WinSCP nedir ? – WinSCP nasıl kullanılır ?

WinSCP nedir ? sorusunun cevabını en ufak ayrıntısına kadar bu makalemizde sizlerle paylaşmaya çalışacağım. WinSCP , web sitesi olanlar için yada web işleriyle uğraşanlar için , kullanılabilecek en iyi FTP progralarından birisidir. FilleZilla yada CuteFTP gibi FTP programlarıda mevcuttur ama eski nesil FTP programları olduğundan webmasterların çoğu WinSCP kullanmayı tercih ederler.Ek olarakta WinSCP , WordPress ilede tam uyumlu çalışan bir programdır.

Ayrıca WinSCP açık kaynak koda sahip bir programdır. SCP , SFTP ve FTP istemcisi olarakta söylenebilir.Windows işletim sistemleri üzerinde çalıştırılarak, Linux dağıtımı yapılmış uzak sunuculara güvenli bağlantı yapılarak dosya aktarımının yapılmasına olanak sağlamaktadır.

WinSCP kimin projesidir ?

WİnSCP, 2000 yılının Mart ayında Martin Prikryl tarafından başlatıldı ve bu projenin büyük bir kısmını tek başına yürüttü. Programın ismi , geçici olarak daha iyisini bulana kadar WinSCP olmasına karar veren Martin, daha iyi bir isim bulamadığı için de aynı şekilde kalmıştır.

OKU
WordPress ile web sitesi kurmanın en basit anlatımını okumak için makalemize bakabilirsiniz.
WinSCP özellikleri nelerdir ?

WinSCP, Windows için kullanılan ve görsel bir arayüze sahip ilk SSH aracı olarakta bilinmektedir.İlk proje başlatıldığında , sadece SSH desteklerken şu anda tüm özelliklere sahiptir ve herkes tarafından tercih edilen çok kullanışlı bir hale getirilmiştir.

Başlıca WinSCP özellikleri ;

1 – Görsel kullanıcı arayüzüne sahiptir.

2 – Windows ile entegre bir programdır.

3 – PuTTY ile senkronizasyon mevcuttur.

4 – Dahili text editörü mevcuttur.

5 – Dosyalar üzerinden bütün genel operasyonlar gerçekleştirilebilir.

6 – SFTP ve SCP protokollerine SSH üzerinden direkt destek vardır.

7 – Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

WinSCP nasıl kullanılır ?
WinSCP nedir ?

Dosya iletişim kuralı yazan yerden , kullanacağınız türü seçiyorsunuz. Genel olarak FTP yada SFTP kuralları kullanılmaktadır. Bu seçimden sonra , Sunucu adı yazan yere , size verilen sunucu adını yazıyorsunuz. Örneğin ; selcukarabacak.com . Benim sunucu adım bu şekilde. Kapı numarası yazan yere , yani port olarakta adlandırılan kısıma 22 olarak değerimizi giriyoruz. Varsayılan değer zaten 22 olarak direkt gelicektir. Alt kısımda bulunan Kullanıcı adı ve Parola kısımlarınıda, size verilen yada değiştirdiyseniz değiştirdiğiniz kullanıcı adı ve şifrenizi girerek oturum aç butonuna tıklıyoruz.

Oturum aç butonuna tıkladıktan sonra, aşağıda ki görüntüde gösterilen girişin yapılmasını sağlayacak sayfa gözükecektir.

WinSCP nedir

Bu ekranda giriş tamamlandıktan sonra, sunucumuza giriş yaptığımız alanda bulunan dosya ve klasörlerimiz , aşağıda ki resimde gösterildiği gibi karşımıza getirilecektir. Bu ekran üzerinden gerekli klasör ve dosyalara istenilen işlemleri gerçekleştirebiliriz.

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi, WinSCP nedir ? isimli makalemizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. WinSCP nedir ? isimli makalemizde, aklınıza takılan yada yapamadığınız bir şey olursa yorum kısmından yardımcı olabilirim.

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

2 Responses

  1. Gerçekten tez konumu özetle ifade etmişsiniz, faydalı bilgi düzgün paylaşım…

  2. Gerçekten tez konumu özetle ifade etmişsiniz, faydalı bilgi düzgün paylaşım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir