Chrome uygulaması RAM ve Pil Sorunu

Chrome uygulaması RAM ve Pil Sorunu

Microsoft Windows 10 kullanıcıları iyi bilir ki , Google Chrome kullanırken bilgisayarlarında yavaşlama , kasma vb. gibi durumlarla sıkça karışılaşabilirler.Tüketim verilerine göz attıklarında ise RAM tüketimlerinin aşırı arttığını gözlemleyebilir. Tabi Microsoft’ta durur mu ? Kullanıcılarına Chrome yerine Microsoft Edge kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyor. Hatta Notebook kullananların çoğu , Chrome açıkken bataryalarının bile çabuk bittiğinden şikayetçiler. Batarya canavarı olarak anılması an meselesi. Batarya’yı aşırı tüketmesinin sebebi, aşırı RAM tüketiminden kaynaklanıyor. Hatta Chrome uygulaması ram ve pil sorunu ile ilgili Windows 10 üzerinde , Microsoft bildirim göndermeye bile başlamış durumda.

Chrome uygulaması RAM ve Pil Sorunu

Yanda ki resimde görüldüğü üzere, bildirim panelinde şu ifade yazmaktadır;

“Chrome bataryanızın suyunu çekiyor,Microsoft edge kullanarak %36 tasarruf edin”

Microsoft sizce neden böyle bir hamle yapmış olabilir ? Hiç düşündünüz mü ? Chrome neden yavaş ?

Chrome uygulaması ram ve pil sorunu neden var ?

Hemen açıklık getireyim dostlar. İnternet Explorer kullananların belki dikkatini çekmemiş olabilir ama eğer İnternet Explorer ile www.google.com Google arama motoruna girdiğinizde Google’ın ağır çalıştığını görebilirsiniz. Chrome uygulaması ile girdiğinizde daha stabil daha hızlı bir şekilde işlem yapabileceğinizi söyleyebilirim. İşte Microsoft buna karşılık vermiş olacak ki, Google’ın yaptığı bu taktiğine kendi işletim sisteminden bu şekilde karşılık veriyor. “Sen arama motorunu benim uygulamamda ağırlaştırırsan, bende işletim sistemimde senin uygulamanı kullanılmaz hale getiririm” demek istiyor.

Chrome uygulaması RAM ve Pil Sorunu

Microsoft , Google’nin yapmış olduğu hamleyi çok çok ileriye getirmiş oldu. Ama bu durumdan şikayetçi olanlar tabi ki de kullanıcılar. Chrome kullanıcıları çok olduğundan, Chrome dan vazgeçip Microsoft Edge kullananların sayısı o kadar da fazla değil. Şahsi fikrim, Chrome uygulamasını 1 hafta kullanımdan kaldırdım. Microsoft Edge’ye geçiş yaptım ama ne mümkündür. Chrome elimiz ayağımız olmuş. Ne kadar RAM tüketimini arttırsa da , Pil ömrünü azaltsada Chrome kullanıcılarının Microsoft Edge ye geçiş yapacaklarını düşünmüyorum. Yani en azından Microsof Edge yerine Mozilla Firefox yada Opera gibi, şu anda Windows 10 da daha stabil çalışan uygulamalara yönecekleri düşüncesindeyim.

Önerilen makale
Alexa ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için TIKLAYINIZ…

Sizlere önerim eğer internet üzerinde bir işiniz yok ise Chrome uygulamasını kapatmanız. Daha az RAM tüketimi ve daha çok pil ömrü sizlere sağlayacaktır.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

Selçuk KARABACAK

Eğitimini Bilgisayar Mühendisliği dalında tamamlamış ,Bilişim teknolojileri alanında deneyim ve tecrübelerini, özgün dili ile okuyucuları ile paylaşan kendi çapında bir Blogger.

Hoşunuza gidebilecek makaleler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir