WordPress kurulumu detaylı anlatım (Resimli anlatım)

Arkadaşlar Selam ; Web sitesi kurmadan önce yapılması gerekenlere birer birer göz atacağız. Günümüz de web sitelerini kurmak profesyonel şekilde kodlama yada programlama bilgisi gerektirmemektedir.Hazır olarak bizlere sunulmuş platformlar mevcuttur. Biz bunlardan WordPress olanını inceleyeceğiz ve WordPress kurulumu aşamalarını anlatmaya çalışacağız.

Neden WordPress kurulumu?

Seo açısından ve Google ile optimizasyonunun çok hızlı olması nedeni ile bir çok blog yazan insanlar WordPress i tercih etmektedir. WordPress sayesinde hem birçok kullanıcıya daha hızlı erişim sağlarken hemde admin panelinden yazıları ve içeriklerini anında paylabilmektedirler. Aynı şekilde site hitleri artan kullanıcılar Google Adsense ile reklam yayımlayarak , para da kazanmaya başlamış oluyorlar. Ek olaraktan WordPress kurulumu kolay olduğundan ve ücretli yada ücretsiz bir çok hazır teması bulunduğundan dolayı, kullanıcıların WordPress kurulumu kolayına gelmektedir. Bu da ayrı bir etken olarak gözükmektedir.

Geçelim asıl konumuza;

Önceliğimiz web sitesi kurmadan alınacak olan alan adımız ve host paketimizdir. Önce alan adı kısmını özetle anlatalım.

Nedir bu alan adı ? Yani Domain Nedir ?

Web sitenizin tanımlandığı ve tarayıcı üzerinden erişim sağlayabildiğiniz isimdir. Alan adları(Domainler) kesinlikle süresiz olarak satın alınamaz. Yani anlayacağımız şu ki, alan adlarında satın alma işlemi değil de kiralama işlemi yapmış oluruz. Alan adlarında da sınıflandırmalar mevcuttur.

Mesela “.com,.net,.org” gibi uzantılarla sınıflandırılır. Sadece bunlarla da sınırlı değildir. Şimdi bu uzantıların daha çok neler için alındığına bakalım.

.com -> Genellikle ticari amaç için açılan siteler için alınır. Genelde en çok tercih edilen alan ismi uzantısıdır.

.net->Network kelimesinin kısaltılmasından oluşturulmuş bir alan ismi uzantısıdır.Genelde bilgilendirme ,ticari amaçlı siteler için kullanılırlar.

.org-> Ticari amacı olmayan , genel siteler için tercih edilmektedir.

Her ülkenin de kendisine göre uzantıları olmaktadır dostlar. Mesela ülkemiz için oluşturulan alan adlarına örnek verecek olursak;

.com.tr , .org.tr” gibi uzantılı alan ad larıda mevcuttur. Bu alan adlarının idaresi “ODTU” tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sizin için önerdiğimiz makale
Google Adsense ile ilgili detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ…

Domain nasıl satın alabilirim ?

Az buçuk fikir sahibi olmuşsunuzdur anlatımdan. Şimdi gelelim alan adını(domain) nasıl alabiliriz ? Domaini almadan önce sorgulatmamız gerekmektedir. Kuracağımız web sitesinin alan adını kafamızda oluşturmuş olabilir ama daha önceden başkaları bu alan adını almış olabilir. Şimdi sizlere verecek olduğum adresten alan adı sorgulama yapabilir ve alan adı satın alabilirsiniz.

GoDaddy üzerinden alan adı sorgulama yaptırıyorum nedeni ise GoDaddy üzerinden günlük indirimleri yakalayabilirsiniz. Örneğin ben almış olduğun alan adını 4.95 TL gibi çok uygun bir fiyattan yakalamıştım. İndirimleri takip edebilirsiniz.

Alan adı sorgulama bağlantısı
GoDaddy alan adı sorgulamak için TIKLAYINIZ…

Alan adını sorgulattınız ve boşta gözüküyor. Hemen “sepete ekle” deyip ve  “sepete devam et” diyerek alan adınızı alma işlemini başarıyla gerçekleştirelim dostlarım.

Alan adımızı satın aldık. Evet şimdi hemen sitemizi kurabiliyor muyuz ? Tabi ki de hayır. Şimdi ise sıra da,  yapacağımız siteye uygun bir host seçmek. Web sitemizi Html mi?  Php mi? yoksa hazır şablonlar kullanarak  WordPress yada Joomla gibi platformlar üzerinden mi kuracağız? Önce buna karar verecek ve sonrasında host seçimimizi gerçekleştireceğiz. Biz WordPress üzerinden bir web sitesi kuracağımız için GoDaddy.com üzerinden ,Menü üzerinde bulunan Hosting menüsüne tıklayarak aşağıda ki resimde de gözüken , WordPress çözümleri altında ki “WordPress hosting” seçeneğini seçeceğiz.

WordPress Kurulumu

Burada bize seçeceğimiz yıllık yada aylık paketleri göstermektedir. Biz Temel olan paketi seçeceğiz. Tabi bu sizin kendi tercihinize kalmış bir seçimdir. Resimde de gözüken ilk seçenek “Temel” hosting paketini sepete ekliyoruz. Satın alma işlemlerini gerçekleştirirken sizlere ek olarak almak istediklerinizi de alt tarafta listeleyecektir. Örneğin “SSL sertifikasını” ek olarak ekleyebilirsiniz.

WordPress Kurulumu

Nedir SSL sertifikası ?

Web sitelerine tıkladığınızda URL kısmının başında güvenli yada güvenli değil ibaresi çıkmaktadır. İşte bu paket ile onu değiştirebilirsiniz arkadaşlar. Web sitenize tıklandığında URL kısmının başında güvenli yazmasını istiyorsanız, SSL sertifikasını da paketinize ekleyebilirsiniz. Tabi bu ek bir maliyet olacaktır.

WordPress Kurulumu

Host paketimizi de satın aldığımıza göre artık web sitemizi kurmaya başlayabiliriz. GoDaddy panelinizde oturum açıp ürünlerinizin olduğu paneli görüntülemeniz gerekmektedir. Burayı görüntülediğinizde “Yönetilebilir WordPress” alanından , WordPress kurulumunu başlatarak , kurulumun bitmesini bekleyiniz. Kurulum yaparken rastgele herhangi bir WordPress teması seçebilirsiniz. WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra , temamızı istediğimiz gibi değiştirebilir yada beğenmediğimiz de farklı temalara da göz atabiliriz.

İnternet üzerinde bulunan ücretli yada ücretsiz bir çok WordPress teması mevcuttur. Bunlara göz atarak beğendiğimiz herhangi bir temayı bilgisayarımıza indirerek WordPress admin(http://sizinalanadiniz.com/wp-admin) panelinden istediğimiz temayı anında kurabiliriz.

WordPress Kurulumu aşamaları :

1-WordPress Kurulumu esnasında sizden bir kaç bilgi isteyecektir. Domain protokolünde sizlerde web site adınızın yanı başında www olsun mu olmasın mı diye seçecek soracaktır. www olsa da olmasa da bir farklılık olmayacağından dolayı www olmasını istemediğimden http:// seçeneğini işaretleyerek devam ettim. Siz isterseniz http://www seçeneğini de seçerek ilerleyebilirsiniz.

2-Dil seçeneği karşınıza çıkacaktır. Yönetim paneli ekranınızın ve web site dilinizin ne olmasını istiyorsanız, seçeneklerden onu işaretleyerek devam ediniz. Ben Türkçe olmasını istediğimden dolayı Türkçe’yi işaretleyerek devam ettim.

3-Yönetici adı , şifre , E-Postası , Sayfa başlığı ve Web sitenizin sloganı gibi doldurmanızı isteyen bir form karşınıza çıkacaktır. Burada ki alanları düzgünce doldurunuz ve Yönetici adı , şifre kısmını unutmayınız. Web sitenizin kurulumu bittikten sonra, web sitenizi yöneteceğiniz admin panelinin giriş bilgileri bunlar olacaktır.

WordPress Kurulumu

4-En son gelişmiş ayarlar yönetimi ekrana geldiğinde hiçbir seçenek ile oynamadan en altta bulunan “Kur” düğmesine tıklayarak WordPress kurulumu bitmiş oluyor.

Kurulum bittikten sonra sitemizi yöneteceğimiz alan http://sizinalanadiniz.com/wp-admin şeklinde URL kısmına yazdığınızda, oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile admin panelinize erişim sağlayabilirsiniz.

OKU
SPSS kurulumu (Resimli anlatım) makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

WordPress kurulumunu tamamladık arkadaşlar. Bir sonra ki makalemizde WordPress tema ekleme ve tema özelleştirme gibi konularda beraber olacağız.

Takipte Kalın 😉

En Merhametliye Emanetsiniz,Sağlıcakla Kalın

      Okumak , yazmaktan daha değerli bir sanattır.

You may also like...

2 Responses

  1. Ezgi Küçük dedi ki:

    WordPress kurulumu cidden çok basitmiş. Bu kadar kolay olduğunu düşünmemiştim ama kurulumdan sonra sayfa editlemelerde zorlanacağım sanırım. Sayfalarınızda kullandığınız buton yada sayfalara verdiğiniz linklerin eklenti adı nedir acaba ? paylaşırsanız sevinirim

  2. Ezgi Küçük dedi ki:

    WordPress kurulumu cidden çok basitmiş. Bu kadar kolay olduğunu düşünmemiştim ama kurulumdan sonra sayfa editlemelerde zorlanacağım sanırım. Sayfalarınızda kullandığınız buton yada sayfalara verdiğiniz linklerin eklenti adı nedir acaba ? paylaşırsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir