Windows 10 kurulum (Resimli anlatım)

Windows 10 kurulum

Herkese merhabalar;
Bugün ki yazımız da çoğu kişinin bilgisayarcılara “Format atma” adı altında ödediği ücretin “Bunun için mi bilgisayarcıya bu kadar para ödemişim ?” diyeceği, Format atma(Windows Kurma) işlemini anlatacağım dostlarım. Çoğu kişinin “format atmasını bilmeyen mi kaldı arkadaşım ?” dediğini duyar gibiyim. O kadar çok insan var ki , işin içinde olduğumdan dolayı anlatma gereği duydum. Windows 10 kurulum işlemlerimize yavaştan giriş yapmaya başlayabiliriz.

En ufak ayrıntısına kadar, hangi dosyayı nereden indirebiliriz?, nerede ne şekilde ilerleriz? gibi sorularınız aklınızda olmasın sırasıyla hepsini anlatacağım. Bu makalemizde Windows kurulumunu, halk dili ile “Format” atma yada “Windows 10 temiz kurulum” işlemini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Şu anda en popüler olan Windows sürümü sizlerinde bildiği üzere Windows 10 sürümü arkadaşlar. Bende bu makalemde Windows 10 nasıl kurulur resimli anlatım olarak sizlere anlatacağım. Aşağıda ki linkte , indirmiş olacağınız sürüm adı , Windows 10 1903 ISO dosyasıdır. İlk kurulum sonrasında , Windows update servisi ile Windows 10 güncellemelerini açarak son sürüm olan Windows 10 1909 güncellemesini gerçekleştirebilirsiniz.

?NOT : FPS oyuncuları , Windows 10 1909 güncellemesi sonrasında , Windows 10 kasma sorunlarını dile getirmeye başlamışlardır. Kasma şikayeti olan kullancılar , Windows 10 1903 sürümüne geri döndüklerinde Windows 10 kasma sorunlarının düzeldiğini bildirmişlerdir. Windows 10 güncellemesi sonrasında problem yaşayanlar , Windows 10 1903 sürümüne geri dönerek yeniden kurulum yapabilirler.

Bu makalemizde ;

1 – Neden Windows 7 değil ?

2 – Windows 10 pro türkçe ve araçlarını indirme linkleri

3 – Windows 10 kalıbını Flash belleğe yazdırma

4 – Boot ekranı nasıl açılır ?

5 – Windows 10 kurulum adımları

6 – Windows 10 orjinal nasıl yapılır ?

işlemleri siz değerli okuyucularımıza adım adım , en ufak ayrıntısına kadar anlatılacaktır.

Windows 10 final sürüm
Neden Windows 7 değil ?
Önerilen Makale
“Samsung model telefonlara format atma işlemleri” isimli makaleyi okumak için tıklayınız

Microsoft firması 2019 Aralık ayından sonra Windows 7 işletim sistemi üzerinden desteğini çekeceğini açıkladı. Desteğini çekeceğini açıklaması demek, Windows 7 işletim sistemine bir daha güncelleme göndermeyeceğim demek oluyor. “Güncelleme göndermese ne oluyor ?” sorularını duyar gibiyim. Microsoft olası bir işletim sistem kaynaklı problemde sorumluluk kabul etmeyecektir. Windows 7 üzerinde meydana gelen sistemsel açıklar gönderilen güncellemeler ile kapatılıyordu, ama artık o açıklarda kapatılmayacak. Herhangi bir problem de “ben desteğimi çektim, Windows 10 işletim sistemine geçiş yapsaydınız” diye kendi savunmasını yapacaktır. Bu yüzden çoğu firmalar Windows 10 işletim sistemine geçiş yapmış durumda.

Ek olaraktan , Microsoft Windows 10 ile , “Tek ürün ailesiyle her cihaza uyarlanmış” bir yapı oluşturmuş oldu. Bu ne demek oluyor ? Yani evinizde bulunan Desktop yani masaüstü bilgisayarınızda da kullanılabilecek, elinizde tutmuş olduğunuz tablet ve telefonda da , yanınızda taşıyabildiğiniz Laptop bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Hem ev kullanıcıları hemde iş dünyası için ortak bir yapı oluşturulmuş oldu.

Geçelim Windows 10 Kurulumu işlemimize. Kurulum yapmadan önce elimizde bulunması gereken ürünler nelerdir bunlardan bahsedelim. Windows 10 Kurulumu nasıl yapılır ?

⚠️UYARI : Windows 7 yada Windows 8 , Windows 8.1 kullanıcıları için , Windows 10 yükseltme işlemini önermemekteyiz. Windows 10 yükseltme yapan kullanıcıların bilgisayarlarında , yavaşlama yada kasmalar gözlemlenmiştir. En güzel çözüm sıfırdan temiz kurulumdur.

Windows 10 ile gelen yenilikler nelerdir ?

Windows 10 ile gelen yenilikler arasında gözle görülür en belirgin değişim , Başlat menüsü olarak görünmektedir. Windows 8 de ki değişim, Windows 10 da tekrardan yerini almış olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer büyük değişim ise , cep telefonu ve tabletlerinizde kurmuş olduğunuz uygulamalar , Windows ile Windows App ile karşımıza çıkıyor. Yani bilgisayarınıza Windows App üzerinden kolayca uygulama yükleyebileceksiniz. Sanal masaüstü ise dikkat çeken yeni özellikler arasında.

Windows 10 Kurulum İşlemleri
Windows 10 Kurulumunda gerekli olanlar

✔️1 Adet USB Bellek 8 Gb ve Üstü

✔️Rufus programı → Burdan indirebilirsiniz.

✔️Microsoft Windows 10 pro iso indirme aracı(Orjinal serial varsa) → Burdan indirebilirsiniz.

✔️Microsoft Windows 10 pro iso direkt indirme linki (Yandex) Burdan İndirebilirsiniz.

✔️Microsoft Windows 10 pro iso direkt indirme linki (Drive) Burdan İndirebilirsiniz.

?WinRar Şifre : selcukarabacak.com

?Not : Microsoft’un kendi sitesinden Windows 10 işletim sistemini indireceğiniz için sizden 18-19 MB‘lık  Windows 10 medya aracı indirmenizi isteyebilir. Direkt bunu isterse, indirdiğiniz aracı çalıştırıp karşınıza gelen ekrandan USB Belleğinizi seçerek, USB Belleğinize indirme işlemi yaptırın. 3. indirme linkinden , windows 10 indirme aracı ile indirme yaptıysanız, Rufus ile ilgili anlattıklarımı atlayarak direkt kurulum aşamasına geçebilirsiniz.

Şu anda üretilen bir çok Notebook serilerinde DVD yazıcı yada okuyucu takılı gelmemektedir. Notebook’ların daha kibar ve hafif yapılması için çoğu Notebook üreticisi DVD yazıcı ve okuyucuyu takmayı tercih etmemektedirler. Bu yüzden kurulumumuzu DVD üzerinden değil USB Bellek üzerinden yapacağız. Masaüstü kasa kullanıcıları da USB belletekten Windows 10 yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirler. USB’den Windows 10 yükleme yapmak istemeyen kullanıcılar ise , aynı şekilde Windows 10 yükleme DVD’si yada CD’si yapabilirler. DVD yada USB den önyükleme gerçekleştirilebilir.

Windows 10 ISO dosyasını USB Belleğe yazdırma

⚠️UYARI : 4.yada 5. indirme bağlantılarından Windows 10 indirme işlemi yaptıysanız , aşağıda Rufus ile anlatılanları yaparak Windows 10 iso kalıbınızı flash belleğinize yazdırabilirsiniz.

Windows 10 kurulum dosyamızı indirdikten sonra ,flash belleğimizi bilgisayarımıza takıp , indirmiş olduğumuz Rufus uygulamamızı çalıştırıyoruz.Bu doğrultuda USB diskimizi biçimlendirme işleminide yapmış oluyoruz. USB disk biçimlendirme programı olarakta kullanılabilmektedir.

Neden Rufus programı kullandığımızı açıklayalım. Microsoft bizlere Windows 10 kurulumu dosyasını iso kalıbında vermektedir. Sıkıştırılmış Windows dosyası olarak bilgisayarımıza indirmiş oluyoruz. Bu sıkıştırılmış dosyayı kalıbından çıkarmamız yani Flash Bellek üzerinden Windows kurulumu yapacağımız için, Flash Belleğimize iso kalıbını açmamız gerekmektedir. Bizde bu işlemi Rufus programı ile yapıyoruz. Rufus programı harici farklı programlarla da bu işlem gerçekleştirilebilir. Ben bu makalemde kullanımı kolay olduğu için  Rufus programını kullanmayı tercih ettim.

Rufus programını çalıştırdığımızda, yanda ki resimde gözüken bir ekran karşılayacaktır. Device kısmında takılı olan USB belleğimizin ismi yazılı olarak gözükecektir. Hiçbir menüde değişiklik yapmadan Format Options bölümünde bulunan ISO Image yanında ki butona tıklayarak, Microsoft’un sitesinden indirdiğimiz Windows 10 İso kalıbını seçiyoruz ve en altta bulunan Start butonuna tıklıyoruz. Rufus programı, indirmiş olduğumuz Windows 10 iso dosyasını, USB bellekten Windows 10 işletim sistemini kurabilmemiz için USB belleğe dosyaları açarak yazdırıyor.

Yazdırma bittiği anda  aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi yeşil alan %100 olacaktır. “Close” butonuna tıklayarak kalıptan çıkarma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

Boot ekranına nasıl gidebilirim ?

Şimdi ise yapmanız gereken şey , Windows 10 kurulumu yapacağınız bilgisayarınıza USB Belleği takarak bilgisayarınızın açılış tuşuna basmak. Açılış tuşuna bastıktan sonra bilgisayar modellerine göre değişen Boot menüsüne giriş yapmanız. Bu işlemi BIOS üzerinden BOOT ekranına girerek USB Belleği en üste çekerekte yapabilirsiniz, yada bilgisayarınızı açarken ilk ekran gelmeden yardımcı tuşlar sayesinde, bilgisayar modellerine göre değişen F9,F11,F12 gibi tuşlara basarak\deneyerek BOOT ekranına direkt giriş sağlayabilirsiniz. BOOT ekranında karşınıza çıkacak ekranda USB belleğinizin modelinin yazdığı seçeneğin üstüne “YÖN” tuşları ile aşağı yukarı yaparak gelip ENTER tuşuna basmanız gerekmektedir. Enter dediğiniz anda bilgisayarınız USB Bellek içerisinde ki verileri okumaya başlayarak , USB üzerinden Windows kurulum ekranına giriş yapacaktır.  Aşağıda ki resimde BOOT ekranından bir örnek gösterilmiştir.

Windows 10 kurulumu

Geçelim Windows 10 kurulum kısmına. BOOT ekranı kısmını da geçtikten sonra karşımıza Windows kuruluma geçebilmesi için flash bellek ile Boot ekranından okuttuğumuz , Flash bellek içerisinde ki Windows setup devreye girecektir ve herhangi bir tuşa basmamızı isteyen önyükleme  ekran gelecektir. Bu ekran geldiğinde klavye üzerinde bulunan herhangi bir tuşa basmamız Windows 10 kurulumuna geçmemizi sağlayacaktır. Basmadığımız zaman ise bir süre sonra bilgisayar kendi normal açılış ekranına geri dönecektir.

Windows 10 kurulumu önyükleme

Windows 10 Kurulumu ekranı sırasında karşımıza ilk gelecek olan ekran klavye düzeni ve dil seçenekleridir.Aşağıda gösterilen ekranda sizlere uygun olan klavye seçeneğini ve dil seçeneğini seçerek “İleri” diyoruz. Kurulum dosyalarınız eğer İngilizce olarak karşınıza gelmiş ise, kurulumunuza İngilizce olarak devam ediniz. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra dil ve klavye ayarlarını bir kaç adımda “Türkçe” ye çevirebilirsiniz.

Windows 10 Kurulumu ekranlarında bizleri neler karşılayacak ?
Windows 10 kurulumu ISO

“İleri” tuşuna bastıktan sonra karşımıza “Şimdi Yükle” butonu olan bir ekran gelecektir. “Şimdi Yükle” butonuna basarak kurulumumuza devam ediyoruz. Bir sonra ki ekranda karşımıza Microsoft’un satmış olduğu Windows 10 ürün anahtarı isteyecektir. Eğer eliniz de Orjinal Windows 10 kurulum paketiniz varsa, üzerinde bulunan ürün anahtarını girebilirsiniz. Ürün anahtarı eliniz de yok ise aşağıda ki resimde de gösterildiği gibi “Ürün anahtarım yok” seçeneğine tıklayarak kurulumumuza devam ediyoruz.

?Not :Ürün anahtarını girme işlemini yapmayacağız. Windows kurulumu bittikten sonra Windows Aktivasyon aracı ile Windows Orjinalleştirme işlemini gerçekleştireceğiz.

Windows 10 kurulumu

Ürün anahtarı ekranını da geçtikten sonra, kuracağımız Windows 10 sürüm paketi karşımıza gelecektir. Bu ekrandan “Windows 10 Pro” seçeneğini işaretleyerek “İleri” diyoruz.

Windows 10 kurulumu

Karşımıza her üründe olduğu gibi Lisans koşullarını kabul etmemiz için bir ekran gelecektir. İsterseniz lisans koşullarını bu ekrandan okuyabilirsiniz. Lisans koşullarını kabul etmediğimiz taktirde Windows 10 Kurulumunu tamamlayamayız. Bu yüzden “Lisans koşullarını kabul ediyorum” tik ine tıklayarak devam ediyoruz.

Windows 10 kurulumu

Bir sonra ki ekranda ise Ne türde bir yükleme yapacağımızı bizlere soracaktır. Biz ikinci seçenek olan “Özel: Yalnızca Windows’u yükle(gelişmiş)“yazılı seçeneği seçerek kurulumumuza devam ediyoruz.

Windows 10 kurulumu
Hard Disk bölme işlemleri nasıl gerçekleştirilir ?

Artık geldik Hard Disklerimizi bölümlendirme ve yönetme işlemine. Bu ekranda bilgisayarımıza bağlı olan Hard Disklerimizi ve Daha önceden bölümlendirilmiş ise, bölümlendirilen Hard Disk alanlarını görürüz. Bu ekranda Windows Kurulumunu gerçekleştireceğimiz alanı seçiyoruz. Üzerinde bulunan Hard Diskinizin boyutunu sağ tarafında görebilirsiniz. Bu Ekranda isterseniz C:\ D:\ diye 2 yada daha fazla bölüm oluşturabilirsiniz. Bölüm oluşturma kısmı da seçili bölüme tıklayarak, altında bulunan “Yeni” yazısına basmanız gerekmektedir. Karşınıza gelecek olan Input ekranına ise, oluşturacağınız bölümün ne kadar boyutta olacağını yazmanız gerekmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, girilecek değerin MB tarzında girilmiş olmasıdır.

Örneğin ; 30 GB lık bir alan oluşturacaksanız 30 x 1024 = 30720 yazmanız gerekmektedir. 1 GB  = 1024  MB a karşılık gelmektedir.

Windows 10 kurulumu

İleri” butonuna tıkladıktan sonra kurulum aşamasının %90 lık bölümünü bitirmiş oluyoruz. Windows yükleniyor ekranı geldikten sonra ortalama 15-20 Dakikalık bir süre içerisinde kurulumu tamamlayacaktır. Windows 10 Kurulumu tamamladıktan sonra bizlere, bilgisayarın isminin ne olacağını, şifre koyup koymayacağımız gibi ekranları soracaktır. Bu ekranları da doldurduktan sonra Masaüstü hazır bir halde ekrana gelecektir. Windows yükleniyor ekranı aşağıda ki gibidir ;

Windows 10 kurulumu

Bu ekran %100 olduğunda ve tamamlandıktan sonra bilgisayarınız kendiliğinden Restart edecektir. Restart sonrasında karşınıza aşağıda ki galeride oluşan resimler sırasıyla gelecektir.

Yukarıda ki resimlerde ki ilerlemeleri de kaydettikten sonra Windows 10 kurulumu tamamlanmış olur. 3-4 dakikalık bir süre içerisinde masaüstünüzü ve Windows’unuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Windows 10 açıldıktan sonra , donanımların yazılımları tanıyıp tanımadığını kontrol etmeyi unutmayınız. Driver kurulumları eğer tamamlanmamış ise , Windows Update ile güncellemeleri başlattığınızda otomatik internetten çekerek Driver kurulumlarını da gerçekleştirecektir.

Kurulan Windows 10 orjinal mi ?

Windows kurulumu gerçekleştikten sonra Windows 10 orjinal olmayacaktır.Elimizde Windows 10 lisans anahtarı bulunmadığından dolayı, Windows’u Crack yolu ile lisanslama işlemi gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bu lisanslama işlemini Microsoft istemediğinden dolayı indirilen lisanslama uygulamasını Güvenlik duvarı virüs olarak algılamaktadır. Virüs olarak algılamaması için Lisanslama işlemi bitene kadar Güvenlik Duvarını devre dışı bırakmamız gerekmektedir.Lisanslama işlemi bittikten sonra Güvenlik duvarını tekrardan açabilirsiniz.

Windows 10 Orjinal Yapmak!

Windows 10 işletim sistemimizi orjinal yapmak için ne gerekiyor?

Windows 10 nasıl lisanslanır ?

Windows 10 lisans anahtarı nereden girebilirim ?

Windows 10 key nereden bulabilirim?

Yukarıda ki bu soruların cevabı çok basit.Aşağıda verdiğim linke tıklayarak ve sıkıştırılmış dosyayı çıkartıp içerisinde ki .exe dosyasını çalıştırıyoruz. Aşağıda ki resimde ki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır.”Aktif” butonuna basarak Windows 10 ‘u orjinal hale getirmiş oluyoruz.

Güvenilir dosya indirme linki
Windows 10 Aktivasyon Programını indirmek için TIKLAYINIZ…

WinRar Şifresi : selcukarabacak.com

?Not : Windows 10 Loader ile crack yaparken , Microsoft’un kendi güvenlik duvarı , crack dosyasını virüs olarak görecektir ve size işletim sisteminizi orjinal yaptırtmayacaktır. Bu crack dosyasını virüs olarak görmeden crack ile orjinal yapabilmeniz için öncelikle Windows Güvenliği ayarlarından , virüs koruma ayarlarınıkapalı” konuma getiriniz. Crack ile orjinal yaptıktan sonra , bilgisayarınızı yeniden başlatmanız durumunda , virüs korumaları tekrardan aktif hale otomatikmen gelecektir.

Windows 10 Kurulumu esnasın da herhangi bir problem yaşayan olursa yorum , mail yada sosyal medya dan bana ulaşabilir.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

24 Responses

 1. Tolga dedi ki:

  Windows 10 kurulumu makalesini çok iyi anlamışsınız. Yazarlığınıza sağlık

 2. hakan dedi ki:

  windows 10 kurulumu makaleniz ile , windows 10 kurulumunu başarı ile gerçekleştirdim. Ellerinize sağlık güzel bir kurulum makalesi olmuş. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  • selcukarabacak dedi ki:

   Teşekkür ederim. Windows 10 kurulumu ile ilgili aklıma gelenleri ve bildiklerimi anlatmaya çalıştım.

 3. Lider58 dedi ki:

  Windows 10 kurulumu detaylı olarak görsellerle birlikte herkesin öğreneceği adım adım ileryerek öğrenip yapması adına ince detayına kadar güzel bir makale olmuş ellerinize kaleminize sağlık. Teşekkürler.

  • Değer katan yorumunuz için çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince , siz değerli okuyuculara bildiklerimi en basite indirgenmiş şekilde anlatmaya çalışıyorum. Teşekkürler.

  • Abdulkerim dedi ki:

   Merhaba selçukbey çokgüzel harlamışsınız bu bilgileri ya sizden birde şu kali linux kurulumunuda resimli ve deteylı bir şekilde anlatırsanız sizin adınıza çok çok sevinir ve bol bol allaha sizin için dualar ederim zaten bu windows 10 kurulumu iyyi anlattığınız için dualar ediyorum size allah yar ve yardımcınız olsun ve herdaim allah sizinle olsun$

 4. Reccc dedi ki:

  Dostum son aşamada kurulum yuzde yüz olduktan sonra USB flash belleği çıkarmak gerekir çoğu kişi bu bilgilerle format atacagindan restart olduktan sonra flash takılı olduğu için sistem kuruluma baştan baslayacak

  • Yorumunuz ve değerli bir bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Bazı durumlarda Flash Belleği çıkarmadığımız zamanlarda , Windows 10 kurulum ekranına geçmeden bizlerden klavyeden herhangi bir tuşa basmamızı istiyor. O tuşa basmadığımız taktirde kuruluma tekrar girmeden Windows kendiliğinden başlatılmış oluyor. Ama bazı windows 10 paketleri sizin dediğiniz gibi programlanmış olabilemktedir. Her hangi bir tuşa basmadan , kendiliğinden kurulum ekranına geçebilmektedir. Vermiş olduğunuz faydalı bilgi için sizlere teşekkür ederim.

 5. RPP dedi ki:

  Windows 10 kurduğum flaş belleği kullanmaya devam edebilir miyim ? İçine farklı dosyalar attığımda sıkıntı olur mu yani ? Şimdiden teşekkürler.

  • Windows 10 kurulum imajını attığınız USB belleğinizi , içerisinde imaj dosyaları olduğunda farklı dosyalar atarakta kullanabilirsiniz. İmajda yada dosyalarınızda herhangi bir değişim yada bozulma olmayacaktır. Komple silmek içinde , Flash belleğinizi biçimlendirebilirsiniz.

 6. Hatice Berivan EKİN dedi ki:

  Bütün aşamalar pek detaylı anlatılmış hocam hiç zorlanmadan kurulumu gerçekleştirdim ellerine sağlık süper bir paylaşım oldu benim için.

 7. Değer katan yorumunuz için çok teşekkür ederim Hatice hanım 🙂 Fayda sağlayabildiysem ne mutlu bana

 8. Cantürk dedi ki:

  Işlem bittikten sonra usbyi normal olarak kullanabiliyormuyuz?

  • Windows 10 USB ile kurulum işleminiz bittikten sonra USB belleğinizi normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Ama öncelikle USB belleğiniz içerisinde ki dosyaları silmeniz , yada Biçimlendirmeniz gerekir.

 9. covid19 dedi ki:

  Selçuk bey, siteniz çok faydalı olmuş, ben ve arkadaşlarım size teşekkür ederiz.

 10. gürkan dedi ki:

  coookkkk teşekkür ederim

 11. Kadir dedi ki:

  Sistem ingilizce olarak yükleniyor , daha sonra Türkçe yaptığımda yarı ingilizce yarı Türkçe olarak kaldı.

  • Kadir bey merhaba ;
   Denetim masası üzerinden bölge dil seçeneklerinden Türkçe Dil paketini indirip kurduğunuzda ve tarih saat ayarlarınınıda türkçe ayarlayıp yeniden başlattığınızda tüm ayarlarınız Türkçe’ye dönecektir. Takıldığınız yerde uzaktan bağlantı sağlayarak probleminizi çözebilirim

 12. Nihat Toprak dedi ki:

  Merhaba Selcuk Bey, tarifiniz üzere USB Stick üzerinden Windows 10 isletim sistemini yükledim. Kurarken sadece Ingilizce dil secenegi vardi mecbur öyle kurdum. Her sey bitti aktivasyonu ve updateleri yaptim, son is olarak Almanca dili yüklemek icin ayarlara girdim, Almanca dil secenegini indirdi, ayarladim, kapattim actim yine Ingilizce… Elimdeki makine HP Compaq Laptop… Cok ugrastim beceremedim Almanca dil ayarlariniyapmayi son care size yazmak geldi aklima… Lütfen bana bir care… Kolayliklar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir