SPSS Programı nedir? Nasıl kullanılır?

SPSS programı kısaltmasının açılımı nedir ?

İlk olarak bunu açıklayalım. SPSS in İngilizce açılımı Statistical Package for the Social Sciences olarak isimlendirilir. SPSS in Türkçe karşılığı ise Sosyal Bilimler için İstatistik Programı olarak isimlendirilir.

SPSS programı , SPSS firması tarafından 1968 yılında üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür. 2009 yılında ise IBM tarafından satın alınmış ve IBM üzerinden geliştirmeleri yapılmıştır. Şu an piyasada kullanılabilen en son sürümü SPSS 25 sürümüdür.

SPSS Logo
SPSS Logo
SPSS programı hangi alanlarda sık kullanılır ?

SPSS , genel olarak Sosyal Bilimler başta olmak üzere Eğitim Bilimleri , Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri alanında sıkça kullanılan bir bilgisayar programıdır. Kurum ve kuruluşlar tarafından da Pazar araştırması yapmak için sıkça kullanılabilen bilgisayar programı olarak göze çarpmaktadır.

SPSS programı hangi işletim sistemlerinde çalışabilmektedir ?

SPSS programı Windows’un tüm sürümlerinde sorunsuz olarak çalışabilemektedir. Ayrıca MAC cihazlarında da çalışabilmektedir. Microsoft’un geliştirmiş olduğu Office uygulaması olan Microsof Excel programına benzer görünüme sahiptir.

SPSS hangi çalışmalarda kullanılabilir ?

SPSS yerine Office uygulaması olarak kullanılan Excel uygulaması ile de çoğu analiz ve raporlamalar yapılabilmektedir. Görünüm olarak birbirlerine çok benzemektedirler lakin, raporlama ve bilimsel çalışmaların analizlerinin hesaplamasında daha kapsamlı bir şekilde ele aldığından dolayı SPSS tercih edilmektedir.

SPSS genel olarak anket içeren çalışmalarda , frekans ve yüzde hesaplamalarının yapılmasında , regresyon ve farklılık analizlerinde sık sık kullanılan bir bilgisayar programıdır.

SPSS programı nasıl kullanılır ? Kullanımda nelere dikkat edilmelidir ?

SPSS ara yüzü İngilizce olarak gelmektedir. Ara yüzü İngilizce olduğundan dolayı, bir çok kullanıcıya kullanımı zor gelmektedir. Bir süre kullanımı öğrenerek devam ettikten sonra , göz aşinalığı olduğundan dolayı programı kullanması ve SPSS programının İngilizce ara yüze sahip olması kullanıcı için problem olmaktan çıkmaktadır.

Sizin için seçtiklerimiz
Telefonumuzdan izleniyor ve dinleniyoruz isimli makaleyi okumak için tıklayınız

Programı kullanmak isteyen kişilerin önceliği programın genel mantığını öğrenmeleridir. Çoğu SPSS programını kullanmak isteyen kullanıcılar, programın genel mantığını öğrenmeden, direkt olarak analiz yapmaya çalışmaktadır. Bu da programı öğrenmelerinde sorun olmakta ve analiz sonuçlarını doğru çıkaramamaya sebep olmaktadır.

SPSS programının genel mantığını nasıl öğrenebilirim ?

SPSS programının genel mantığını öğrenmek için piyasada bir çok kitap mevcuttur. Kitaplar da genel olarak istatistiksel terminoloji den çok bahsedilmektedir. istatistiksel terminoloji ile birlikte programın nasıl kullanıldığı mantığını bir arada yürütmek , doğru analizlerin ve istatistiklerin yapılmasında gidilecek en doğru yoldur.

SPSS derslerini anlatan ücretli kurslar ve online eğitim veren kurumlar mevcuttur. Ayrıca ek olarak Youtube üzerinde , SPSS derslerini ücretsiz olarak anlatan kanallarda mevcuttur. İnternet üzerinde SPSS programı kullanımını anlatan bir çok kaynak mevcuttur.

SPSS programını iyi kullanabilmek için en önemli hususlardan bir tanesi , analizleri öğrenmeden önce SPSS programının veri giriş mantığını öğrenmektir. Veri giriş mantığını öğrendikten sonra programa en az 200 – 250 veri girmek SPSS programının mantığını öğrenmede sizlere kolaylık sağlayacaktır.

SİTE İÇİ BAĞLANTI –   SPSS Programının kurulum makalesini okumak TIKLAYINIZ..
SİTE DIŞI BAĞLANTI –   SPSS Programının IBM sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ..

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir