Gelecek 5.0 Bilişim Derneği

Türkiye’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından olan BİLİŞİM GRUBU, Temmuz ayı olağan toplantısını Bilişimciler (bilisimdernegi.org), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Bilişim Medyası Derneği (BMD) gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve medya mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdi. Radore Veri Merkezi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda “Gelecek 5.0” yaklaşımı doğrultusunda Türkiye’deki bilişim sektörü değerlendirildi.

Katma değerli bilişim hizmetleri ve savunma teknolojileri için “Gelecek 5.0”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren BİLİŞİM GRUBU Başkanı Şenol Vatansever, ortaya koydukları “Gelecek 5.0” yaklaşımına dikkat çekerek şunları söyledi:

“BİLİŞİM GRUBU olarak “Gelecek 5.0” yaklaşımımız doğrultusunda savunma sanayii, katma değerli bilişim hizmetleri, dijital dönüşüm, robot teknolojileri, otonom araçlar, yenilenebilir enerji ve siber güvenlik gibi alanlarda kamuoyu yaratmayı amaçlıyoruz.

Özellikle savunma sanayiine yönelik teknolojiler ile donanım ve yazılım temelli katma değerli hizmetleri ülkemizin ekonomik kalkınması için kilit teknolojiler olarak görüyoruz. BİLİŞİM GRUBU olarak Türkiye’de bugüne kadar yaşanan olumlu gelişmelerin çok daha ileri bir düzeye taşınması için bilişim sektörü, medya, siyaset ve devlet kurumları ile yakın temaslarımızı sürdürüyoruz.

BİLİŞİM GRUBU olarak akademisyenler, basın mensupları, BT yöneticileri ve sektör profesyonellerini bir araya getirerek akademik koordinasyonla birlikte sektör özelinde çok daha kapsamlı ve çeşitli raporlar oluşturmayı planlıyoruz.”

Dünya Gazetesi BT yöneticisi ve gazeteci Murat Yıldız’la birlikte TÜRGEV’den Ferdi Yılmaz da etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Yaklaşık 50 katılımcının yer aldığı etkinlikte “Bilişim Sektöründe Kadın Teknik Çalışanlar” başlığıyla düzenlenen panelde Bilişimciler’in kadın yönetim kurulu üyeleri tecrübelerini aktardı.

BİLİŞİM GRUBU Hakkında

BİLİŞİM GRUBU, CIO ve IT yöneticilerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en etkili düşünce topluluğudur. Sektördeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek, kamuoyu oluşturmak ve gelecek nesillere bilişim alanında yüksek teknoloji üreten bir Türkiye bırakılmasına katkı sağlamak amacıyla 15 Kasım 2017 tarihinde kurulan BİLİŞİM GRUBU; 7 ülkede, 33 şehirde toplamda 300+ üyeye ulaştı.

Almanya ile anılan Endüstri 4.0, Japonya ile anılan Toplum 5.0’ın da ötesinde Türkiye ile anılmasını hedeflediği Gelecek 5.0 yaklaşımını kamuoyunun bilgisine sundu. Gelecek 5.0; yüksek teknoloji, mutlu insan ve dünya barışı temelli bir yaklaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir