Google Adsense incelikleri ve püf noktaları

Öncelikle Google Adsense konusuna ayrıntılı olarak girmeden , Adsense ‘in tam olarak ne olduğuna yüzeysel olarak değinelim ve ardından Google Adsense incelikleri ve Google adsense püf noktaları konularına değinmeye başlayalım.

Adsense Nedir ?
Google Adsense incelikleri

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan arama motoru olan Google’ın geliştirmiş olduğu ve web site geliştiricilerin para kazanmasına sebep olan , web sitesi geliştirenlere para kazandırırken kendisini de ihya eden reklam yayınlama platformudur. Kısaca firmalar Google Adsense’e reklam verirler ve Google web site yapımcılarına, web sitelerinde Google Adsense ile reklamlarını yayınlatarak tıklama başına belli ücretler öder. Bir web siteniz varsa ve web siteniz üzerinden para kazanmak istiyorsanız, Google Adsense incelikleri ni muhakkak bilmeniz gerekir. Google Adesense üyeliğiniz kabul bile olmuş olsa, Google Adsense incelikleri ni bilmezseniz, Google Adsense üyeliğiniz yaptığınız hatalardan dolayı elinizden alınabilir.

Her web site geliştiricisi yada web sitesi olan Google Adsense kullanabilir mi ? Google adsense incelikleri ile kazancını arttırabilir mi ?

Günümüz de  insanlar “Nasıl kolay para kazanırım ?” sorunu sık sık sorar ve internette bunun araştırmalarını çok yapar oldu. Birkaç aydır yaptığım gözlemlerin sonucun da , internet ortamından yad

Google adsense incelikleri için kuralları neler ?

a sosyal medyadan ek gelir olarak yapılan işlerin önemsenmeden geçilemeyecek kadar çok olduğunu fark ettim. Eve süs eşyası yada pasta börek siparişleri gibi ek gelir kazanan bir çok ev hanımı mevcut. Bunun yanında web sitelerinde reklam yayınlayarak ek gelir sağlayan milyonlarca insanda mevcut.

İlk başta aklımıza web sitemizde nasıl reklam yayımlayabiliriz sorusu gelmektedir. En ünlüsü Google Adsense olan bu reklam yayımlama ve karşılığında ücret alma işi çok kullanılan bir yöntemdir ama her web sitesi olana reklam yayınlama izni vermemektedir.

Google Adsense ile reklam yayımlayabilmemiz için şartlar nelerdir ?

Gelelim Google Adsense incelikleri ne. Web sitenizde Google Adsense reklamlarınızı yayımlayabilmeniz için, Google’ın öncelik olarak baktığı konu sitenizin “Hit” olma oranıdır. Web siteniz ne kadar tıklanıyor ve günlük olarak kaç ziyaretçisi var ? Sonuçta düşündüğünüzde ziyaretçisi olmayan bir web sitesine reklam vermek mantıklı bir hareket olmaz. Sadece “Hit” olmanız da reklamı yayımlayabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Google Adsense bir çok hususta hassastır. Hatta ve hatta Adsense ile reklam yayımlamanıza izin verildikten sonra bile hassas ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Google Adsense ,içeriklerinizin özgünlüğüne  ve telif haklarının ihlal edilip edilmemesi konusuna ayrı önem göstermektedir. Reklam yerleşimlerinizin aldatıcı yerlerde olması da Google Adsense’in hassas olduğu diğer noktalardan sadece bir kaçıdır.

Özetle özgün içeriğe sahipseniz , sitenizin ziyaretçi oranı da azımsanamayacak kadar iyiyse Google Adsense’e başvuru yapmanızı engelleyecek hiçbir şey yoktur.

BAŞVUR
Adsense başvurusu için TIKLAYINIZ
Blogger yada WordPress üzerinden Adsense yayımlama hakkında bilgiler

Google Adsense başvurusu yapıldıktan sonra , Adsense reklamı verilmek üzere web siteniz incelenecek ve duruma göre reklam için uygunluk maili gönderilecektir.

Peki en uygun platformlar nelerdir ?

Blogger üzerinden yada WordPress platformlarından yayımlanacak reklamların başvurusu, diğer platformlara göre daha yüksektir. Bunun sebebi ise güvenlik ve performans açısından Blogger ve WordPress çok yüksektir , ayrıca kullanıcı deneyimleri de bu iki platformda da oldukça fazladır. Google, reklam vermeden önce Web sitenizin görselliğine de önem gösterir. Sonuçta kullanıcı bir web sitesine girdiğinde göze hoş hitap eden sitelerde daha çok kalır ve orada ki reklamlar daha dikkatini çeker.

Kendi WordPress sitenizi kurarak para kazanmak istiyorsanız, WordPress kurulumu hakkında yazılmış makaleme Buraya Tıklayarak Ulabilirsiniz.

Google Adsense nasıl alınır ?
Google Adsense İncelikleri
Google Adsense ile Sayfanızda kaç tane reklam yayımlayabilirsiniz ?

Evet, Google Adsense’ten kabul gördük diyelim ? Tatlı telaşemiz olan sayfamızda kaç tane reklam yayımlayabileceğimiz sorusuna cevap bulalım. Google Adsense bizlere 1 sayfa içerisine

 • 3 adet standart reklam birimi (Metin ve görsel reklamlar)
 • 3 adet bağlantı birimi (Başlık şeklinde kısa link olan)
 • 2 adet arama kutusu

yerleştirme imkanlarını sunar. Baktığınızda çok sayıda yerleşim imkanı sunmaktadır ama sunduğu yerleşimlerin hepsinin kullanılması taraftarı değilim. Neden diye soracak olursanız bu kadar çok sayıda yerleşim web sayfanızın hızını oldukça düşürecek ve sayfanızın bir çok yerinde reklam olmasına sebep olacaktır. Unutmayalım ki kimse yavaş olan bir web sayfasını o kadar çok sabırla beklemeyecek yada her tarafı reklamlarla dolu bir web sayfasında kullanıcı pek fazla kalmayı tercih etmeyecektir.

Google Adsense incelikleri
Google Adsense ödemeyi nasıl yapar ?

Google Adsense ilk zamanlarda kullanıcılarına ödemeyi çek göndererek yapmaktaydı. Bu da reklam yayımlayan kullanıcılar için bir dezavantajdı. Neden mi dezavantaj ? Türkiye geneli konuştuğumuzdan dolayı ,  Google Adsense’in gönderdiği çekleri bozan çok az yer bulunmaktadır. Google Adsense 100 Türk Lirası değerinde çek gönderdiğini düşünürsek eğer, çeki bozan yerler bu ücretin yarısını yani 50 Türk lirası vermekteydi. Son yıllarda Türkiye ofisi kurulduğundan dolayı artık Google Adsense ödemelerini havale yolu ile yapmakta ve çok kısa bir süre içerisinde kazandığınız ücret hesabınıza yatmaktadır.

Google Adsense, reklam yayımlayan siteler konusunda kuralcıdır ve çok sert cezalar uygulayabilir. Bu kurallardan ve cezalardan bir sonra ki makalemizde bahsedeceğiz.

Bol kazançlı günler.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

6 Responses

 1. Adsense ile ilgili gerekli her bilgiyi çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederiz

 2. Adsense ile ilgili gerekli her bilgiyi çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederiz

 3. KONUSANADAM dedi ki:

  Detaylı bilgi olmuş umarım herkes adsensli olur ?

 4. KONUSANADAM dedi ki:

  Detaylı bilgi olmuş umarım herkes adsensli olur ?

 5. seda3541 dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş bazı soru işaretlerini kafamdan kaldırmış oldm. Teşekkürler

 6. seda3541 dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş bazı soru işaretlerini kafamdan kaldırmış oldm. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir