Samsung telefonlara format atma işlemi

Arkadaşlar merhaba.Bu makalemizde basit ama günlük hayatımızda işimize yarayacak bir konu üzerinde duracağız. Samsung android cihazlarının nasıl formatlandığı yani samsung telefonlara format konusunu inceleyeceğiz. Hangi marka cihazlarda olduğunu soracaksınız, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Kenar, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Kenar, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8 Artı, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9 Artı , Samsung Galaxy S10 ve Samsung Galaxy S10 Plus modellerinde bu anlatımı takip ederek Samsung telefonlarına format atma işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Samsung telefonlara 2 türlü format atabilirsiniz. Birisi soft reset , diğeri ise hard reset olarak adlandırılır.

Soft Reset nedir ?

İsim olarak yabancı gelsede, her android kullanıcısının bildiği bir işlemdir. Telefonun ayarlarından,sıfırlama ekranına gelerek telefonu sıfırlama işlemine Soft Reset denmektedir.Bu işlem yapıldığında da telefonunuzda ki tüm ayarlar,dosyalar ve uygulamalar silinecektir.

Hard Reset nedir ?

Soft reset işlemine göre biraz daha farklı bir işlemdir. Her kullanıcının rahatlıkla bu makaleyi okuyarak yapacağı, format atma işlemidir. Bu işlemi yaptığınız taktirde, yani Samsung telefonunuzu formatlama işleminiz bittiğinde ,telefonunuzu ilk aldığınız gün gibi telefon kurulum ekranları gelecek ve kurulumları tamamladığınızda Samsung telefonunuz kullanıma açılacaktır.

Hard Reset nasıl atılır?

İlk önce telefonumuzu kapatıyoruz. Telefonumuzu kapattıktan sonra, Samsung logosu gelene kadar ses açma , orta(home) ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutuyoruz.

Not : Samsung Galaxy S8 ,Samsung Galaxy S8 Plus , Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9 Plus , Samsung Galaxy S10 , Samsung Galaxy S10 Plus modelleri için ses açma , bixby ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutuyoruz.

samsung telefonlara format
Hard Reset Görseli

Samsung logosu gittikten hemen sonra karşımıza Recovery (Kurtarma) ekranı gelecektir. İşlemlerimizi bu ekrandan devam ettireceğiz. Bu ekranda aşağı/yukarı yapabilmek için Ses açma/kapama tuşları , seçim işlemi için ise güç tuşu kullanılmaktadır.

Recovery (Kurtarma) ekranı karşımıza geldikten sonra ;
  • 1.adım : wipe data/factory reset yazısının üstüne ses açma/kapama tuşları ile gelerek güç tuşuna basıyoruz.
samsung telefonlara format
  • 2.adım : Karşımıza gelen ekranda, Yes” yazısının üstüne gelerek güç” tuşuna basıyoruz.
samsung telefonlara format
  • 3.adım : Son olarak karşımıza gelen ekranda “Reboot system now” diyerek telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.

Not : Bu adımdan sonra telefonunuz kapanacaktır. Samsung amblemi geldiğinde, telefonunuzun açılması 5-10 dakika sürebilir. Bu süre içerisinde samsung telefonunuzun formatlama işlemini gerçekleştirilecektir.

samsung telefonlara format

Samsung telefon formatlama işlemi sona ermiştir. Formatlama bittikten sonra kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Normal kurulum ayarlarınızı girdiğinizde , telefonunuz aktif bir şekilde çalışacaktır.

samsung telefonlara format

Not : Bazı Samsung modellerinin telefon sıfırlama veya telefon format atma işleminden sonra, telefon kurulumunda eklenen ilk mail adresini ve şifresini sormaktadır. Telefona eklenen ilk mail adresiniz ve şifrenizden emin olduktan sonra sıfırlama ve format atma işlemini gerçekleştirmenizde fayda vardır.

Her türlü Samsung model telefonların , ülkelere göre rom’larını indirebileceğiniz web sitesi aşağıda ki linkte sizlere sunulmuştur. Samsung model cihazlara rom atma makalesini siteye yükledikten sonra bu makalede linki paylaşılacaktır.

Güvenilir bağlantı
Samsung cihazların Rom dağıtım web sitesi için TIKLAYINIZ…

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

1 Response

  1. ömer çilingir dedi ki:

    Kardeşim öncelikle teşekkürler. Samsung s8 telefonuma sayenizde hard reset atmayı gerçekleştirdim. Senden ricam root atma işleminde bana yardımcı olabilir misin ? Telefonuma root atmak istiyorum. Mail adresimden dönüş yaparsan sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir