Arduino programlama ile neler yapılabilir?

Arkadaşlar selam;Bugün sizlere, okullarımızda da anlatılan ve programlamasına ve tasarımına da çok önem gösterilen bir karttan bahsedeceğim. Kartımızın adı Arduino. Evet yavaştan hazırsanız arduino eğitimine ve arduino programlama derslerine başlayalım arkadaşlar.

                Arduino bir giriş çıkış kartıdır. Processing\Wiring  dilinin uygulamasını içeren fiziksek bir programlama platformudur. Arduino genelde tek başına çalışan hareketli nesneleri geliştirmek için kullanılır.Örnek verecek olursak DC motor yada Servo motor sürülebilir.Bilgisayar üzerinden de çalışan yazılımlarada bağlanabilir. İsterseniz Arduino yu kendinizde üretebilirsiniz ama hazırını almak maliyet açısından daha avantajlı olacaktır. Arduino kartının üzerinde bulunan mikroişlemci Arduino programlama dili ile programlanır ve bu program Processing tabanlı Arduino Yazılım Geliştirme Ortamı ile karta yüklenir.

Arduinı programlama

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de “Arduino Mikroişlemci midir ? “ sorusudur. Arduino mikroişlemci değildir. Mikroişlemciler ile rahat kodlama yapılabilemsini sağlayan kolaylaştırıcı bir geliştirme ortamıdır.Arduino programlama , kendi yazılımı ile kodlanarak yapılmaktadır.

Arduino ,programlama için USB seri bağlantısı ile bağlanır ve kullanıcıya LED,Giriş\Çıkış pinleri , Güç girişi ve bir çok özellikle yardımcı olur.

Bunları okuduktan sonra diyeceksiniz ki “Arduino ile neler geliştirilebilir ?”

Bir çok şey geliştirebilir arkadaşlar. Günümüzde çok kullanılan Drone’lardan tutunda robot kollara kadar aklınıza gelebilecek herşeyi geliştirebiliriz.  En basitinden sıcaklık ölçme entegresi ile havanın ısısını yada yağmur entegresi ile havanın yağışlı olup olmadığı gibi ufak çaplı projeler yapabiliriz.

Arduino programlama sayesinde ufak bir proje örneği;

Biraz yaratıcı olursak; tarım ülkesi olarak şöyle bir proje geliştirebiliriz. Örneğin; Sera işi ile ilgileniyoruz. Seramız belli bir sıcaklığa ulaştığında , seranın yanında bulunan kapakların açılmasını istiyoruz ve bu esnada yağmur yağarsa kapakların tekrar otomatikmen kapatılmasını istiyoruz. Arduino ile bu işi kolayca çözebiliriz. Bize gerekli olan malzemeler olmazsa olmazımız Arduino kartımız ve yanında ek olarak sıcaklık sensörü ,yağmur sensörü ve birde sürücü motor olacaktır. Bunların bağlantılarını gerçekleştirdikten ve kartımızın kodlamasını bitirdikten sonra sistemimiz girdiğimiz inputlar sayesinde otomatik bir şekilde çalışacaktır. Bunun gibi binlerce örnek verebiliriz.

Arduino kartın çeşitleri bulunmaktadır. Peki nedir  çeşitleri ? İnceleyelim;

 • Arduino Uno
 • Arduino Leonardo
 • Arduino Micro
 • Arduino Robot
 • Arduino Esplora
 • Arduino Mega ADK
 • Arduino Ethernet
 • Arduino Mega 2560
 • LilyPad Arduino
 • Arduino Nano

Genelde en çok tercih edileni Arduino Uno‘dur.

Başlangıçta öğrenirken kullanabileceğimiz Arduino Yardımcı Ekipmanlarına göz atalım.

1-Direnç nedir ?

Devreden geçen akımı belli bir seviyeye ayarlayıp sınırlar ve sabit tutar.Hassas devre elemanlarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Arduinı programlama
Direnç

2-Potansiyometre nedir ?

Dışarıdan gelen fiziksel bir etki ile iç direnci arttırıp azaltabilen devre elemanlarından birtanesidir.

3-Jumper Kablo Nedir ?

Bağlantı kabloları olarakta adlandırılır.Devre tahtası ve Arduino gibi geliştirme kartlarında kullanılan devreler için oldukça uygundur. Üç çeşidi vardır.

 • Erkek – Erkek
 • Erkek – Dişi
 • Dişi – Dişi

Projelerinizin boyutuna göre Jumper kabloları birbirlerine bağlayarak uzatabilirsiniz.

4-Hareket Sensörü Nedir ?

Gerçek ismi Passive InfraRed Sensör(Pasif Kızılötesi Sensör) olarak geçmektedir.Objelerden yayılan kızılaltı ışınları tespit etmek için 6 Metreye kadar duyarlılık gösteren hereket algılayabilen yardımcı ekipmanlardan birtanesidir. Genellikle alarm sistemlerinde , hareket olduğunda bildirim göster gibi alternatif seçeneklerde kullanılır.

Arduinı programlama
Hareket Sensörü
5-Buzzer Nedir ?

Verilen voltajlara göre farklı ses sinyalleri sağlayan cihazdır.Maliyeti azdır ve üretimi çok kolay olduğundan kolayca temin edebilirsiniz. Kullanım alanları çok geniştir. Uyarı almak için kullanılan basit elemanlardan birtanesidir.

Arduinı programlama
Buzzer
6-Yağmur Sensörü Nedir ?

Birbirine paralel olarak çekilmiş iletken hatların su ile teması sonucu sensör çıkış pininde bir değer alınmaktadır. Besleme voltajı ve toprak bağlantısı yapılarak, sensör çıkış bacağından okuma yapılabilmektedir. Dijital ve analog çıkış verdiğinden dolayı, farklı sistemlere rahatlıkla uyarlanabilir. Sensör üzerindeki pot yardımı ile de sensör hassasiyeti ayarlanabilmektedir.

Arduinı programlama
7-Ultrasonik Sensör Nedir ?

                  Karşısında bulunan nesnenin kendisine olan uzaklığı hesaplayan bir giriş kaynağıdır.Ses dalgalarını kullanarak nesnenin uzaklığını elde etmemizi sağlar.

8- Servo Motor Nedir ?

0 ila 180 derece arasınsa 1 derece hassasiyeti ile dönebilen motor çeşididir. Genellikle basit robotik kolların yapımında kullanılabilir.

9-DC Motor Nedir ?

360 derece tam tur dönebilen motor çeşitleridir.DC motorlar küçük ucuz ve etkilidirler.DC motorlar robotlarda yada dişli kutularıyla yaygın bir şekilde kullanılabilirler. Küçükken uzaktan kumandalı arabalarını parçalayanlar, içerisinden çıkan DC motorlarla çok oynamışlardır ?

DC Motor

Arduino ile kullanabileceğimiz basit yardımcı ekipmanlardan birkaçı bunlar arkadaşlar. Kullanılabilecek o kadar çok ekipman mevcut ki yazmakla bitmez.

Arduino ekipmanlarına gözatabileceğiniz Robotistan ve Direnç siteleri mevcuttur. Üzerilerine tıklayarak göz atabilirsiniz.

Arduino yazılımını indirmek için TIKLAYINIZ.

Arduino programının kurulumu ve kodlanması konulu makalelerimizde görüşmek üzere.

Kolay gelsin 🙂

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

Selçuk KARABACAK

Eğitimini Bilgisayar Mühendisliği dalında tamamlamış ,Bilişim teknolojileri alanında deneyim ve tecrübelerini, özgün dili ile okuyucuları ile paylaşan kendi çapında bir Blogger.

Hoşunuza gidebilecek makaleler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir