SSD ‘nin hard diskten farkı?

SSD

Merhaba arkadaşlar. Bugün bilgisayarlarımızda kullanmış olduğumuz normal hard disk ve günümüz teknolojisinin performans aracı olarak çok popüler kullanılmaya başlanan SSD Hardiskler arasında ki farkı anlatmaya çalışacağım.

SSD anlatımına ufaktan başlayalım.

İsterseniz SSD nin açılımı ile başlayalım. SSD –> Solid State Drive yani katı hal sürücüsü demektir. HDD nin açılımı ise Hard Disk Drive yani Sabit Disk Sürücüsü demektir. İkisininde görevi bilgileri depolamaktır. Ama aralarında hız olarak bakıldığında önemsemeden geçilemeyecek kadar çok büyük fark vardır. Şu şekilde düşünebiliriz aslında;

HDD(Hard Disk Drive)

HDD(Hard Disk Drive) yazılıp silinebilen CD yada DVD ye benzetebiliriz. Yani HDD nin çalışma prensibi bu doğrultudadır arkadaşlar. HDD nin içerisinde bilgileri yazmak için döndürdüğü CD yada DVD ye benzeyen diskler ve onları okuyup yazmasını sağlayan okuma ve yazma başlıkları mevcuttur.Aşağıda ki resme baktığınızda demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

SSD
Bilgilerin Yazıldığı Disk ve Okuma Yazma Kafası
SSD (Katı Hal Sürücüsü)

SSD (Katı Hal Sürücüsü) disk e gelecek olursak, SSD diskin çalışma yapısınıda gündelik hayatta kullanmış olduğumuz flash belleklere benzetebiliriz. Yani içerisinde dönen yada hareket eden bir mekanizma bulunmamaktadır. Bu bizlere ne gibi avantajlar sağlar ? HDD lerin içersinde hareket eden mekanizmalar olduğundan dolayı, çalışan haldeyken sarsıntılar sırasında diskin bozulma riski çok büyüktü. Ve içerisinde ki diskler dönerek işlem yaptığından dolayı zaman kaybı yaşatıyordu. Ama SSD hard diskler normal flash bellek yapısında çalıştığından dolayı hem hız,zaman konusunda hemde diskin bozulma riskinden çok çok avantaj sağlamış oldu. Eğer ki normal bir hard disk kullanan kullanıcı, SSD hardiske geçtiğinde arasında ki hız farkını çok rahat hissedebilecektir. Bilgisayarın açılış ve kapanış hızının bile 5-6 saniyeye düştüğünü gözlemleyecektir. Sadece açılış kapanış değil, bilgisayarda işlemler yaparken bile , işlemlerinin ne kadar hızlandığını görecektir.SSD nin iç yapısını merak edenler ise aşağıda ki resimde görünce demek istediklerimi daha net anlayacaklardır.

SSD
Fiyat farkı var mıdır ?

Bu kadar arasında performans farkı olan disklerin, tabiki de aralarında fiyat farkıda oldukça fazldır. Şöyle örnek verecek olursam, Yaklaşık 2 TB lık normal bir HDD nin fiyatına eş değer olarak 250 GB lık bir SSD disk alabiliriz. Ortalama 250 GB lık bir SSD nin fiyatı ise günümüz kurları baz alınarak(05.01.2019) 450 lira ile 600 lira arasında değişebilmektedir.

Fiyat farkı haricinde olan en önemli fark nedir ?

Arasında ki en önemli farklardan bir tanesi de , sizlerinde fark ettiğinizden emin olduğum ses ve ısınma olayıdır arkadaşlar. Normal HDD olan bir bilgisayarı çalıştırdığınız andan itibaren , Hard disk in dönüş sesinin ve okuma yazma kafasının oluşturduğu sesleri duyduğunuzdan eminim. Ve yeri geldiğinde çok sinir bozucu olabiliyor bu sesler. Hatta bilgisayarının bu sesten dolayı bozuk olduğunu söyleyenlerle bile karşılaştığım oldu, o kadar diyebilirim 🙂 SSD hard disklerde hareketli yada manyetik alanlar olmadığından dolayı , ısınma olayı yada veri okuma yazma işlemi yaparken çıkarmış olduğu her hangi bir ses yoktur dostlarım. Hem işlemlerinizi takır takır hızlıca yaparsınız, hemde hiç ses duymazsınız. Kafanız ve kulaklarınız rahat olacaktır 🙂

Notebook kullananlar için SSD kullanımı şarj konusundan biraz daha rahat ettirecektir. O kadar çok farklar oluşturmasa da Hard Disk enerji kullanımını neredeyse yarı yarıya indirecektir. Normal bir Hard Disk 6-8 arası Watt elektrik harcarken, SSD hard diskler 2-4 Watt arası enerji harcamaktadır.

SSD

Gelelim en önemli noktaya. İki disk arasında ki yazma hızına bakacak olursak, normal HDD kullanan bir kullanıcının alacağı maksimum yazma performansı 150mb/sn iken SSD kullanan bir kullanıcının maksimum alacağı performans 560mb/sn dir. Yaklaşık 4 katı bir hız vardır. 4 katı diyerek küçümsemeyin sakın.400 GB lık bir dosyanın kopyalanacağını düşünürsek Normal Hard disk maksimum performans ta 47 dakikada kopyalarken SSD hardiskimiz 13 dakika da kopyalayacaktır. Bu sadece bir örnektir. Çoğu zaman en iyi performansta çalıştıramayız diskleri. Fabrika verilerine göre en yüksek performansta çalıştırılan verilere göre hesap yaptığımızdan, karşımıza bu değerler çıkmaktadır. Ama günümüze de uyarlayacak olursak yine bu şekilde bir performans ortaya çıkacaktır.

Önerilen makale
Adsense reklam yayımlarken, sarı arka plan sorununun çözümü için TIKLAYINIZ…

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

    Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

1 Response

  1. Mustafa dedi ki:

    SSD nin yaygın olarak kullanılmaya başladığı şu günlerdei HDD mi yoksa SSD mi diye düşünenlere kesinlikle SSD i alıp rahatlamalarını tavsiye ediyorum. SSD nedir adlı makalenizde de herşeye değinmişsiniz. Benimde hakim olmadığım konulara sayenizde bilgi edindim. Teşekkür ediyorum kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir