızı mı okuyor ?

Linkedln kullanıcısı olarak, mesajlarınızın özel olduğunu düşünüyorsanız oturup birdaha düşünmeniz gerekmektedir.Mahremiyet politikasında yazılan bilgilere göre Linkedln uygulaması Mesajlarda “otomatik tarama teknolojisini” kullandığını gösteriyor.

Instagram ne kadar güvenli ?

1 Milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Instagram’ı ne kadar güvenli buluyoruz ? Cebimizde taşıdığımız cep ajanları, Instagram uygulamasına ne kadar ajanlıkta yardımcı oluyor yada oluyor mu ?

Düşünecek olursak, Instagram uygulamasını kullanırken, konum ses ve zaman takibi gibi konular hemen akla geliyor. Uygulama kurulumunu gerçekleştirirken izinler arasında mikrofon ve konum dikkat çekenler arasında. Hikaye yada durum paylaşımı esnasında video kayıt yaparken kullandığını düşündüğümüz mikrofon gerçekten de o amaçla mı kullanılıyor ? Yine de çok iyimser düşünmek hata olur fikrindeyim. Durum yada hikaye paylaşımı yapacağımız zaman mikrofon izni verip, paylaşım işini bitirdiğimizde uygulamaların mikrofon , konum ve zaman takibi gibi izinlerinin kaldırılması fikrindeyim. Biz önlemlerimizi alalım , gerisi onların vicdanına kalmış olsun.

Bu makalede bahsetmek istediğim konu aslında şudur dostlarım. Kullanmış olduğumuz çoğu uygulama ücretsiz bizlere sunulmuştur. Ücretsiz sunulan bir şeyden, bir servet elde eden firmaları hepimiz görüyoruz. Bu servet aslında bizim bilgilerimiz ile ediliyor. Ama biz farkında değiliz bunun. Bizim bilgilerimizi , biz farkında olmadan firmalar veri depolarında depolayıp, diğer firmalara satıyorlar. Reklam vs. göstermesi işin sadece gösterilen kısmı.

Günümüz de teknolojiyi takip edecek olduğumuzda ve şöyle bir baktığımızda , teknolojinin çok faydalarının olduğunu kimse yalanlayamaz. Ama akıllı telefon , akıllı ev vb. gibi örnekler ile işin içerisine biraz girdiğimiz zaman özel hayat mahremiyetinin ben bittiğini düşünenlerdenim. Bahsettiğim firmaların, bizleri bizden daha iyi tanıdığına emin olabilirsiniz. Adamlar bizim hangi ürünü nereden nasıl sipariş edeceğimiz tahminlerine bile sahipler. Bu yüzden demem o ki, teknolojinin bizi daha akıllı görünerek kullanması yerine, teknolojiyi üreten biz insanlar olarak, teknolojiyi, teknolojiden daha akıllı kullanalım fikrindeyim.

Önerilen makale
Youtube videoları kolay yoldan nasıl indirilir isimli makaleyi okumak için tıklayınız

Bu makalemizinde sonuna geldik dostlarım. Bir sonra ki makalemizde görüşmek dileği ile.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

6 Responses

 1. Tolga K dedi ki:

  Selçuk bey çok güzel özetlemişsiniz konuyu Keşke herkes bunları bilse ve ona göre davransa.

 2. Hakan DÖNMEZ dedi ki:

  Güzel bir çalışma elinize sağlık devamını bekliyoruz…

 3. İbrahim Kayabek dedi ki:

  Bu kadar güzel anlatılabilirdi. Teşekkürler Selçuk bey yazılarınızın devamını bekliyoruz.

 4. Metin karabacak dedi ki:

  Selcukkarabacak güzel şeylere deyinmişsiniz daha güzel konulara deginmeniz dileğiyle çalışmalarınızda başarı temenni ederim

 5. can aktaş dedi ki:

  İnsanı zaman zaman paranoyaya sürükleyen bu konuyu çok güzel bir şekilde incelemiş ve faydalı bilgiler vermişsiniz. Ayrıca blogunuzu çok beğendim. Takipteyim.

  • Teşekkür ediyorum Can Bey. Elimizden geldiğince konuyu ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Memnum olmanız beni sevindirdi ? Değerli yorumlarınız için tekrar teşekkürler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir