Matlab İndir – Matlab Kurulumu (Resimli Anlatım)

Matlab İndir – Matlab 2017 Kurulumu

MATLAB kurulum ve MATLAB indir makalemizde , sizlere MATLAB hakkında indirme ve MATLAB kurulumu hakkında bilgiler vereceğim. Bu Makalemizde genel olarak sizlere ;

 • MATLAB İndir
 • MATLAB Kurulumu
 • MATLAB Lisanlama ve CRACK işlemleri

Anlatılacaktır. İlk bölümlerde MATLAB hakkında bilgiler okuyabilirsiniz. Okumak istemeyenler, MATLAB indir , MATLAB kurulum ve MATLAB Lisanslama ve Crack işlemleri kısımlarına geçiş yapabilirler.


Cleve Moler ilk olarak Matlab programını 1970 yılı sonlarına doğru öğrencileri için geliştirmeye başlamıştır. Üniversite’de bilgisayar bilimi başkanı olarak görev yapan Cleve Moler , öğrencilerine öğretmek için ilk LINPACK ve EISPACK’ı tasarlamıştır. MATLAB programı günümüzde MathWork şifketi tarafından geliştirilmektedir. Bu makalemizde siz değerli okuyucularımıza , MATLAB kurulumu hakkında bilgiler paylaşmaya çalışacağım.

MATLAB kimler tarafından kullanılır ?

Günümüzde genel anlamda akademik ve araştırma kurumlarının yanı sıra endüstriyel işletmelerde , MATLAB programını kullanmaktadır. Mühendislik , bilim ve ekonomi alanında çalışan bireyler yada topluluklarda MATLAB programı üzerinde kendi çalışmalarını yürütmektedirler. Matematik severler yada matematik üzerine çalışanlar içinde oldukça fayda sağlayan , kullanımı diğer programlama dillerine göre kolay olan dördüncü nesil bir programlama dili olarak karşımıza çıkmaktadır.

Görüntü işleme iletişiminden , finansal modelleme ve analizine hatta hesaplama biyolojisi alanlarında çalışanlar için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Dördüncü nesil programlama dili ne demek ?

MATLAB programı , dördüncü nesil programlama dili olarak kabul görmüş bir programdır. Dördüncü nesil demekte ki kasıt , kullanımı diğer program dillerine göre çok kolay olması , diğer programlama dillerine göre çok daha az kod yazılımının olması , hazır şablon ve sihirbazların karşımıza çıkarak veri görselleştirmeler ile yapılacak analizlerin kolay ve anlaşılır bir biçimde yapılmasını bizlere sağlamaktadır.

MATLAB hakkında

MATLAB programı , öğrenciler tarafından da çok fazla kullanıldığından dolayı , kullanan öğrencilere maddiyat olarak çok pahalı gelebilmektedir. Öğrenci başlangıç fiyatı 50$ ‘dan başlamaktadır. MATLAB programında hesaplama yapmak çok ama çok kolaydır. Karmaşık matematiksel hesaplamaları bile çok kolay bir şekilde çözebilme yeteneğine sahiptir.Matris üzerinde de çalışılabilmektedir. Dosya , veri ve kodları kolayca yönetebilmemizi sağlar. C , C++ hatta Java dilleri ile de tasarımşlarınızı test etme imkanıda sunmaktadır.Grafik vb. gibi çıktı alma imkanıda sunmaktadır. 2D , 3D olarak görsel veri sunma özelliğide mevcuttur.

MATLAB yazılımının ismi Matrix Laboratory ‘ den gelmektedir. Yapay zeka , sinyal işleme , görüntü işleme , veriler üzerinden algoritma çalıştırma , süreç işleyişi vb. gibi bir çok işi tek başına yapabilmektedir. Çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı olarakta isimlendirilmektedir. Cloud yani Bulut dosya paylaşma yeteğide mevcuttur. Büyük miktarda depolama alanı sunmaktadır. Android cihazlar ile çalışabilir bir sistemdir.

GİT
Microsoft Office 2016 indir makalesi için tıklayınız..

MATLAB R2017b İndir

⚠️NOT: Bu makalede kurulumunu gerçekleştireceğimiz MATLAB paketi , MathWorks Matlab R2017b paketidir.

MATLAB programını , aşağıda paylaşmış olduğum MATLAB indirme linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. MATLAB Lisans indirme linkine tıklayarakta , lisans işlemlerinin gerçekleştirildiği dosyaları indirebilirsiniz.

⚠️UYARI: Lisans dosyalarını indirmez ve anlatılan gerekli adımları gerçekleştiremezseniz , MATLAB düzgün çalışmayacaktır.İndirdiğiniz MATLAB FULL sürümdür.

⚠️UYARI: MEGA indirme işlemi sırasında 2 GB kota sunabilir. 2 GB indirildikten sonra , indirme sayfanızı kapatmadan modeminizi resetleyiniz. Modeminiz açılıp bilgisayarınız bağlandıktan sonra , mega sitesinde devam et butonuna basarak indirme işleminize devam edebilirsiniz.

MEGA –   MATLAB R2017b İNDİR..
MEGA –   MATLAB Lisans İNDİR..

MATLAB R2017b İNDİRME DOSYA BOYUTU : 11 GB
MATLAB LİSANS DOSYA BOYUTU : 64 KB

⚠️MATLAB İNDİR – WinRar Şifresi : selcukarabacak.com


⚠️NOT: MathWorks şirketi , MATLAB 2017 sürümünden sonra , 32 Bit işletim sistemleri için MATLAB yazılımı çıkarmamıştır. İndirmiş olduğunuz MATLAB 2017 programı , 64 Bit işletim sistemleri için yazılmış bir yazılımdır. 32 Bit işletim sistemi kullananlar , MATLAB 2015 ve öncesi MATLAB yazılımlarını yüklemesi önerilmektedir.


MATLAB R2017b Kurulumu

⚠️UYARI : MATLAB R2017b indirildikten sonra ve kuruluma başlamadan , kullanmakta olduğunuz internetinizi kapatmanız önerilmektedir. MathWorks şirketi , yapmış olduğunuz lisansın kaçak olduğunu bulup bilgisayarınızda Bloke etme şansı vardır. Lisansınız Bloke olduktan sonra , en baştan kurulum yapmanız gerekmektedir.


MATLAB kurulumu için ilk olarak yapmamız gereken işlem , indirdiğimiz MATLAB dosyasını WinRar’dan çıkarmak olacaktır. Bunun için ise , indirdiğimiz dosyaya sağ tıklayıp , klasöre ayıkla seçeneğine tıklayacağız.

Dosyaları çıkarmadan önce , bizden şifre isteyecektir. Şifre alanına , resimde olduğu gibi selcukarabacak.com yazarak “Tamam” butonuna tıklayacağız.

Klasöre çıkarma işlemi bittikten sonra , çıkardığımız klasöre tıklayarak içerisinde bulunan “Setup” dosyasına çift tıklayarak MATLAB kurulumunu başlatmış bulunuyoruz.

Setup dosyasına çif tıklayarak çalıştırdıktan sonra , karşımıza MATLAB kurulumunu nasıl yapacağımızı soracaktır. Bu ekranda İnternet’e bağlımı yoksa İnternet olmadan mı kuruluma devam edeceğimiz soracaktır. Biz alttaki seçim olan “Use a File Installation Key” seçeneğini işaretleyerek “Next” Butonuna tıklayacağız.

Karşımıza gelen ekran ,Lisans koşullarını okuduğumuzu doğrulayan “Yes” işaretini işaretleyip Next butonuna tıklayacağız.

MATLAB Lisanslama işlemi

Bir sonra ki ekranda , MATLAB Lisans anahtarını bizden isteyeceği için , indirmiş olduğunuz MATLAB Lisans dosyası içerisinde ki readme dosyası içerisinde bulunan Lisans anahtarını kopyalarak , MATLAB için Lisans anahtarı yerine yapıştıracağız ve “Next” butonuna tıklayacağız..

Bir sonra ki adımda karşımıza gelen ekran , MATLAB programını hangi dizine kurmak istediğimizi soracak olan ekrandır. Biz bu ekranda hiçbir değişiklik yapmadan “Next” butonuna tıklıyoruz.

Bir sonra ki adımda MATLAB içerisinde ihtiyacımız olan eklentilerin kurulum ekranıdır. Bu ekranda hiçbir değişiklik yapmazsanız , tüm eklentileri otomatik kuracaktır. Sadece MATLAB kullanımı için gerekli olanları kuracağım derseniz , resimde işaretli olan en üstte iki alanı TİK işareti yaparak “Next” butonuna tıklayabilirsiniz. Ben hepsi kurulu olacak şekilde seçim yaparak , bu şekilde bir kurulum tercih ettim

Kurulum bilgilerini en son olarak size gösteren , Confirmation ekranı karşınıza gelecektir.” Install ” tuşuna basarak ilerliyoruz ve kurulum ilerleme ekranına gidiyoruz.

MATLAB kurulumu , aşağıda ki ekran %100 olduğunda tamamlanacaktır. Kurulumun tamamlanması 15-20 dakika sürebilmektedir.

Kurulum tamamlandıktan sonra , kurulumu bitirmemiz için karşımıza gelecek 2 ekran daha olacaktır. Altta ki ekranda “Next” butonuna basarak ilerliyoruz.

Kurulumun tamamlandığını gösteren ekranda da “Finish” butonuna basarak kurulumumuzu bitirmiş oluyoruz.

Güvenilir İndirme Linki
SPSS İndirme ve Kurulum makalesi için TIKLAYINIZ…
MATLAB R2017b Lisanslama ve Crack İşlemleri

Makalenin başında indirmiş olduğunuz MATLAB Lisans dosyası içerisinde bulunan “Patch” klasörü içerisinde ki “license_standalone.lic” isimli dosyayı aşağıda belirtilen dizine kopyalayınız. Resimde de dosyanın nereye yapıştırılacağı belirtilmiştir.

Yapıştırılacak dosya dizini : C:\Program Files\MATLAB\R2017b\licenses

MATLAB Lisans dosyası içerisinde bulunan , “Patch” klasörü içinde MATLAB Production Server ve R2017b adında iki adet klasör bulunmaktadır.Bu klasörleri kopyalayarak aşağıda ki resimde olduğu gibi belirtilen dizine yapıştırınız.

Yapıştırılacak dosya dizini : C:\Program Files\MATLAB\R2017b

MATLAB Lisans dosyası içerisinde bulunan , “Patch” klasörü içinde R2017b adında bir klasör bulunmaktadır.Bu klasörler içerisinde “netapi32.dll” adında bir dosya mevcuttur. Bu dosyayıda resimde görüldüğü gibi aşağıda belirtilen dosya dizinin içerisinde yapıştırdığınızda MATLAB Lisanslama ve Crack işlemleride son bulacaktır.

Yapıştırılacak dosya dizini : C:\Program Files\MATLAB\R2017b\bin\win64

Kurulum esnasında herhangi bir problem ile karşılaştığınızda , Yorum kısmına iletebilirsiniz.Ayrıca Bizimle iletişim Kurun formundan bizlere probleminizi yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap verilecek ve çözüm için sizlerle iletişime geçilecektir.


En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

46 Responses

 1. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Matlab Lisanslama işlemi sırasında problem yaşamaktayım. Matlab R2017b klasorunu C:\Program Files\MATLAB\R2017b attıktan sonra, yine R2017b adındaki klosorun içindeki “netapi32.dll” dosyasını C:\Program Files\MATLAB\R2017b\R2017b\bin\win64 içine atıgımız da aynı dosyanın sadece yerini değiştirmiş olmuyor muyuz ? ki benim C:\Program Files\MATLAB\R2017b\R2017b\bin\win64 dosyamın içinde sizin resimdeki gibi onlarca klasor yok sadece “netapi32.dll” dosyası mevcut.

 2. furkan dedi ki:

  merhaba MATLAB indirdim , Matlab setupa tıkladığımda “error finding installer class. an exception occurred while looking for class” şeklinde bir uyarı veriyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 3. furkan dedi ki:

  merhabalar kurulumu yaptım ancak proğramı açabileceğim bir ksayol masaüstüne gelmedi başlatta arama kısmına matlab yazdığımda ise beni C:\Program Files\MATLAB\R2017b\bin” deki matlab.exe ye yönlendirdi bunu açmaya çalıştığımda ise “license checkout failed
  license manager error-8
  make sure the host ID of the license file matches this machine and that the host ID of the license file” şeklinde bir hata verdi

  • Merhabalar ;

   MATLAB Kurulum sonrasında , MATLAB kurulumu yapılan dizine gittiğinizde , Matlab’ın çalıştırılacak ikonunu bulabilirsiniz.

   MATLAB çalıştırma ikonu için aşağıda paylaştığım dizine gidiniz.

   Matlab dizini : C:\Program Files\MATLAB\R2017b\bin

 4. Kullanıcı dedi ki:

  Merhaba, drive linkini yenileyebilirmisiniz,teşekkürler

 5. Adnan dedi ki:

  Merhaba lisans için win64 klasorunun içinde o kadar klasör olmadığını söyleyip sorun yaşayan arkadaşlar olmuş licence erro -8 hatası almışlar sorunu şöyle hallettim netapi dosyasını C:\Program Files\MATLAB\R2017b\bin\win64 buraya atmamı gerekiyor klasör yolu resimde doğru açıklamada yanlış gösterilmiş.Yani C:\Program Files\MATLAB\R2017b\R2017b\bin\win64 buraya değilde netapiyi C:\Program Files\MATLAB\R2017b\bin\win64 ya yapıştırın.

  • Adnan bey merhaba;

   Düzeltmeniz ve dikkatiniz için çok teşekkür ederim. Öneriniz doğrultusunda makalede yanlış girilen alanı gözden kaçırmışım ve sayenizde düzelttim. Tekrardan teşekkür ederim.

 6. Fatih dedi ki:

  Emeğiniz için Teşekkürler. Ben programı anlattığınız şekilde kurdum hiç bir sorun da yaşamadım. Lisans ve crackleme işlemlerini de yaptım fakat.
  license checkout failed
  license manager error-8
  make sure the host ID of the license file matches this machine and that the host ID of the license file” şeklinde bir hata verdi
  Şimdi ne yapmam gerekiyor. Acil Dönüş bekliyorum.

 7. vlvl dedi ki:

  merhaba MATLAB indirdim , Matlab setupa tıkladığımda “error finding installer class. an exception occurred while looking for class” şeklinde bir uyarı veriyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.not:bin klasörünün içindeki setupta aynı hatayı veriyor

 8. aoi dedi ki:

  çok teşekkürler, anlatımınızdan kaynaklı çok rahat kurdum

 9. Onur Oktay dedi ki:

  iyi akşamlar selçuk bey,her işleni tamamladıktan sonra uygulamayı açınca lisans checkout failed hatasıyla karşılaşıyorum,programı baştan mı kurmamı önerirsiniz?Teşekkürler.

 10. Ceren dedi ki:

  Merhaba,
  Drive linkinin kotası dolmuş galiba,indiremedim. Kontrol eder misiniz lütfen? Teşekkür ederim.

 11. Kullanıcı dedi ki:

  Merhaba readme dosyasında lisans anahtarı yazmıyor. Nerede tam olarak ben mi kaçırıyorum rakamlardan oluşması gerekmiyor mu yazmıyor?

 12. Kullanıcı dedi ki:

  Merhaba, readme dosyasının içinde lisans anahtarı yazmıyor. Sadece rakamlardan oluşması gerekiyor sanıyorum. Bulamadım, ben mi kaçırıyorum?

 13. Emircan dedi ki:

  Ellerinize sağlık on numara anlatmışsınız her şey tıkır tıkır işliyor.

 14. özcan dedi ki:

  Merhaba Selçuk Bey, readme dosyasının içinde lisans anahtarını bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz ?

 15. AYŞE dedi ki:

  merhaba,

  Programı indirdim ayarlar aşamasının son kısmındaydım netapi32 her iki klasördede vardı yinede matlap klasörüne yapıştırdım lisanstan aldığım netabiyi fakat olmadı yani matlabı çalıştır dediğimde program açılmadı. ben de silip tekrardan yükleyeyim dedim ama şu an indir butonuna basında 404 hata sayfası açılıyor

 16. ABDURRAHMAN dedi ki:

  Hocam merhabalar, bağlantı çalışmıyor maalesef, güncelleyebilir misiniz?

 17. özcan dedi ki:

  ” Merhaba Selçuk Bey, readme dosyasının içinde lisans anahtarını bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz ? ” diye bir soru sormuştum onu şöyle değiştiriyorum. Bende crack dosyası gözükmüyor , nedeni nedir acaba ?

  • selcukarabacak dedi ki:

   Crack dosyası patch klasörü içerisinde resimlerde gösterildiği gibidir efendim. Eğer gözükmüyor ise indirdiniz dosyayı WinRar’dan en baştan çıkarınız. Çıkarma işleminden önce virüs programınız yada güvenlik duvarınız açıksa kapatınız sonra WinRardan çıkarma işlemini başlatınız

 18. furkan dedi ki:

  merhaba hocam uygulamayı kurdum açarken bazı hatalar verdi internetten baktım çözümü yeniden kurmakmış işte bende uuygulamyı denetim masası yerine program filestan kendisi komple sildim şimdi yeniden kurmaya çalışıyorum ama product kısmını göremiyorum 365mb indiriyor kurulum bitince .exe dosyası bile yok çözümü araştırdım ama bulamadım yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım

  • selcukarabacak dedi ki:

   Önce denetim masası program ekle/kaldırdan Matlab programını silmeye çalışınız.

   Mail yolu ile irtibata geçilmiştir

   • furkan dedi ki:

    hocam denetim masasıyla da kaldırdım düzelmedi bende bilgisayarı geriyükledim 1 hafta önceye şimdi kurdum düzeldi ilginiz ve cavabınız için teşekkür ederim

 19. Görkem dedi ki:

  KAÇ GB ACABA DOSYA

 20. fatih dedi ki:

  merhaba yüklerken eject dvd1 and insert dvd2 to contiune hatası alıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir