Türk hacker ‘ların dünya üzerinde ki yeri

Türk Hacker


Dostlar selam; Bugün sizlere , günümüzün ve geleceğin savaş tekniği olan siber savaşlar ve hack grupları ile  ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Bu savaşta bizler, yani Türk hackerlar olarak neredeyiz. Nasıl savaşıyoruz  ve Türk Hacker ekiplerimiz/gruplarımız kimler ? Bunları detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle siber savaşlardan başlamak istiyorum.

Siber savaşlar nelerdir Türk Hacker ‘lar savaşların neresindeler ?

Önemli bir hasar oluşturmak için başka bir ülkenin bilgisayar sistemlerini bozmak amacıyla yapılan saydırılara , siber savaşlar denilmektedir.  Siber savaşlar, genellikle devletlerin birbirleriyle çatışması olarak bilinmektedir. Bireysel olarak yapılan bireysel korsanların yaptığı saldırılar, siber savaş olarak adlandırılmamaktadır.

Örneklendirecek olursak, bir bankanın sistemini çökerten ve o bankadan para çalmaya çalışan bireysel korsanlar, bir devlet tarafından desteklenmedikçe siber savaş niteliği görmez. Ancak rakip bir devlet tarafından desteklenerek, karşı bir devletin ekonomisine zarar verecek şekilde yapılan saldırılar siber savaş olarak nitelendirilebilir.

Herhangi bir web sitesini ele geçirmekle, bir devletin füze sistemini çökertme eylemlerini düşündüğünüzde daha net kavramış olacaksınız.

Türk Hacker

Günümüzde askeri güç ne kadar önem taşıyorsa, siber savaşlarda kullanacağın güçte en az onun kadar önemlidir.

Canlı bir örnek verecek olursak , 1982 yılında bilgisayar teknolojisi CIA tarafından önemli bir taktik haline gelmişti. ABD bu sefer bildiğiniz gibi bir füze yada patlayıcı ile savaş açmadı.” Mantık Bombası “ adı verdikleri bir virus ile , bilgisayar sistemlerine sızarak bir kod eklediler. Bu kod , Sibirya gaz boru hattının kontrolünü sağlayan bilgisayarların sistemini inceleyerek, bilgisayarların akıllarını karıştırıyordu. Bu kod sayesinde ABD, Sibirya gaz boru hattını patlatmayı başarmıştır.

Türkiye’nin resmi kanallar ile, dış saldırılardan kendisini korumak ve bunlara cevap vermek için kurduğu bir siber ekip mevcut. SOME (Siber olaylara müdahele ekipleri) olarak adlandırılmış ve 15.000 e yakın Beyaz Hackerdan oluşan siber bir ordu olarakta adlandırabiliriz.

Türkiye için bireysel olarak hareket eden ve siyasi hamlelere göre ülkelere saldıran hackerlarda mevcuttur. Biz dünyaca tanınan bir kaç Türk Hacker Tim’lerine göz atacağız.

Dünyaca Ünlü Türk Hacker Grupları

Dünyaca ünlü Türk hacker ları kimler ? Hemen konumuza giriş yapalım arkadaşlar. En ünlü 4 Türk Hacker grubu isim listesi aşağıda ki gibidir;

  • Ay Yıldız Tim
  • Cyber Warrior
  • Skorsky
  • Türk Hack Tim

Her timin farklı saldırıları olmuştur. Yaptıkları saldırıları ve amaçlarını basit bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Ay Yıldız Tim

2002 yılında Yeni Zelanda’da kurulmuş ve Türkiye için faaliyette olan kendilerini vatansever , milliyetçi ve Atatürkçü olarak tanımlayan Türk Hacker grubudur. Gönüllü olarak Türkiye’ye karşı yapılan saldırıları engellemek için faaliyet sürdüren bir organizasyon olarak kendilerini açıklamaktadırlar. Kendi web siteleri üzerinden yaptıkları açıklamada , hiçbir üyesinin Türkiye’de olmadığını ve kendilerini Türkiye’de gibi göstererek ego yapmaya çalışan insanları şikayet etmelerini rica etmişlerdir.

Türk Hacker
Ay Yıldız Tim Logo

Ay Yıldız Tim Web Sitesinde dikkat çeken diğer bir açıklama ise şu şekilde ;

“Ayyıldız Tim kurucusunun güzel bir sözü vardı: “Evlat bir kurum altına bağlanırsanız o kurumun emrettiğini yaparsınız ama özgürseniz yanlış gördüğünüzde müdahale edecek gücünüz olur. Kimse size gem vuramaz, sizi kullanamaz. Bu yüzden asla bir yere bağlı çalışmayacaksınız. Biz bugün devletçilik çizgimizden asla ödün vermedik. Bu ülkenin başında kim var ise ona sahip çıkarız. Bugün Sayın Recep Tayyip Erdoğan yarın bir başkası… Bu ülkenin başı var olduğu müddetçe bu ülke asla yıkılmaz. Irak-Libya örnekleri size ders verebilir. Bize bir şey olmaz diyen aptallar mutlaka olacaktır. O aptallar unutmasın! 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olmuş olsa idi; bugün Türkiye iç savaşta ve bölünmekteydi. Ayrıca dış unsurların oynadığı oyun ile NATO tarafından Türkiye’ye sözde kurtarmak amaçlı askerler gönderilecek, Türkiye yine işgal edilecekti”.

Ay Yıldız Tim’in bugüne kadar yaptığı saldırılar nelerdir ?

Donald Tramp’ın yakın ilişkiler kurduğu Fox News sunucularından olan Eric Bolling ve Greta Van Susteren‘e ait Twitter hesaplarını hackleyerek , Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren sunucuların hesaplarından, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyici Tweet ler paylaşıldı.

Not : Twitter hesapların çalındığını öğrendiğinde tanınmış kişi yani mavi tik logosunu kaldırdı. Daha sonra hesaplar tekrardan sahiplerine twitter tarafından geri verildi.

FETO ile mücadelede kendisininde olması gerektiğini düşünerekten , FETO ile ilişiği olan kişilerin sosyal medya aracılığı ile iletişime geçtiği mesajlaşmaları ortaya çıkarmış ve FETO kapsamında bir çok evrağı ele geçirerek Cumhurbaşkanlığına iletmiştir.

Özellikle Türkiye ile husumeti bulunan dış ülkelere saldırı gerçekleştirmektedir. Bunlar arasında Rusya , İsrail , Ermenistan ve ABD devlet siteleri bulunmaktadır. Devlet sitelerini hackleyerek, web sitelerin anasayfalarına Türk Bayrağı koymuş ve Mehter marşı dinletmiştir. RedHack ve Anonymous ile siber savaş içerisinde olduğu bilinmektedir.

Ay Yıldız Tim İnternet Adresi : https://www.ayyildiz.org/

Cyber Warrior

Bulunan Hacker gruplarının askine , Cyber Warrior hacker grubunun çok daha kalabalık olduğu bilinenler arasıdadır.Gündeme 2003 yılında ABD askerlerinin 11 Türk askerinin başına çuval geçirmesi olayından sonra ABD sitelerine karşı savaş açarak 1500 den fazla ABD sitesini hackleyerek dünya gündemine kendisini duyurmuştur.

Türk Hacker
Cyber Varrior Logo

 Ayrıca Türkiye’nin resmi kurum web sitelerine saldırı düzenleyen Brezilya’lı hackerlara karşı saldırı düzenleyip, aynı anda 10.000 den fazla Brezilya internet sitesini hackleyerek yine dikkat çekmişlerdir. Bir zamanlar Peygamber Efendimiz’in karikatürünün çizilmesinin ardından , bu olayla alakalı Danimarka ve Avrupa sitelerinde yayın yapan internet sitelerine saldırı düzenleyip hacklemişlerdir.

Genellikle inanç ve ahlaki değerlerimize saldırıda bulunan kuruluşlara darbe vuran Hacker grubudur.FETO terör örgütünün Fetullah Gülen’e ait resmi internet sitesini hackleyerek gündem yaratmışlardır.

Cyber Warrior İnternet Adresi : https://cyber-warrior.org

Skorsky

Diğer hacker gruplarından çok farklıdır. Skorsky bir hacker grubu adı da değildir. Diğerlerinin aksine Skorsky bir kod adıdır. Tek başına çalışan bir Türk Hackeridir.

Adını ilk kez, Rusların Türkmen’lere karşı yaptığı saldırıları protesto etmek amacıyla yüzlerce Rus sitesini hackleyerek duyurmuştur. Daha sonraları Ruslar ve Anonymous ortaklığı ile Türkiye’de ki bir çok bankanın altyapısını çökertmişlerdir ve saatlerce bankaların sitelerine erişim sağlanamamıştır.


Ardından Skorsky kod adlı Türk hackerin, Rus bankalarına başlattığı siber saldırı ile ,Rus devlet bankalarının da bulunduğu bir çok banka sitelerine erişimi kesmiştir.

Kendisini “Milli ve dini değerleri savunmak, ülkemize yapılan siber saldırı ve tehditlere karşılık veriyorum.Beyaz şapkalı bir Türk siber savaşçısıyım” diye tanımlamaktadır. Devletten herhangi bir destek almadığınıda ifade etmektedir.

Türk Hack Tim

Milliyetçi düşünce ile hareket eden, 2002 yılında kurulan hacker grubudur.Kendilerini “İnternetin yer altı dünyası” olarak ifade ederler. Grubun çekirdek kadrosunun yurt dışında yaşadığı söylenmektedir.

Türk Hacker
Türk Hack Tim Logo

NASA internet sitesini hacklemişlerdir. Skorsky ile ortak hareket ederek, PYD ve YPG’ye destek vermesini protesto amaçlı bu savaşı başlatmışlardır. Skorsky Bu operasyon bir uyarıdır” diyerek, şifreli dosyalardan aldıkları verilerin bir kaçını paylaşmıştır. HAARP olarak açıklanan ABD projesinin , “aslında iklim kontrolü ve yapay deprem silahı olarakta kullanılacağı” gibi bilgileri açıklayarakta dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir.

Türk Hack Tim İnternet Adresi : https://www.turkhackteam.org/

Hackerlar kötü niyetli midir ?

Hacker dediğimiz de aklımıza direkt kötü olarak gelebilir , ama hackerler 3 gruba ayrılmaktadırlar.

Bunlar;

  • Siyah Şapkalı Hacker lar: Genellikle kötü niyetli planlar yapılır ve büyük hasara yol açarlar.Yaptıkları etkinliklerin çoğu suç sayılacak niteliktedirler.
  • Gri Şapkalı Hacker lar: Bu hacker grubu, beyaz ve siyah şapkalı hacker’ların arasında olan “gri şapkalı” kategorisine düşmektedirler. Bu kiiiler genellikle iyi niyetlidirler ve sitelerin açıklarını site sahiplerine bildirerek o açığı kapatmasını söyleyebilirler ancak bazıları bu açıkları hedeflerine ulaşmak için kullanabilirler. Yani suç işlemeye meyilli olabilirler.
  • Beyaz Şapkalı Hacker lar: Beyaz şapkalılar genellikle hataları ve güvenlik açıklarını bulmakta meziyetlidirler. Bu hacker lar, geliştiricileri sorunlar hakkında uyararak açıkların giderilmesini sağlarlar. Bazı şirketler, böyle bir stratejiyle, yani hacker ları çalıştırarak kötü niyetli hackerları durdurmada başarılı oldular. Bu kişiler yani beyaz şapkalılar güvenlik uzmanı olarak anılmaktadır.

Genelleyecek olursak ;

Skorsky kod adlı hacker a sorulan “Türk Hackerler iyi mi ?” sorusu üzerine, Skorsky şu şekilde cevap vermiştir;

” Dünyanın en iyi hackerları Türkiye, İran, Rusya, Hindistan ve ABD’de bulunuyor. Hepsi ile siber savaş içerisinde bulunduk ve bu savaş devam ediyor. Biz İslami ve milli değerleri savunan hackerlarız. Bu mücadelede milletimiz bilsin ki Türkler çok güçlü. “

NOT: Skorsky kod adlı hacker, Türk Hack Tim ile birlikte siber saldırılara katılmaktadır.

Türk hacker gruplarını yukarıda kısa kısa incelemeye çalıştık. Belirttiğim hacklemeler sadece yapılan saldırıların bir kaçı. Daha önemli siber saldırılar mevcuttur. Bütün hacker gruplarının kendilerine ait web siteleri mevcuttur. Buralara girerek yaptıkları saldırıları ve düşünce biçimlerini daha net görebilir ve öğrenebilirsiniz.

Düşündüğümüz de siber savaşlar, ilerleyen yılların en büyük silahı haline gelecektir.

Neden mi ?

 Bir füze sistemi yapıyorsunuz ve bu sistem tamamen yazılım üzerinden kontrol edilebiliyor. Füze sistemine sızan bir hackerin , füze sisteminde ki kodlarda oynama yapması demek, kendi füze sisteminle yanlışlıkla kendini vurman demek olabilir. Yada planladığın koordinat dışında bir ülkeyi vurarak, herhangi bir savaşı başlatman da demek olabilir.

En büyük siber derdi, kız yada erkek arkadaşının Instagram hesabı şifresini öğrenmek olan gençlerimize;

Instagram hesaplarınızı( Instagram önemli ),  erkek yada kız arkadaşlarınıza çaldırmamanız dileklerimle ?

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

1 Response

  1. Harun yılmaz dedi ki:

    Türk hackerlar ile ilgili toplu bir bilgi bulmak çok zor lakin , siz Türk Hackerlar ile ilgili güzel şeylere tek makalede güzel değinmişsiniz. Türk hackerleri dünya genelinde sayılı korkulan hacker grupları arasında yer almaktadır. Sizlerde güzel bir şekilde açıklamışsınız. Blogunuzu takibe alıyorum. Kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir