SPSS indir – SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım)

SPSS indir – SPSS Kurulumu (Resimli Anlatım)

SPSS Kurulumu ve SPSS indir isimli makalemizde , SPSS nedir ? yada SPSS ne gibi işlemlerde kullanılır gibi konulara değinmeyeceğim. Bu konulara bir önce ki makalemizde değinmiştik. Bu makalemizi okuyarak SPSS hakkında genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Makalemizin linki aşağıda verilmiştir. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sizin için seçtiklerimiz
SPSS programı nedir ? Nasıl kullanılır ? isimli makaleyi okumak için tıklayınız

Geçelim öz konumuza. Bu makalemizde ;

 • SPSS indir
 • SPSS kurulumu
 • SPSS Toolbar gösterimi(File, View , Custom Sorunu)
 • SPSS Linsanslama işlemi

Konu başlıklarını adım adım resimli bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle SPSS programını kurabilmemiz için, Bilgisayar işletim sistemimizin kaç bit olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İşletim sistemimizin sistem tipi yani kaç bit olduğunu öğrendikten sonra, sistem tipine göre aşağıda verdiğim linklerden indirme sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar işletim sistemim kaç Bit ?

Masaüstünüzde bulunan Bu bilgisayar yazılı yada eski Windows türlerinde Bilgisayarım isimli olan Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak özellikler diyoruz. Burada karşımıza gelecek ekranda Sistem tipi gibi bir şey yazacaktır. Bunun karşısında işletim sisteminizin kaç Bit olduğu yazacaktır. 32 yada 64 Bit diye.

Bu kısa açıklamayı da yaptıktan sonra, SPSS Programını İndirmek için lazım olan linklerimizi paylaşabiliriz.

⚠️ NOT : Bu anlatılan makale , Microsoft Windows 10 üzerinden anlatılmıştır. Siz Windows 7, Windows 8 üzerinden de kurulum yapabilirsininiz. Fakat bilgisayarını Windows 10 yapıp daha sonrasında SPSS 22 kurulumu yapmak isteyen arkadaşlar için, Windows 10 kurulumu makalemizin linki aşağıda siz değerli okuyucularımız ile paylaşılmıştır.

Önerilen makale
MATLAB İndirme ve Kurulumu makalesi için TIKLAYINIZ…

SPSS indir

SPSS programını aşağıdaki linklere tıklayarak bilgisayarınza indirebilirsiniz.

GİT
SPSS ile ilgili tüm sorularınıza Forum kısmında cevap bulabilir yada başlık açarak dilediğinizi sorabilirsiniz.

⚠️UYARI : SPSS İndirme linklerine tıkladığınızda TR.Link reklam sayfasına yönlendirilirsiniz.6 Saniye bekleyip , Reklamı Geç butonuna bastıktan sonra , farklı sekmede reklam sayfası açılır. Reklam sayfasını kapatıp,tekrardan Reklamı geç butonuna bastığınızda , SPSS indirme linkine gideceksinizdir.


MEGA –   SPSS 22 – 32 BİT İNDİR..

MEGA –   SPSS 22 – 64 BİT İNDİR..

⚠️WinRar şifre : selcukarabacak.com


İşletim sisteminizin sürümüne uygun olan SPSS programını, SPSS indir linklerimizden faydalanarak bilgisayarlarınıza indirildiyse, SPSS kurulumu başlıklı konumuza hiç vakit kaybetmeden geçebiliriz.


GİT
SPSS modeler indirme ve kurulum makalesi için tıklayınız

SPSS Kurulumu

SPSS kurulumu ile ilgili bütün dosyaları bilgisayarımıza indirdiğimize göre, adım adım SPSS kurulumu işlemine başlayabiliriz.

SPSS kurulumu için ilk adımımız, indirdiğimiz SPSS kurulum dosyasını zip ten çıkarmak olacaktır. Zip ten çıkardığımız SPSS kurulum dosyamızı açarak, içerisinde bulunan setup dosyasına çift tıklayarak, kurulum işlemini başlatmış oluyoruz.

SPSS Setup dosyasını çalıştırdıktan sonra, karşımıza önyükleme ekranı gelecektir ve önyükleme ekranının tamamlanmasını bekleyeceğiz.

Önyükleme tamamlandıktan sonra bizlere lisans koşullarını anlatan bir metin gelecektir. Bu metnin altında bulunan Next botununa tıklayarak bir diğer adıma geçiyoruz.

Authorized user license seçeneğini işaretleyerek Next butonuna tıklıyoruz ve diğer SPSS kurulumu aşamasına geçiyoruz.

Lisans koşullarını kabul ederek Next butonuna tıklıyoruz.

Bu kısımda User Name alanına istediğiniz ismi girebilirsiniz. Next butonuna tıklayarak sonraki adıma geçiyoruz.

Dil seçeneğinden kurmak istediğiniz dili seçerek Next butonuna tıklıyoruz ve kuruluma devam ediyoruz.

No seçeneğini seçerek ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Bu kurulum ekranında Yes seçeneği seçilerek Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Karşımıza bir kere daha lisans koşulları çıkacaktır. Bu lisans koşullarınıda kabul ederek resimde ki gibi işaretleyerek kuruluma devam ediyoruz.

Programımızın kurulacağı klasörü istersek bu bölümden değiştirebiliriz. Biz değiştirmeden Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz

Programımızın kurulumunu başlatmak için Install butonuna tıklıyoruz ve SPSS kurulumunun bitmesini bekliyoruz.

Kurulum başladığında aşağıda ki ekran görüntüsünde dosyaların kurulumunun tamamlanmasını bekleyeceğiz.

Kurulumu tamamladığında son olarak aşağıda ki ekranda kırmızı ile işaretli alan seçilerek OK butonuna tıklayarak kurulumu tamamlamış olacağız.

SPSS 22 programı bilgisayarınıza sorunsuz olarak kurulmuş oldu. Şimdi sıra programımızı lisanslama işleminde. Lisanslama işlemi de , SPSS programını kurmak kadar basittir.

GİT
Minitab 19 kurulum ve indirme bağlantısı için tıklayınız

SPSS Toolbar kısmı gözükmüyor, ne yapabilirim ?

SPSS 22 programını çalıştırdık ama toolbar kısımlarında sadece file , view ve custom seçenekleri var. Diğer toolbar menüleri gözükmüyor ise yapacağımız işlem de çok basit.

Öncelikle Spss 22 programı kurulumunu yaptıktan sonra ,güvenlik duvarını kapatmamız gerekiyor. Kapatılmaz isek Microsoft virüs olarak gördüğünden ayarları yaptırtmayacaktır.Güvenlik duvarını , başlat’a tıklayarak “Windows güvenliği ayarları” yazarak arattırdığımızda karşımıza gelen “ Windows güvenliği ayarları” yazısına tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza gelen ekrandan, Windows güvenliği sekmesinden , virüs ve tehdit korumasına tıklıyoruz.

Virüs ve tehdit koruması ekranı karşımıza geldikten sonra , Virüs ve tehdit koruması ayarları altında bulunan ayarları yönet yazısına tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda, bulunan tüm korumaları kapalı hale getiriyoruz. Bilgisayarınız restart edildiğinde, korumalar tekrardan aktif hale gelecektir.

Korumaları kapattıktan sonra , Başlat’tan IBM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard programına tıklıyoruz ve çalıştırıyoruz. Karşımıza lisans anahtarı girmemizi ister ise , SPSS kurulumu için indirdiğiniz dosya içerisinde bulunan LÜTFEN OKUYUN yazılı dosya içerisinde bulunan lisans kodunu girebilirsiniz.(Büyük ihtimalle istemeyecektir. 3-5 saniye içerisinde arka planda çalışıp yükleme işini size birşey sormadan halledecektir.) Bir ekran gelmez ise bu adımdan sonra ,sırada ki adımımız olan SPSS Lisanslama işlemini gerçekleştiriniz.

⚠️Not : SPSS 22 Lisanslama işlemini yapılmaz ise , file , view ve custom toolbarlarından başka toolbar gözükmeyecektir.

SPSS Lisanslama İşlemi

SPSS kurulumunun ne kadar basit olduğunu sizlerde kurulum esnasında anlamışsınızdır. SPSS Lisanslama işleminin yapılması da bir o kadar kolaydır. Gelelim SPSS 22 lisanslama işleminin nasıl yapılacağına.

SPSS 22 kurulum dosyalarının içerisinde Lisans adında bir klasör bulunmaktadır. Bu klasörün içerisinde “lservrc” adında dosya bulunmaktadır. Bu dosyayı kopyalayarak SPSS programının kurulum yapıldığı klasör içerisine yapıştırmanız gerekmektedir.

SPSS kurulum klasörü , kurulum esnasında değiştirmediyseniz orjinal kurulum dosya uzantısı -> (C:\Program Files\IBM\SPSS\Statistics\22)

Bu uzantı içerisine söylenilen dosya yapıştırılarak lisanslama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

⚠️NOT: Bu adımlar sonrasında , SPSS programını çalıştırınız ve programınız sağlıklı çalışıyor ise , aşağıda ki adımları yapmanıza gerek yoktur. file , view ve custom seçenekleri dışında , hiçbir Toolbar gelmedi ise , aşağıda ki adımları yaparak çözüm bulabilirsiniz.

Masaüstünde ,Bu Bilgisayar yada Bilgisayarım yazan simgeye tıklayıp  C: \ Program Files \ IBM \ SPSS \ Statistics \ 22 \ spssprod.inf verdiğim uzantıda ki dosyalar içerisinde ki “spssprod.inf ” isminde ki dosyaya çift tıklıyoruz. Dosya büyük ihtimalle WordPad uygulamasından otomatik açılacaktır.

Açılan sayfada “DaemonHost =” satırını bulunuz.

“=” kısmından sonra ” no-net ” yazısını ekleyiniz ve dosyayı kaydet diyerek kapatınız. Yazı aşağıda resimde gösterildiği gibi olacaktır.

Dosyayı kayıt ederek kapattığınızda ve SPSS 22 programını tekrar açtığınızda Toolbar menüleriniz gözükecektir.

SPSS indirme ve kurulum esnasında en sık karşılaşılan problemler nelerdir ?


✔️SPSS WinRar Parolası nedir ?

İndirme linkleri altında paylaşılmış olmasına rağmen , bazı misafirlerimiz WinRar Şifreyi görememektedir. WinRar Şifre : selcukarabacak.com olarak girilmiştir.


✔️SPSS Toolbar gözükmüyor (File View Costum) yada Error # 7001

Bu uyarıları alıyorsanız , bilgisayarınıza SPSS kurulumu gerçekleştirmiş olduğunuzu ama SPSS Lisanslama yada SPSS Crack işlemini yapmadığınızı yada düzgün yapamadığınızı göstermektedir. SPSS Crack yada SPSS Lisanslama işlemi makale içerisinde ayrıntılı anlatılmıştır.


✔️MEGA İndirme Limiti

Bu kısımda da , SPSS indirme ve kurulum esnasında karşılaşılan problemlerden bahsedeceğiz. SPSS indir işlemi yaparken en çok karşılaşılan problem MEGA sitesinden SPSS indir işlemi gerçekleştiriyorsanız , indirme limit işlemidir. “İndirme limitiniz doldu” gibi bir yazı karşınıza gelebilir. Buda MEGA indirme platformunun sizlere verdiği 2 GB lık bir kota koymasıdır. Bu kotayı aştığınız durumda indirme işlemine izin vermemektedir. Bu problemi geçebilmeniz için , indirme sayfasını kapatmadan modeminizi kapatıp açmanız gerekmektedir. Modeminiz açıldıktan sonra indirme sayfanızın üst kısmında DEVAM ET butonuna basarak , SPSS indirme işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


✔️WinRar indirme ve kurulumu

SPSS İndirme işlemi daha kolay olabilmesi için , SPSS indirme dosyasının daha MB olabilmesi amacı ile , indirilen dosyalar WinRar programı ile sıkıştırılmış ve şifrelenmiştir. SPSS dosyalarının şifrelenmesinin sebebi ise , indirme platformlarının şifresiz dosyaları virüs olarak görmesidir. Bu yüzden şifrelenen dosyaları okuyamamaktadır ve virüs olarak görmemektedir. İndirilen SPSS dosyasını ilk başta bilgisayarınızda sıkıştırma işleminden çıkartmanız gerekmektedir. Bu yüzden de WinRar programını indirmeniz gerekecektir. Bilgisayarınızda WinRar kurulu olabilir. Kontrolü gerçekleştirdikten sonra , eğer bilgisayarınız da yok ise aşağıda paylaştığım WinRar indirme linki ile bilgisayarınıza indirebilir ve kurabilirsiniz.

Google DRİVE –   WinRar İndir – 32 – 64 BİT İNDİR..

⚠️WinRar şifre : selcukarabacak.com


✔️7-Zip indirme ve kurulumu

SPSS indir işlemi gerçekleştiğinde ,bilgisayarınızda WinRar bulunsa bile , bazı bilgisayarlarda sıkıştırmadan çıkarma işleminde hata vermektedir. Çıkarma işlemini gerçekleştirirken ”Arşiv biçimini tanımıyor veya arşiv hasarlı” hatası alıyorsanız , aşağıda paylaştığım 7-zip indirme linkine tıklayarak indirme ve kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.Kurulumu bittikten sonra , İndirdiğiniz SPSS dosyasına Sağ tıklayarak 7-Zip üzerinden çıkarma işlemi gerçekleştiriniz.

Google DRİVE –   7-Zip İndir – 32 – 64 BİT İNDİR..

⚠️WinRar şifre : selcukarabacak.com


✔️Microsoft Visual C++ 2008-2010 indirme ve kurulumu

Bilgisayarına formatlama işlemi gerçekleştiren kişilerde çok görülen bir hatadan bahsedeceğiz. Bu hatayı almalarının sebebi bilgisayarlarında Microsoft Visual C++ 2008-2010 eklentilerinin kurulu olmamasıdır. Bu eklentiler kurulu olmadığından dolayı , SPSS kurulumu esnasında sizlere “Uygulama, yan yana yapılandırılması doğru olmadığından başlatılamadı. Daha fazla bilgi için lütfen uygulama olay günlüğüne bakın veya komut satırı sxstrace.exe aracını kullanın” hatası verecektir.Bu hatayı alıyorsanız aşağıda paylaşmış olduğum Microsoft Visual C++ 2008-2010 eklenti indirme linki ile bilgisayarınıza indirebilir ve içerisinde bulunan paketleri bilgisayarınıza kurarak bu hatadan kurtulabilir ve kurulum işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Google DRİVE –   Microsoft Visual C++ 2008-2010 İndir – 32 – 64 BİT İNDİR..

Her hangi bir problemle karşılaştığınızda, yorum kısmından yada iletişim formundan da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

277 Responses

 1. Cumhur dedi ki:

  SPSS programının kurulumunu detaylı bir şekilde bizlere anlatarak indirme şansını sunan sizlere çok teşekkür ederim. SPSS programını indirmek için kullandığım linklerden başarılı bir şekilde indirme sağladım. Hatta SPSS lisanslama işleminin bu kadar basit olduğunu düşünmemiştim. Teşekkürler

 2. Değer katan yorumunuz için teşekkür ederim. SPSS programının kurulumu günümüzde bir çok insanın işine yarayabileceğini düşündüğümden paylaşmak istedim. SPSS kurulumu isimli makaleme yorumunuz ile değer kattığınız için teşekkür ederim.

 3. dilek dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  selcuk bey , indirme tamam ama lisanslamayı yapamadım maalesef. yüklemiyor? ne yapabilirim. yardımcı olurmusuz. kurulum lisans olmadan çalışmıyor

  • Dilek hanım öncelikle merhaba;

   İndirmiş olduğunuz SPSS 22 kurulum dosyası içerisinde bulunan lisans klasöründe “lservrc” isminde bir dosya mevcuttur. Bu dosyayı öncelikle kopyalayınız.Daha sonrasında bilgisayarınızda “C” sürücüsü içerisinde Program files klasörü mevcuttur. Bu klasörün içerisinden IBM klasörüne tıklayacaksınız ve daha sonrasında “SPSS” klasörüne tıklayarak , daha sonrasında ise “Statistics” klasörüne tıklayacaksınız.daha sonrasında karşınıza gelen ekranda “22“adında bir klasör göreceksiniz. Bu “22” klasörünün içerisine, indirdiğiniz SPSS 22 programı dosyalarının içerisinde ki lisans klasörünün içerisinde olan, kopyalamış olduğunuz “lservrc” isimli dosyayı, 22 klasörünün içerisine yapıştıracaksınız ve SPSS 22 programınızı normal bir şekilde çalıştıracaksınız. SPSS 22 lisanlama işlemi bu şekildedir.

   Kolay gelsin.

 4. sultan dedi ki:

  Süpersiniz, 2 gündür sürünüyorum Ibm spss kuracağım diye ve sürekli hata veriyor( Arkadaşım yanlışlıkla silmiş programı).Bakalım inşallah bu sefer yapacağım:

 5. Mehmet Muratoğlu dedi ki:

  Size çok teşekkür ederim,
  Bütün adımları basit bir anlatımla, ileterek SPSS kurulumunu kolaylaştırdınız.
  Bir insanın, bir insana faydası en büyük sevap ve erdemliktir, diye bilirim ben.
  Sağolasın.

 6. Ramazan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhabalar

  SPSS programı kurulumunu ve lisanslama işlemlerini yaptım. Fakat SPSS actıgımda hiç bir menu gözükmüyor.
  Bu neden kaynaklı olabilir.
  Şimdiden teşekkürler.

 7. halil dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhabalar, kurulumu yaptım, lisanslamayı da yapıştırdım, ama programı acmaya calıstıgımda mouse ımlecı acılıyormus gıbı bırkac tur dondukten sonra acılmıyor. neden kaynaklı olabılır?

 8. Merhabalar ; Ctrl +Alt + Delete tuş kombinasyonu ile görev yöneticisine giriniz ve oradan SPSS programını sonlandırın. Daha sonrasında SPSS programını tekrardan çalıştırmayı deneyebilir misiniz ?

 9. merve altın dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba ben dediğiniz her adımı gercekleştirdim fakat üst menüde file view ve custom dan başka secenek yok ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

 10. Merhaba ; SPSS 22 yı açtıktan sonra karşınıza gelen ekranda New dataset e tıklayıp data eklediniz mi yada data import ettiniz mi ? Data import etmediğiniz den kaynaklanıyor olabilir. Diğer Bir seçenek ise ; C: \ Program Files \ IBM \ SPSS \ Statistics \ 22 \ spssprod.inf yolunu takip ederek “spssprod.inf” dosyasına çift tıklayınız. Muhtemelen WordPad ile dosyayı açacaktır. Bu kodlar içerisinde “DaemonHost =” satırını bulunuz. “=” kısmından sonra “no-net” yazısını ekleyiniz. Yani satırda “DaemonHost =no-net” yazacaktır. Yazma işlemi bittikten sonra , dosyayı Kaydet diyerek kapatınız. SPSS 22 programını tekrar başlatarak sorunun düzelip düzelmediğini bize bildirebilirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar, kolay gelsin.

 11. Sude dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba ben indirdim SPSS’i. Lisanslamayı da yaptığımı düşünüyorum..ancak hala diğer bölümler gözükmüyor ne yapabilirim acaba?

 12. Sude hanım merhaba;
  Makalemizin en alt kısmında bulunan “Toolbar kısmı gözükmüyor , ne yapabilirim” adlı başlıkta geçen adımları teker teker uygulayabildiniz mi ?

 13. Büşra dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba, toolbar kısmı bende görünmüyor, yukarıda yazılanları denedim ancak no-net yazısını kaydedemiyorum. ne yapmalıyım?

 14. lservrc isimli dosyayı gerekli klasöre kopyaladınız mı lisanslama işlemini gerçekleştirirken ?

 15. Büşra dedi ki:

  Yanlış yere kopyalamışım şimdi oldu, yardımınız için teşekkür ederim

 16. Değer katan yorumunuz için ben teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 17. Koray dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba hocam, BM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard programına tıkladıktan sonra Could not create java virtual machine hatası alıyorum, ne yapabilirim?

 18. Koray dedi ki:

  Hataya rağmen diğer adımları güvenlik duvarını kapatarak yaptım ve sorunum düzeldi. Desteğiniz(mailden yardım) için teşekkür ederim 🙂

 19. Vermiş olduğu hataya aldırmadan diğer adımları gerçekleştirmeye devam ediniz. Güvenlik duvarı ayarlarını kapatıp , lisans dosyasını gösterilen yere yapıştırınız. Sonrasında geri dönüş yaparsanız sevinirim. Kolay gelsin

 20. Berna dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Dayan versini giremiyorum soru işaretleri oluyor

 21. Merhaba ;
  Bu çok değişken bir soru.

  1- Girdiğiniz veriyi Copy – Paste yaptıysanız , CTRL+C – CTRL+V kullanmak yerine mouse sağ tık ile copy-paste yaparak deneyiniz.
  2- Girdiğiniz verinin değişken tipini String olarak girip ,veriyi numeric olarak giriyorsanız yada tam tersi şeklinde burda da problem ile karşılaşabilirsiniz.

 22. emine dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba, ben dosyaları açmaya çalıştığımda parola soruyor, parolayı öğrenebilirmiyim

 23. Emine hanım merhaba;

  İndirme linki altında paylaşmıştım aslında şifreyi.Sanırım göremediniz.Tekrar yazıyorum.

  WinRar şifre : selcukarabacak.com

 24. eylozi13 dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba no-net yazmama rağmen erişim engellendi diyor ütelik defenderi kapattım

 25. Bu adımı atlayıp , sadece lservrc isimli dosyayı doğru yere yapıştırınız. Daha sonrasında SPSS 22 programını çalıştırıp kontrol ediniz.

 26. süleyman günay dedi ki:

  merhaba mac book air de spss vardı.
  güncelleme gelince java da güncellendi
  tekrar java 6 yüklemeliyim
  ama beceremedim

 27. Merhaba;
  Güncelleme geldikten sonra SPSS 22 çalışmadı mı ?
  Eğer Java 6 kurulumu yapmadan çalışmıyor ve Java eski sürümüne geri dönmek istiyorsanız, Apple kendi web sitesinde Java 6 kurulumunu anlatmıştır. Linki aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

  https://support.apple.com/tr-tr/HT202643

  Kolay gelsin.

 28. Süleyman Günay dedi ki:

  Selçuk Bey gunaydın
  daha önce spss beni java sayfasına yönlediriyordu. Oradaki yönergeleri izleyerek kaldırmadım
  sizin verdiğiniz linki ilk defa kullandım ama sonuçta cevap olarak bu satır çıktı ln: /usr/bin/javaws: Operation not permitted
  spss açmaya çalışınca : eski java çalışma ortamını(JRE) yüklemeden spss statistic çalışmaz uyarısı çıkıyor

 29. Süleyman Günay dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Verdiğiniz linki ilk defa kullandım daha önce spss in yönlendirdiği java sayfasından kaldırmaya çaılşmıştım olmad. Sizin verdiğiniz linkteki yönergeleri izleyince sonuçta bu satır çıktı ln: /usr/bin/javaws: Operation not permitted
  spss açmaya çaılışınca halen eski java çalışma ortamını (JRE) yüklemeden spss statistic çalışmaz uyarısı çıkıyor

 30. Aşağıda ki adımları takip ederek yaptığınızda sorununuz düzelecekir.

  1 – /usr/binDizine gidin :
  Kod : cd /usr/bin/

  2 – Mevcut javaws’ların yedek kopyasınıalınız.
  Kod : sudo mv javaws ./javaws.ORIGINAL

  3 – javaws dosyasına yeni bir klasör oluşturur
  Kod :
  sudo ln -s /System/Library/Java/JavaVirtualMachines/
  1.6.0.jdk/Contents/Home/bin/javaws ./javaws

 31. Süleyman Günay dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Beceremedim sanırım olmadı
  Benim bilgisayarıma uzaktan bağlanıp düzeltebilirseniz çok mutlu olacağım

 32. hatice metin dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhabalar, tüm adımları izledim ancak lisanslama işlemi olmadı. no-net yazısı da bahsedilen satırda mevcut, ama toolbar da yine de file, view, custom dışında bir şey yok. lisanslama için tıkladığımda bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin veriyormusunuz dedi, evet dedim. ama bir işlem gerçekleşmedi. yardımcı olur musunuz ?

 33. Merhabalar Hatice hanım ;
  Lisanslama işlemi için SPSS 22 indirme klasörünün içerisinde bulunan lservrc isimli dosyayı , yukarıda ki malalede gösterilen adrese yapıştırdığınızdan emin olunuz. Yapıştırdıktan sonra SPSS 22 programını çalıştırabilirsiniz. Eğer dosya gözükmüyor ise , bilgisayarınızın güvenlik duvarı açık olduğundan dosyayı bilgisayarınız zararlı yazılım olarak görüp silebilir. Bu yüzden bilgisayarınız güvenlik duvarını kapatıp ,lservrc isimli dosyayı kopyalamayı denememiz daha sağlıklı olacaktır.

 34. meryem taş dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhabalar. Kurulum dosyasını zipten çıkarmak için bir parola isteniyor. İlk adımdayım yani henüz. Parolayı öğrenmem mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.

 35. Merhabalar ;
  İndirme linki altında hemen yazıyor ,sanırım görememişsiniz.

  Şifre : selcukarabacak.com

 36. Onur dedi ki:

  Hocam minimum sistem gereksinimi konusunda bilgi alabilir miyim? İ5 m460 işlemci 6gb ram bulunan sony vaio laptopımız var

 37. Merhaba Onur hocam ;
  En az 1 GHz Intel yada AMD İşlemci,
  1 GB RAM ve
  900 MB depolama alanı olması yeterlidir.
  En az 1024×768 çözünürlük desteğine sahip monitör olması kullanım açısından faydanıza olacaktır.

 38. ✅ Çözüldü :
  iyi günler bitirme tezimi spss le yapmam gerekiyor dün indirdim proğramda üst menüde file view ve custom dan başka birşey yok ve söylediğiniz her adımı yaptım “DaemonHost =no-net” bu yazı kendiliğinde vardı ve sorun yine aynı şekilde devam ediyor.yardımcı olursanız sevinirim

 39. Sümeyye hanım iyi günler ;

  SPSS 22 indirme klasörü içerisinde bulunan “lservrc” isimli dosyayı , makale içerisinde yazılı olan yere kopyaladığınızda probleminiz düzelecektir. Probleminiz düzelmez ise tekrardan buraya yazabilirsiniz.

 40. Ahmet dedi ki:

  Selçuk bey Allah razı olsun beni çok büyük bir dertten kurtardınız, sayenizde sınavdan yüksek not alacağım. Telefonla bana ulaşıp sorunlarımı halledip kurulum işlemini yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 41. Hakan DÖNMEZ dedi ki:

  Sorunlarımızla kendi sorununuz gibi yoğun bir şekilde ilgilendiğiniz için teşekkürler. Umarım diğer kişilerde sizi örnek alabilir.

 42. Değer katan yorumunuz için teşekkür ederim. Sizlere fayda sağlayabildiysem ne mutlu bana.

 43. Ben teşekkür ederim Ahmet bey. Şimdiden sınavınızda başarılar 🙂

 44. Atakan Yiğit dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba ben programı kurdum lisans olaylarıda tmm programı ılk kurdugumda custom menusu gozukmuyodu lısans ıslemlerını yaptım bu geriye kalan hersey geldi custom menusu yıne gelmedi programı pek bılmıyorum yeni öğrenicem bana bi sıkıntı açarmı olmaması veya benmı hatalı bir işlem yaptım şimdiden ilgi alakanız için teşekkür ederm

 45. Lisans işlemini gerçekleştirdikten sonra Custom menüsü gözükmemektedir. Bu normal bir durumdur. Çalışmalarınızda herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

  İyi çalışmalar kolay gelsin.

 46. defne dedi ki:

  1 haftadan beri uğraşıyordum..Sayenizde programı kurabildim çok teşekkür ederimm ^^:

 47. Ben teşekkür ederim. Fayda sağlayabildiysem ne mutlu. 🙂

 48. kubra demir dedi ki:

  Ellerinize sağlık! Sayenizde kolay bir şekilde kurabildim ve sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Açıklamalı anlatımınız harika.Teşekkür ederim kendi adıma 🙂

 49. pinarerdogan dedi ki:

  çok teşekkürler. çok makbule geçti.

 50. Bekir Deveci dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 51. kaan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  spssprod.inf dosyası ”22” içerisinde görünmüyor ne yapmam gerek ?

  • MAC OSX için mi kurulum deniyorsunuz ? Yada öğrenci lisansı kullanımı (ODTÜ) için lisanslama mı yapmaya çalışıyorsunuz ? Kurulum esnasında spssprod.inf isimli dosya ile ilgili herhangi bir işlem gerekmemektedir. Öğrenci lisanslaması için , yani kampüs içerisinde , kampüs network’ü üzerinden lisanslama yapabilmeniz için gerkeli olan bir dosyadır ve SPSS 22 kurulumu için değil , SPSS 25 sürümü için anlatılan adımlar için geçerli bir adımdır. SPSS 22 kurulumu için spssprod.inf dosyasına ve bu dosyaya yapılması gereken bir değişikliğe ihtiyaç duyulmamaktadır.

 52. kenan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  selçuk bey merhabalar programı indirdim amam kurma işlemine geçemiyorum parola çıkıyor parola nedir

  • Kenan Bey merhaba ;

   WinRar parolası : selcukarabacak.com

   SPSS 22 indirme linki altında WinRar parola diye yazmaktadır. Sanırım göremediniz. Takıldığınız yer olursa iletişime geçebilirsiniz.

   İyi çalışmalar , kolay gelsin

 53. kaan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  hayır windows 10 işletim sistemli kişisel bilgisayarımda lisanlama yapmaya çalışıyorum , kampüs networküneyse ihtiyacım yok, zira okulda pc laboratuvarında ayrı cihazlarda çalışıyorum. paylaştığınız kurulum ve lisansı ise evde çalışmak adına kuruyorum ama sizin de bahsettiğniz üzere crack attıktan sonra file view edit dışında bir seçenek çıkmıyor toolbarda,bunu nasıl çözebilirim öyleyse ?

 54. mehmet dedi ki:

  Teşekkür ederim çalışmalarınız ve iş anlayışınız için tebrik ederim Selçuk bey. Programı rahatlıkla kullanabiliyorum artık.

 55. Hülya dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  iyi günler, güvenlik duvarını kapattıktan sonra, “SPSS 22 kurulum dosyalarının içerisinde Lisans adında bir klasör bulunmaktadır. Bu klasörün içerisinde “lservrc” adında dosya bulunmaktadır. ” ibaresine göre 22 nin içinde lisans dosyasını yok. ” License” dosyası içinde ıservrc dosyası yok. bunları bulamadığım için yönlendirdiğiniz şekilde “spssprod.inf ” isminde ki dosyaya çift tıkladığımda “=” kısmından sonra ” no-net ” yazısının zaten ekli olduğunu gördüm.ancak “file , view ve custom” seçenekleri dışında , hiçbir Toolbar gelmedi. yardımcı olursanız sevinirim.yüklemeyi yaparken aralıklı olarak farklı zamanlarda tamamladım. bu nedenle programı kaldırıp tekrar yüklesem Güvenli bulut alanından kullandığım 50 GB depo yine kullanılabilir olur mu?

  • Hülya hanım merhaba ;
   İndirmiş olduğunuz SPSS 22 kurulum dosyalarının içerisinde “Iservrc” isminde dosya bulunmaktadır ve bu dosya Lisans dosyası içerisindedir. Orada yazan ibarelerin hepsi doğru bir şekilde ifade edilmiştir. Eğer lisans dosyası içerisinde “Iservrc” isimli dosyayı bulamıyorsanız , indirmiş olduğunuz Rar dosyasının şifresini tekrar girerek , Dosyayı yeniden Rar’dan çıkarınız. Kurulum işlemini hemen yaptıktan sonra “Iservrc” isimli dosyayı belirtilen yere kopyalamanız durumunda , programınız sağlıklı çalışacaktır. Hatanız devam eder ise , uzaktan bağlantı ile sorununuzun çözümü sağlarım.

   İyi çalışmalar , kolay gelsin.

 56. Hülya dedi ki:

  Selçuk Bey, sabrınız ve profesyonel desteğiniz için çok teşekkür ederim. Toolbar daki tüm bölümler açıldı. Emeğinize sağlık…

 57. ayseiremdavulcu dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  indirdim ancak her açmaya çalıştığımda tekrar indiriyor ve pc mi tekrardan başlatıyor ?

  • SPSS 22 programını , bilgisayarınızdan kaldırıp tekrardan , sıfırdan kurulum yapmayı deneyiniz. Java sürümlerinin düzgün çalıştığından yada güncel olduğundan emin olunuz. Java sürümlerini güncelleme için, başlat’tan Güncellemeler kısmına giderek , güncellemelerinizi başlatınız. Güncellemeler sonrasında , SPSS kurulumunu tekrardan yaparak deneyiniz.

 58. ayseiremdavulcu dedi ki:

  programın içine asla giremiyorum

 59. irem dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba, lisans dosyasının içindeki ıservrc dosyasını kopyalayamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim…

  • ıservrc isimli dosyayı kopyalayıp, belirtilen dosya konumuna yapıştırmak istediğinizde değişiklik yapılmasını onaylamanızı isteyecek bir ekran gelecektir. O ekranı onayladıktan sonra kopyalama ve SPSS lisanslama işleminiz gerçekleşecektir. Problem yaşamanız durumunda uzaktan bağlantı ile probleminizi çözmeye çalışırım. İyi çalışmalarınız olsun , kolay gelsin

 60. Özkan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba, ”Arşiv biçimini tanımıyor veya arşiv hasarlı” yazısı çıkıyor dosyaya tıkladığımda.

  • Winrar yada Zip uygulamanızda problem var gibi gözüküyor. Aşağıda paylaştığım link üzerinden 7-zip uygulamasını indirip kurun. Küçük bir program. İndirmiş olduğunuz Dosyaya sağ tıklayarak 7-zip üzerinden açtığınızda sorun düzelecektir.

   7-zip İndirme linki : İndir

 61. Özkan dedi ki:

  Çok teşekkürler ilgi ve alakanıza.

 62. Zübeyde Hanım dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Linkleri diğer platformlara da yüklerseniz iyi olur. Çünkü Megaload kota koyuyor. Aynı IP adresinde kota aşıldığı zaman indirme yarıda kalıyor. Teşekkür ederim. Şimdiden

 63. gül dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  meraba, ben programı daha önce kurmuştum sonra silindiği için tekrar indirip yüklemeye çalıştım fakat arşiv hatası veriyor 7-zipten indirdim orada yüklemeye çalıştığımda windows uygulamalar kısmına aktarıyor yardımcı olurmusunuz

 64. Buse Çetinkaya dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba, zip dosyasını indirdim fakat setup dosyasını tıklayınca bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor diyor ve açmıyor (Bilgisayarım 64bit). Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

 65. ece dedi ki:

  çok ama çok teşekkür ederim. internette başka bu kadar açıklayıcı bilgi bulamamıştım hemen yaptım 🙂

 66. Gamze dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba, yandex 32 bit olanını indirdim fakat açılmıyor, dosya hata veriyor, yardımcı olma şansınız var mı?

 67. mehmet dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  herşeyı halletim ama programı acabilcem bir uygulama yok programın kurulu oldugu dosya klosörinede girdim ne masaüstümde nede programın klasöründe ssps 22 yok yardımcı olurmusunuz

 68. gül dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba çok bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Fakat yükledikten sonra açtığımda karşıma “can not open file ‘C:users/Yavuz/Downloads/SPSS 22 – Win 32 bit – selcukkarabacak.com.rar’ as archive” uyarısı geldi. Herhangi bir şifre sorma ekranı gelmedi. Ne yapmam gerekiyor?

 69. Gözde dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  İyi günler.
  Windows 10 sistemi için Java 6 yı nasıl yükleyeceğim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 70. Gamze dedi ki:

  Bir kere de buradan teşekkür etmek istedim. Bana vakit ayırdığınız, tek tek sorularımla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim!

 71. reyhan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba, tüm adımları uygulayıp lisanslama işlemini de yaptığım halde programda sadece; file,wiew, custom seçenekleri gözüküyor. Makalenizdeki son adımı yapmam için dosyanın içindeki C: \ Program Files \ IBM \ SPSS \ Statistics \ 22 \ spssprod.inf uzantısı yok.
  Yardımcı olursanız sevinirim..

  • İndirdiğiniz SPSS dosyası içerisinde bulunan lservrc isimli lisans dosyasını kopyalayıp (C:\Program Files\IBM\SPSS\Statistics\22) dosya uzantısı içerisine yapıştırdığınızda SPSS lisanslama işleminiz hallolmuş olacaktır. spssprod.inf dosyası içerisinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

 72. reyhan dedi ki:

  Ayrıca burdan da teşekkür etmek istedim.Gerçekten programı kurmak için sorun yaşıyorsanız bu sitede bulunan adımları düzgün bir şekilde uygulayarak çok rahat kurulum sağlayabilirsiniz.
  Selçuk bey, sabrınız ve sonuç bulana kadar gösterdiğiniz ilginiz için çok teşekkür ederim. Toolbar daki tüm bölümler açıldı.
  Emeğinize sağlık , iyi çalışmalar…

  • Değer katan yorumunuz için çok teşekkür ederim Reyhan hanım 🙂 Fayda sağlayabildiysem ne mutlu adıma. Yardım isteyen herkese, bilgim doğrultusunda yardım etmek tek amacım. Tekrardan çok teşekkürler 🙂

 73. Havva dedi ki:

  ✅ Çözüldü :

  Merhaba bende uygulamayı hiçbir şekilde açmıyor. kaç defa indirip sildiğimi inanın hatırlamıyorum bile. imleci getirip uygulamaya çift tıkladığımda hiçbir sonuçla karşılaşmıyorum, dosya konumuna gidip oradan açtığımda ise “Uygulama, yan yana yapılandırılması doğru olmadığından başlatılamadı. Daha fazla bilgi için lütfen uygulama olay günlüğüne bakın veya komut satırı sxstrace.exe aracını kullanın.” diyor. Ne yapmam gerekiyor?

 74. Dilara dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhabalar, maalesef 22 klasörünün içinde spssprod dosyası yok yardımcı olabilir misiniz?

  • İndirdiğiniz SPSS dosyası içerisinde bulunan lservrc isimli lisans dosyasını kopyalayıp (C:\Program Files\IBM\SPSS\Statistics\22) dosya uzantısı içerisine yapıştırdığınızda SPSS lisanslama işleminiz hallolmuş olacaktır.

 75. Dilara dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bu kadar ilgili olduğunuz için. Çok da ümitlenmeden attığım yorumumdan sonra tam 5 dakika içinde maille dönüş sağlayıp sorunum çözüldü!

 76. ahmet dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  SPSS 22 programı kurulumu esnasında , ingilizce dil seçeneği yok napabilirim ?

 77. kübra dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba SPSS kurulum için şifre istiyor. Şifre ile ilgili herhangi birşey bulunmamakta ne yapmalıyım

 78. Elif dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba Selçuk bey . kaç gündür uğraşıyorum ve bi çok kez indirip silmeme rağmen bi türlü olmadı gösterdiğiniz şeklide de denedim yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

  • SPSS Lisans işlemi gerçekleştirilmediğinden dolayı hata alınmaktaydı.SPSS 22 programının Lisans işlemi Elif hanımın bilgisayarına bağlanılarak gerçekleştirildi.

 79. Elif dedi ki:

  Yardımınız ve ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık ☺️

 80. sena dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Meraba hocam öncelikle teşekkürler, SPSS programını çalıştırdığımda output kısmı arkada açılmıyor, sadece tek SPSS programı uygulama şeklinde açılıyor. Sebebi nedir öğrenebilir miyim ?

  • Merhabalar Sena hanım ;

   Arka’da açılan Output ekranı , ilk açıldığında , sol altta bulunan “Don’t Show this dialog in the future” yazısı yanında ki TİK işaretini işaretleyip , OK butonuna bastığınız için , bir daha karşınıza gelmeyecektir. Output ekranı olmadan da , kayıt ettiğiniz dosyaları açabilir , ve tekrar o dosyalar üzerinden çalışabilirsiniz. Eğer SPSS Welcome Ekranını tekrar görmek istiyorsanız SPSS Toolbar menüleri üzerinden File ->Welcome Dialog menülerini sırasıyla tıklayarak istediğiniz ekrana ulaşabilirsiniz.

 81. Ünal Ucarcelik dedi ki:

  ? Çözüm için geri dönüş yapıldı (CEVAP BEKLENİYOR)

  > Hata # 7001
  > IBM SPSS Statistics için lisans yoktur. Bunun nedeni eksik olabilir
  > lisans dosyası veya başka ağ lisansı yok. Detaylı bilgi için
  > bu sorun hakkında, üründe bulunan ‘showlic’ yardımcı programını çalıştırın
  yükleme dizini.
  > Bu komutun yürütülmesi durur.
  > Özel semptom numarası: 18

  İş sonu: 18 komut satırı 1 hata 0 uyarı 1 CPU saniye

  • Ünal bey merhaba ;
   SPSS kurulumunu gerçekleştirmişsiniz lakin SPSS lisansı yapmadığınız için gönderdiğiniz hatayı almaktasınız. SPSS lisansını yapabilmek içinde , SPSS kurulum dosyası içerisinde Lisans adında Klasör mevcuttur. Lisans klasörü içerisinde ki dosyayı , makalede belirtilen 22 klasörü içerisine yapıştırmanız gerekmektedir.

 82. Sena dedi ki:

  ✅ Çözüldü :

  İyi akşamlar,
  dediğiniz SPSS lisans programının içinde ve lservrc böyle bir dosya yok. o yüzden devamını getiremiyorum. Acaba benim bilgisayarıma TeamViewer üzerinden bağlanıp yapabilir miyiz?

  • Merhaba Sena hanım ;

   İndirdiğiniz SPSS 22 programı içerisinde bulunan SPSS lisans klasörü içerisinde lservrc isminde bir dosya mevcuttur. Çözüm için mail ile iletişim adresinden TeamViewer ID ve Şifresi göndermeniz durumunda SPSS kurulumu ve Lisanslama işlemi uzaktan bağlantı sağlanarak , sizin adınıza gerçekleştirilecektir.

 83. Sena dedi ki:

  Acaba benim bilgisayarıma Team Viewer üzerinden bağlanıp yapabilir miyiz?

 84. Zülal Gedik dedi ki:

  ✅ Çözüldü :

  Selçuk bey ben bilgisayarı ortadan ikiye ayırmadan önce bana yardımcı olabilir misiniz? Lisanslama için kopyalama yapmam gerekiyor ama kopyalama yapmam için benden şifre istiyor. Şifreyi doğru giriyorum ama sanki o kadar şifreyi kendi beynime girdim. Beynim yandı programda tık yok.

  • Zülal hanım merhaba;

   Öncelikle sakin olunuz 🙂 SPSS dosyalarını Winrar’dan çıkarma şifresi selcukarabacak.com dur. Bunu girdiğinizde dosyayı çıkaracaktır. Mail adresinizde geri dönüş sağladım. Problem yaşamanız durumunda uzaktan bağlantı kurarak sorununuzu giderebilirim.
   Mail Adresim : [email protected]

 85. Harun dedi ki:

  çok tesekkür ederim 10 dakikada işlem tamam detaylı açıklama için teşekkürler

 86. Furkan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba Şelçuk Bey. kaç gündür uygulamayı kurmakla uğraşıyorum ama lisans sıkıntısı yaşıyorum rica edersem yardımcı olabilir misin 🙂

 87. Tuğba Akgün dedi ki:

  Paylaşımız için çok teşekkürler, sayenizde kolaylıkla yükledim:)

 88. gokhan çınar dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  selçuk bey spss 64 bit lik programı indirdim ,kurulum başlangıcında parola istedi ,yardımcı olabilirmisiniz

 89. Lale Nur dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba, “Iservrc” dosyası bende kopyalanmıyor ve herhangi bir programla da açılmıyor. Bu sebepten lisanslama işlemini yapamadım. “no-net” yazan satır ise kendiliğinden var. Sorunun güvenlik duvarıyla ilgili olabileceğini düşündüm. İşletim sistemim Windows 7. Güvenlik duvarında sadece “önerilen ayarları kullan” seçeneği var ve ona tıkladığımda da yanıt vermiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 90. MEHMET KOÇAK dedi ki:

  Teşekkürler Kardeşim.

 91. Bahar dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Öncelikle merhaba, uygulamayı indirdim fakat kurulumunu yaparken bilgisayarı tekrar başlatmamı istedi. Yaptım ama olmadı uygulamayı silip bilgisayarı güncelledikten sonra tekrar indirdim yine aynısı oldu bu durumda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 92. Bahar dedi ki:

  Tekrardan çokk teşekkür ederim yardımınız için..

 93. Ufuk Çağlar dedi ki:

  teşekkürler selcuk bey sorunsuz çalışıyor

 94. abdullah esmeray dedi ki:

  selçuk bey kurulum sorunsuz gerçekleşti teşekkürler

 95. simge dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba selçuk bey ıservrc dosyasını dediğiniz şekilde kopyaladım fakat lisans işlemi gerçekleştirilemedi

 96. Eda Yılmaz dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba Selçuk bey, SPSS programının 32 ve 64 bitlerini denedim ama her ikisinde de – this file is potentially unsafe to open- hatası alıyorum zipten çıkaramıyorum. Nasıl çözebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 97. Eda Yılmaz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ??

 98. elif dedi ki:

  merhaba ben ıservrc adlı dosyayı bulamadım nasıl bulabiilirim

 99. Mubeccel dedi ki:

  Merhaba ben Macbook a yüklemeye çalıştım fakat problem yaşıyorum “You can’t open the application “SPSS_STATS_22_64bit_setup.exe” because Microsoft Windows applications are not supported on macOS.” nasıl bir yol izlemem lazım? Teşekkürler

  • Merhabalar;

   Anlatılan bu kurulum makalesi Windows kurulumu için geçerli bir makaledir. Bu makale ile MacOs kurulumu yapamazsınız. MacOs için farklı kurulum dosyası indirmeniz gerekmektedir.

 100. meral dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Hocam ben SPSS indirme linke tıklıyorum ancak yönlendirdiği sayfada reklamı geç diye bir seçenek yok bir video çıkıyor iptal diyorum linke basıyorum indirmekle ilgili bir yere yönlendirmiyor ne yapabilirim?

 101. Elif dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba,
  meral hanımda olduğu gibi bana da aynısı oldu. linklere tıkladığımda reklamlar çıkıyor ama indirmekle alakalı bir yere yönlendirmiyor hiç. reklamı geç butonu da yok hiç.

  teşekkürler.

 102. Görkem dedi ki:

  ✅ Çözüldü :

  >Error # 7001
  >There is no license for IBM SPSS Statistics. This could be due to a missing
  >license file or no more network licenses available. For detailed information
  >about this problem, run the ‘showlic’ utility found in the product
  >installation directory.
  >Execution of this command stops.
  >Specific symptom number: 18

  End of job: 18 command lines 1 errors 0 warnings 0 CPU seconds
  hocam merhaba bende de bu hata çıkıyor dediklerinizi harfiyen yaptığım halde

  • Merhabalar;

   SPSS 22 lisanslama işlemini düzgün gerçekleştirememişsiniz.SPSS lisanslama işlemini gerçekleştiremediğiniz için Error 7001 hatası almaktasınız. Toolbar menülerinizde gözükmemektedir.

 103. Görkem dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  evet hocam toolbar menüleri gözükmüyor dediğiniz şekilde yaptım lisanslamayı ben

 104. Yağmur dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhabalar zip den çıkarmak için şifre istiyor.tam olarak ne şifresi yazmam lazım?

  • Zip’ten çıkarmak için indirmiş olduğunuz SPSS 22 linki altında şifre paylaşılmıştı. Dikkatli bakmış olsaydınız görebilirdiniz. Zip şifre : selcukarabacak.com

 105. şafak dedi ki:

  merhaba hocam kurulumu yapamadım word açtığımda DaemonHost yazısı bile yok ne yapmam gerekiyor ?

 106. şafak dedi ki:

  hocam sadece file,wiew,custom sekmeleri dışında diğer sekmeleri kuramadım

 107. şafak dedi ki:

  hocam ıservrc isimli dosyada makalede yazmış olduğunuz daemonhost yazısı yok o yüzden işlemleri devam ettiremedim.

  • Şafak bey , sizin Deamonhost ayarı ile bir işiniz yoktur. Sadece ıservrc isimli dosyayı SPSS kurulum makalesinde belirtilen dizine kopyalamanız yeterlidir. Çözemediniz taktirde mailden TeamViewer ID ve Şifresini gönderin uzaktan bağlantı sağlayarak probleminizi çözeriz.

 108. Tanju dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Iyi akşamlar Selçuk bey pc ye format attım, SPSS i de kurdum ama lisanslama ya geldiği zaman “Microsoft visual C++ 2008-2010 indirme ve kurmayı” da yükledim ve aynı hatayı veriyor

 109. Eda dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  merhaba reklamlardan dolayı bi türlü indirme sayfasına ulaşamadım.

  Görünüşe göre gideceğiniz bağlantı güvenli bekleyin
  NOT! Başka bir sayfaya yönlendirilmek üzeresiniz. Yönlendirilen sayfa ile web sitemizin bir bağlantısı yoktur.
  Diyor ve öylece kalıyor

 110. Şadi Yenel dedi ki:

  Verdiğiniz link ve yönlendirmeler ile programı kurup , işlemlerimi gerçekleştirme imkanım oldu. Yardımınız için teşekkürler

 111. furkan dedi ki:

  Merhaba kurulum linkleri çalışmıyor acil ihtiyacım var umarım görüp düzenleyebilirsiniz veya google drive kullansanız çok iyi olur!! bende aslında var setup hali ama lisanslama programı çalışmıyor (antivirüsü kapatmış olmama rağmen)

  • Merhaba Furkan bey ;
   SPSS İndirme Linklerini kontrol ettim ve herhangi bir problem gözükmüyor. Tıkladığınızda reklamı düzgün geçebildiğinizden emin olun. Linke tıkladığınızda TR.Link adresinden Linke git butonuna 2 kez tıklamanız gerekmektedir. İlk tıkladığınız sizi reklama yönlendirecek , ikinci kez tıklamanızda doğrudan indirme linki açılacaktır.

 112. melih dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhaba programı indirdim lisanslama işlemini yaptım fakat program içinden file – open datababe – new quarry seçeniğini tıkladığım da ve next dediğimde sqldriverconnect failed:[microsoft][odbc driver manager]veri kaynağı adı bulunamadı ve varsayılan sürücü belirtilmemiş hatası alıyorum yardımcı olurmusunuz ?

 113. ece turan dedi ki:

  ✅ Çözüldü :
  Merhabalar, dediğiniz adımları yaptım fakat ilk yüklenmiş hali ile spss açamıyorum ve bu yüzden crak yapamıyorum. Windows “The application has failed to start because its side-by-side configuration is incorrect. Please see the application event log or use the command-line sxstrace.exe tool for more detail.” hatasını veriyor. Acaba yardımcı olabilir misiniz nerede hata yapıyorum?

 114. MelisaY. dedi ki:

  Programı ilk açtığımda win wrap ıde başlıklı expecting valid data type(integer) uyarısı verip bir sayfa açıyor. Başka bir Autoscript prolog spss sayfası lakin kırmızı ile ‘ Global object representing SPSS application instance Public objSpssApp As Application16 yazıyor. toollarım falan tam ama anlayamadım bir sorun mu var?

 115. Hakan dedi ki:

  Merhabalar. SPSS’i kurdum sorunsuz kullanıyordum. Ancak bikaç haftadır SPSS’i açıyorum 1-2 dakika işlem yaptıktan sonra donuyor. CTRL+ALT+DEL yaparak kapatabiliyorum. En son programı tamamen kaldırıp tekrar yükledim ancak sorun devam etti. Yardımcı olursanız sevnirizm

  • Windows dosyalarınızla ilgili problem olabilir. 64 bit mi 32 bit mi kontrol edip ona göre kurulum gerçekleştiriniz. Sorununuz düzelmez ise sıfırdan Windows kurulumu gerçekleştirip SPSS kurulumunu tekrar deneyiniz.

 116. gamze dedi ki:

  Merhaba ben daha ilk adımda tıkandım, reklamı geç ibaresi gözükmüyor. Reklam yan sekmede açılıyor, kapatıp geri geldiğimde hiçbir değişiklik olmuyor 🙁

 117. sabri dedi ki:

  eline emeğine sağlık. işini hakkıyla yapmışın. işin rast gitsin

 118. Ahmet dedi ki:

  2 haftadır deniyorum hiçbir siteden indiremedim ve karşıma sen çıktın denedim ve şaaakk diye açıldı.gel balıkesire ölçütlerini ver heykelini dikicez

 119. kubilay dedi ki:

  hocam indirme linki çalışmıyor olabilir mi 64 bit megaya tıklayınca mega olarak beyaz yan sekme açılıyor. sonrasında herangi bişey gelmiyor da ne yapabilirim?

 120. kubilay dedi ki:

  İyi akşamlar, hocam çok teşekkürler. sorun kalmadı. Hazırlamış olduğunuz kılavuz sayesinde kolayca programı kurdum. Ayrıca bu bilgiyi ve programı paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim. emeğinize sağlık iyi çalışmalar…

 121. zeynep dedi ki:

  hocam merhaba, set up yapamıyorum parola istiyor ne yapabilirim?

 122. fatma dedi ki:

  bir türlü kuramamıştım hocam. çok teşekkür ederim. emeğinize sağlık

 123. selahattin dedi ki:

  merhaba. çabalarınız için teşekkür ederim. ancak tüm adımları söylediğiniz şekilde yaptığım halde hala lisanslama olmuyor ne yazık ki. windows 10 kullanıyorum. bundan kaynaklanıyor olabilir mi? güvenlik duvarını da kapattım.

  • selcukarabacak dedi ki:

   Spss ile ilgili lisans dosyasını makale içerisinde belirtilen dosya konumuna kopyaladığınıza emin olunuz. Eğer daha da olmuyorsa [email protected] adresinden iletişime geçerseniz uzaktan bağlanarak sorununuzu çözmeye çalışırım.

   İyi çalışmalar , kolay gelsin.

 124. Ayşenur dedi ki:

  Selcuk Bey Merhaba, Program kurulumlarında aklıma gelen ilk isimsiniz, destekleriniz için öncelikle teşekkür ederim, spss kurulumumda lisanslama sorunu yaşıyorum, tüm korumaları kaldırıp IBM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard açtığımda couldnt create the java virtual machine hatası alıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

 125. Seda Ergün dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum size çok lazımdı program bir türlü bulamamıştım. Sorunsuz şekilde indirip lisanslamayı da yaptım umarım sonrasında da sorun yaşamam. Emeğinize sağlık 🙂

 126. Mustafa dedi ki:

  hocam merhaba verdiğiniz link mega isimli siteye bağlanıyor ve indirme kotası sınırı veriyor indiremiyorum.

  • selcukarabacak dedi ki:

   Makale en alt kısmında bilgi paylaşılmıştır. Kota uyarısı verdiğinde , mega sayfasını kapatmadan modeminizi resetleyiniz ve modeminiz açıldıktan sonra mega sayfası indirme yerinizde bulunan devam et tuşuna basarak spss programını indirmeye devam ediniz.

 127. duygu dedi ki:

  dosyayı indirdikten sonra kurmak için çift tıkladığımda şifre istiyor. Ne yapmalıyım?

  • selcukarabacak dedi ki:

   Sağ tıklayıp winrar dosyasından çıkarmanız gerekmektedir. Şifre ise selcukarabacak.com olarak girilmiştir.

   Winrardan çıkarma işlemini gerçekleştirip kurulum aşamasına sonra geçiniz.

   • duygu dedi ki:

    teşekkür ederim kurulumu yaptım. lisanslamada da 2 seçeneği de yaptım hatta 2. seçenekte dosyada no-net yazıyordu zaten. sonrasında spss’i açmaya çalıştığımda tekrar kurulumda yaptığımız adımlara götürüyor (lisans sözleşmesi kabulu ve 1 2 adım daha) ne yapacağımı bilemiyorum :((

 128. Gül dedi ki:

  Merhaba, bahsedilen lisanslama işlemini gerçekleştirdim hatta daha sonra no-net yazısını da belirtildiği gibi ekledim ancak hala toolbarların tamamı gözükmüyor.

 129. Neslihan dedi ki:

  Selçuk Bey mail adresinize mail attım 🙁 Lisanslamayı milyon kez anlatmışsınız yapamadım . Lütfen yardım eder misiniz? Lütfen :((((

 130. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Selçuk Bey, emekleriniz için şimdi den teşekkür ederim. spss dosyasını indirdim fakat rar ı açarken ”Arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı ” bir diye hata verdi. Kontrol eder misiniz?

 131. Büşra dedi ki:

  Spss indirirken mega kota sınır hatası verdi. Dediklerinizi yaptım modemi kapatıp açtım ama yine hata veriyor indiremiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

 132. selin dedi ki:

  Merhabalar,
  SPSSi indirdim kurdum, lisanslamayı da sorunsuz yaptım. Ancak datasetlerde sadece frequency yapılan kısmı açıyor, crosstabs nonparametrik testler vs gibi hiç bir testi açmıyor tıkladığımda. Tekrar silip tekrar yükledim, bilgisayarı açıp kapattım ancak sorun düzelmedi.

 133. semih dedi ki:

  merhaba kurulumu yaptım lisans işleminide ancak IBM SPSS Statistics 22 License Authorization Wizard açamıyorum

 134. gizem dedi ki:

  Endless te çalıştıramazsınız diyor ne yapabilirim?

 135. alperen dedi ki:

  iyi günler selçuk bey ben programı indirdim kurdum lakin ıbm spss statistics 22 lisans programını açamıyorum. açık güvenlik duvarım yok, yönetici olarak çalıştır diyorum onu da kabul etmiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 136. beyza NUR dedi ki:

  ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 137. zeynep dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. ldukça yalın bir anlatımla kolayca işlamları yaptım

 138. gizem dedi ki:

  bu harika bilgiler için teşekkürler. aylardır kaçtığım spss ten sayenizde kurtuldum.

 139. ibrahim dedi ki:

  selçuk bey öncelikle emeğinize sağlık, lakin tüm işlemleri yaptım. güvenlik duvarı kapalı, tüm adımları denedim fakat lisanslama etkinleştirilemedi.

 140. ibrahim dedi ki:

  detaylı ve aşırı faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler.
  program sorunsuz çalışıyor

 141. merve dedi ki:

  Merhaba, ben yukarıda belirttiğiniz aşamaları uyguladım fakat yine de şu hatayı alıyorum. Yardımcı olur musunuz ?

  >Error # 7001
  >There is no license for IBM SPSS Statistics. This could be due to a missing
  >license file or no more network licenses available. For detailed information
  >about this problem, run the ‘showlic’ utility found in the product
  >installation directory.
  >Execution of this command stops.
  >Specific symptom number: 18

  End of job: 18 command lines 1 errors 0 warnings 1 CPU seconds

 142. enes dedi ki:

  merhaba enes ben.verdiğiniz linkten indirdim fakat setup diye bir şey yok klasörde ve winrar şifresi hatalı diyor winrarı yeni indirdim lütfen yardım edin ne yapmam lazım

 143. kutsal dedi ki:

  merhabalar file view customs harici görünmüyor ama lisanslama işlemlerini yaptım bir türlü çözemedim

 144. semih dedi ki:

  uygulama kurulumunu ve lisansını yapıyorum ancak uygulamayı çalıştırırken yan yana uyumunda hata var gibi bir uyarı veriyor programı çalıştıramıyorum

 145. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bilgisayarım 64 Bit programı indirdim yüklemeyi yaptım ancak sürekli yeniden kurduruyor bana. Yüklemeyi kaldırdım 32 Bit indirdim yine aynı sorun devam ediyor. Aynı ekran karşıma çıkıyor Modify, repair, or the program şeklinde sayfa çıkıyor karşıma.

 146. adem dedi ki:

  Lütfen okuya bile bastığımda şifre soruyor

 147. Ceren dedi ki:

  Merhaba Selçuk bey ben kurulumu yapmak istiyorum ancak şifre soruyor daha yüklemeye başlamadan yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 148. Merve Nur dedi ki:

  Merhaba ben kurulumu lisanslamaya kadar yaptım başlat menüsünden tıkladım ama bir türlü dosyayı açamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 149. Gülizar dedi ki:

  merhaba şifre istiyor lütfen mail atar mısınız

 150. merve dedi ki:

  oylesine işte

 151. merve dedi ki:

  Selçuk bey, öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkürler.
  sormak istediğim ücretsiz bir sürüm müdür ? Deneme süreli midir acaba ?

 152. merve dedi ki:

  Selçuk bey merhaba, mailden size hatayı gönderdim. Sabahtan beri uğraştım fakat nerede sorun var anlayamadım. Yükleme işlemini ve lservrc dosyasını da kopyalayarak spss 22 nin içine kopyaladım. Ancak masaüstüne gelmedi program ve açmaya çalıştığımda size göndermiş olduğum hatayı verdi.
  destekleriniz için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık

 153. melike dedi ki:

  benim de şifreye ihtiyacım var selçuk bey

 154. Alihan dedi ki:

  Merhaba Selçuk bey. Programı Google Drive benzeri bir yere yükleyebilir misiniz? Sebebine gelecek olursak MEB internetinde çoğu site engelli olduğundan indirme işlemini yapamıyorum. Google Drive açılıyor başka nereler var bilmiyorum. Kolay gelsin.

 155. irem dedi ki:

  Selçuk Bey, çok teşekkürler, emeğinize sağlık.

 156. Orhan dedi ki:

  Kurdum, open data base ile veri gireceğim ancak add data base ve ID ve şifre istenen bir yer geliyor bu konuda ne yapmalıyım?

 157. Ayşegül dedi ki:

  Hocam öncelikle çok teşekkür ederim detaylı anlatımınız için. İndirdim lakin parola istiyor.

 158. Melek dedi ki:

  merhaba iyi günler zip dosyasındakileri çıkartmak istediğimde şifre isteniyor yardımcı olursanız sevinirim

 159. hacire dedi ki:

  Selçuk Bey, emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

 160. hacire dedi ki:

  gerçekten hayat kurtardınız :), tekrar çook teşekkür ederim.

 161. Ali Öztürk dedi ki:

  Selçuk Bey merhabalar,

  Öncelikle emeğiniz için teşekkürler.
  Okuduğum kadarıyla şifre talebimiz olacak. Şu an kurulumda. Yardımcı olabilir misiniz.

 162. Sezgin dedi ki:

  zip’ten çıkartmak için parola istiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir